Preferencje osób poszukujących nieruchomości – I kwartał 2013 r. [Analiza]

Dominika Mikulska

Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu Nieruchomosci-online.pl. Badanie przeprowadzono na próbie 1 518 124 unikalnych wyszukiwań, które miały miejsce w I kwartale 2013 r. z użyciem kryteriów objętych badaniem.

Czego użytkownicy poszukują najczęściej?

Z analizy wyników poszukiwań przez użytkowników serwisu Nieruchomości-online.pl w I kwartale 2013 roku wynika, że najbardziej popularnymi kategoriami były mieszkania i domy na sprzedaż (łącznie ponad 60 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie). Kolejnymi były: mieszkania do wynajęcia, działki/grunty na sprzedaż oraz lokale użytkowe – wynajem.

Wyszukiwania względem kategorii ogłoszeń

Wyszukiwania_wzdledem_kategorii_ogloszen_II_kwartal_2013 - Nieruchomoscip-online.pl

 

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ

Jakich mieszkań poszukują użytkownicy Nieruchomosci-online.pl?

  • W zasięgu portfela – wyszukiwania mieszkań względem ceny

W kategorii mieszkań na sprzedaż, blisko 66 proc. użytkowników poszukuje mieszkania, którego cena nie przekracza 200 tys. złotych, z czego prawie 20 proc. szuka mieszkania do 100 tys. zł.

Mieszkania z najwyższego przedziału cenowego – powyżej 300 tys. – cieszą się zainteresowaniem aż 12 proc. poszukujących.

wyszykuwania_mieszkan_wzgledem_ceny_II_kwartal_2013 - Nieruchomosci-online.pl

  • Wymarzone 50 m2 – wyszukiwania mieszkań względem powierzchni

W kategorii mieszkań na sprzedaż, ok. 58 proc. użytkowników poszukuje mieszkania, którego powierzchnia nie będzie wyższa niż 50 mkw, a 75 proc. szuka mieszkania do 60 mkw.

Najpopularniejszym poszukiwanym przedziałem powierzchni jest 41-50 mkw.

wyszykuwania_mieszkan_wzgledem_powierzchni_II_kwartal_2013 - Nieruchomosci-online.pl

  • Lokalizacja – Gdzie chcielibyśmy mieszkać?

Na to, jak ważna przy wyborze mieszkania jest lokalizacja, wskazuje liczba poszukujących, którzy w wyszukiwaniu wskazywali konkretne dzielnice, osiedla lub części miasta (25 proc.) W dużych miastach waga tego kryterium znacznie wzrasta, aż do 68 proc. (wyszukiwania dla miast powyżej 300 tys. mieszkańców).

Oto najpopularniejsze lokalizacje (miasta i dzielnice):
najpopularniejsze_wyszukiwania_lokalizacji_II_kwartal_2013 - Nieruchomosci-online.pl

 

DOMY NA SPRZEDAŻ

Jakich domów poszukują użytkownicy portalu Nieruchomosci-online.pl?

  • Dom na miarę możliwości – wyszukiwania domów względem ceny

W kategorii domy na sprzedaż, ponad 88 proc. wyszukiwań dotyczy przedziału do 650 tys. złotych. Przy czym aż 45 proc. użytkowników nie chce wydać więcej niż 250 tys. złotych. W praktyce oznacza to wiekowe domy w obszarach małomiejskich lub niedokończone inwestycje.

wyszykuwania_domow_wzgledem_ceny_II_kwartal_2013 - Nieruchomosci-online.pl

  • Poszukiwany dom do 150 m2 – wyszukiwanie domów względem powierzchni

Mały dom alternatywą dla M? Na to wskazują najpopularniejsze poszukiwane przedziały powierzchni. W ten trend wpisuje się rosnąca popularność segmentów (zabudowa szeregowa) w nowych inwestycjach deweloperskich.

wyszykuwania_domu_wzgledem_powierzchni_II_kwartal_2013 - Nieruchomosci-online.pl

  • Z dala od zgiełku miasta – wyszukiwania domów względem lokalizacji

W przypadku poszukiwania domów, podobnie jak i mieszkań, bardzo ważnym kryterium jest lokalizacja. Aż 24 proc. potencjalnych nabywców poszukiwało nieruchomości nie tylko w konkretnym mieście/miejscowości, ale także określając dopuszczalną odległość od ośrodka miejskiego. W obrębie obszarów miejskich konkretną dzielnicą/osiedlem zainteresowanych było niespełna 10 proc. poszukujących, jednak przy zawężeniu do poszukujących domów w dużych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców) odsetek ten wzrasta aż do 61 proc.

Wyszukiwania_domow_wzdledem_lokalizacji_II_kwartal_2013 - Nieruchomnosci-online.pl

DZIAŁKI/GRUNTY NA SPRZEDAŻ

Jakich działek/gruntów poszukują użytkownicy portalu Nieruchomosci-online.pl?

Analiza pokazuje, że osoby poszukujące działek najbardziej preferują nieruchomości z ceną między 50-150 tys. złotych. Prawie 39 proc. wszystkich poszukiwań dotyczy działek w takich widełkach cenowych. Na drugim miejscu znajdują się nieruchomości z górną granicą cenową 50 tys. złotych – szuka ich ponad 30 proc. użytkowników zainteresowanych tym segmentem rynku.

wyszykuwania_dzialek_wzgledem_ceny_II_kwartal_2013 - Nieruchonosci-online.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Redaktor naczelna magazynu ESTATE.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij