Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rynek wtórny w lutym 2023: w wielu miastach ceny mieszkań z drugiej ręki zastygły

Rynek wtórny w lutym 2023: w wielu miastach ceny mieszkań z drugiej ręki zastygły

Rafał Bieńkowski
Komentarze

Kolejny już miesiąc trwa faza stabilizacji cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w większości miast wojewódzkich. Obniżek nie ma, a gdy pojawiają się wzrosty, to wynoszą one mniej niż 1 proc., porównując miesiąc do miesiąca. 

Na rynku wtórnym wciąż nie widać obniżek, których tak spodziewają się osoby kupujące. Jedynym miastem wojewódzkim, które lutym zanotowało spadek średniej ceny ofertowej na Nieruchomosci-online.pl, są Kielce: w przypadku stolicy województwa świętokrzyskiego było to −0,7 proc., porównując dane z lutego i stycznia. W większości pozostałych lokalizacji średnie ceny lekko wzrosły. Wyjątkiem były jedynie Poznań, Opole, Olsztyn i Lublin, gdzie wzrost miesiąc do miesiąca wyniósł przynajmniej 1 proc. 

Jak pokazują najnowsze dane Nieruchomosci-online.pl, ceny mieszkań z rynku wtórnego utrwalają się, chociaż wciąż na wysokim poziomie. Jest to więc kontynuacja trendu widocznego od połowy 2022 r. Jeszcze do czerwca ub.r. średnie ceny ofertowe mieszkań w wielu miastach wojewódzkich rosły w tempie nawet 2-3 proc., porównując miesiąc do miesiąca. Od tamtej pory wahania są już znacznie mniejsze, a w ostatnich miesiącach w niektórych miastach ceny wręcz zastygły. 

Kiedy porównamy dane z lutego 2023 r. do tych z końcówki 2022 r., średnie ceny ofertowe praktycznie zatrzymały się w Gdańsku (12,1 tys. zł/mkw.), Katowicach (7,9 tys. zł/mkw.), Szczecinie (8,3 tys. zł/mkw.), Białymstoku (8,4 tys. zł/mkw.), Zielonej Górze (7,1 tys. zł/mkw.), Bydgoszczy (7,2 tys. zł/mkw.) oraz Toruniu (7,6 tys. zł/mkw.). Stabilnie było też w Warszawie, gdzie średnia cena od grudnia do lutego wynosiła około 13,7 tys. zł/mkw., jednak w ostatnim miesiącu skoczyła o ponad 100 zł za mkw.   

Odczyt cen z lutego potwierdza wnioski płynące z badania nastrojów rynkowych wśród pośredników w obrocie nieruchomościami po IV kwartale 2022 r.: w ostatnich miesiącach ustalił się nowy punkt równowagi, w którym popyt i podaż kształtują się na niższych poziomach, jednak nie powoduje to jeszcze obniżek cen na rynku wtórnym. Wyjątkiem są jedynie największe, niestandardowe mieszkania. 

Rafał Bieńkowski

Rafał Bieńkowski - PR Manager w Nieruchomosci-online.pl, który zajmuje się także analizą danych portalu i przygotowywaniem raportów rynkowych. W przeszłości dziennikarz „Gazety Współczesnej”, „Gazety Olsztyńskiej” i „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także