Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Rodzaje kabin prysznicowych

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Wybór kabiny prysznicowej to rozwiązanie, które pozwoli wygospodarować przestrzeń w łazience i skrócić spędzany w niej czas, a do tego może znacznie wpłynąć na wygląd łazienki. Jakie możliwości mają do wyboru osoby planujące zakup i montaż kabiny prysznicowej?

Chcąc zdecydować się na kabinę prysznicową w łazience, musimy przemyśleć przede wszystkim jego wygląd – kształt kabiny, głębokość brodzika i to, czy będzie to prysznic z drzwiami, system walk-in, czy zwykłą kotarą przy wannie. Warto wziąć pod uwagę to, która z możliwości będzie najwygodniejsza po uwzględnieniu naszych potrzeb. Kolejną kwestią jest taka aranżacja, która będzie współgrała z resztą pomieszczenia.

Wersja uniwersalna – kotara przy wannie

Dla osób, które nie mogą się zdecydować na jedno rozwiązanie – wanna lub prysznic, uniwersalnym rozwiązaniem będzie wanna z zamontowaną kotarą, dzięki czemu możliwa będzie zarówno kąpiel w wannie, jak i skorzystanie z prysznica. To również najbardziej ekonomiczna wersja dla osób, które bez remontu chcą mieć możliwość korzystania z prysznica. Niestety minusem jest to, że ze wszystkich rozwiązań jest opcją najmniej estetyczną.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Prysznic z brodzikiem to najpopularniejsze rozwiązanie podczas urządzania łazienki, nie tylko wtedy, gdy brakuje przestrzeni na wannę - według statystyk jest to najchętniej wybierana opcja chociażby ze względu na ekonomiczność i ekologiczność. Poza tym kabina prysznicowa z brodzikiem nie zajmuje dużo miejsca, a gotowe konstrukcje (np. kabiny prysznicowe z hydromasażem) są szybkie i proste w montażu. Ze względu na łatwość użytkowania kabiny prysznicowe są idealne dla osób starszych i dzieci.

Kształty oraz wymiary brodzików narzucają wybór kształtu i wymiaru kabiny, a ze względu na wiele różnych możliwości stwarzają szansę na ciekawe i dopasowane do potrzeb urządzenie łazienki. Na rynku istnieją modele kwadratowe, półokrągłe i narożne. Najbardziej popularne są kabiny półokrągłe o wymiarach ok. 90 × 90 cm, które dzięki swoim kompaktowym wymiarom. umożliwiają montaż nawet w łazienkach o bardzo małym metrażu. Decydując się na kabinę prostokątną lub kwadratową trzeba mieć na uwadze, że zajmie ona większą powierzchnię.

Wybierając kabinę prysznicową z brodzikiem, musimy także rozważyć, czy preferujemy brodzik płytki, czy głęboki. Przy korzystaniu z płytkiego brodzika nie ma problemu z podnoszeniem nóg przy przekraczaniu wysokiego progu, zatem to najwygodniejsza opcja dla osób starszych, z niepełnosprawnościami lub starszych dzieci. Z kolei największą zaletą brodzików głębokich jest możliwość napełnienia go wodą tak jak małą wannę, np. do kąpieli dzieci czy namoczenia prania. Głęboki brodzik z przelewem typu wannowego jest również bezpieczniejszy, bo minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się.

Kabina bez brodzika

Z kolei kabiny bez brodzika zyskują coraz więcej sympatyków, głównie ze względu na swoją ogromną funkcjonalność, nowoczesny wygląd i większe możliwości aranżacji, bowiem kabinę o wiele łatwiej dopasować do kształtu oraz metrażu nawet małego pomieszczenia. Można ją wykończyć w dowolny sposób, wedle własnego gustu – sprawdzą się zarówno duże kafle, jak i drobna mozaika.

Ponadto kabina bez brodzika jest wygodniejsza i bezpieczniejsza, szczególnie, jeśli wśród domowników są dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne – brak stopnia zmniejsza ryzyko potknięcia się, a zastosowanie płytek antypoślizgowych zwiększy bezpieczeństwo.

Kabina walk-in

Kabiny prysznicowe typu walk-in, czyli kabiny otwarte, są coraz bardziej znanym rozwiązaniem. Kabiny wydziela się za pomocą ścianki działowej, ścianki prysznicowej, może być również przestrzenią niewydzielona. Sprawdza się nie tylko w łazienkach o sporym metrażu, ale również tych bardzo małych. Potrafią nadać pomieszczeniu sporo możliwości aranżacyjnych.

Rodzaje odpływów w kabinach bezbrodzikowych

Przy rezygnacji z klasycznego brodzika trzeba pamiętać, by odpowiednio wypoziomować posadzkę, bowiem dodatkowym wymogiem montażu prysznica bez brodzika jest specjalny odpływ obsadzony poniżej poziomu wylewki.

Mamy kilka modeli odpływów do wyboru. Najbardziej popularnym jest kratka odpływowa, w formie wpustu podłogowego, montowanego zazwyczaj w centrum podłogi pod prysznicem.

Do wyboru mamy również listwę odpływową w kształcie wydłużonego prostokąta, osadzoną tuż przed drzwiami kabiny lub przy ścianie kabiny. Można również zastosować rzadziej montowaną płytkę na ścianie, w przypadku której rura odpływowa i syfon nie znajdują się pod podłogą kabiny, ale są jedynie lekko zagłębione w warstwach wykończeniowych przy ścianie łazienki.

Jakie drzwi do kabiny?

Do wyboru mamy drzwi skrzydłowe, przesuwne lub wahadłowe, można również z nich zrezygnować, bądź zamontować kotarę. To, jaki rodzaj drzwi zostanie zamontowany w kabinie ma duży wpływ na jej funkcjonalność. W tym przypadku gusta i dbałość o prezencję nie powinny być priorytetem. Często przy montażu kabiny w łazience o bardzo małym metrażu błędnie wybierane są drzwi skrzydłowe. Aby gwarantowały komfort użytkowania wymagają bowiem miejsca do otwierania. Jeśli otwierają się w kierunku wnętrza kabiny, ograniczają w niej miejsce i wówczas musi być ona dość dużych rozmiarów.

W małej łazience najlepiej zamontować drzwi przesuwne, które przesuwając się wzdłuż krawędzi kabiny nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Natomiast drzwi wahadłowe, które otwierają się zarówno do wewnątrz, jak na zewnątrz kabiny najlepiej sprawdzą się w łazienkach o sporym metrażu, w których jest wystarczająco dużo miejsca, by uchylane szklane drzwi nie uderzyły o umywalkę czy pralkę.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Budowa domu (krok po kroku)

19.02.2021

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

08.08.2019

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij