[Poznań] Gdzie warto zamieszkać – Wilda

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jeśli myślicie o zakupie mieszkania na Wildzie koniecznie musicie najpierw sami ją odwiedzić. My przedstawiamy wybrane inwestycje deweloperskie, które mogą zasługiwać na waszą uwagę.

poznan-wilda-inwestycje

Osiedla: Wilda, Zielony Dębiec

W przypadku podejmowania decyzji o zakupie tutaj mieszkania, nie warto polegać zbytnio na obiegowych opiniach, bo można się szybko zrazić. W Poznaniakach ciągle jeszcze drzemią bowiem legendy o tym, że na Wildzie mieszka „diabeł”, ale jeśli przyjrzymy się policyjnym statystykom to szybko dojdziemy do wniosku, że nawet jeśli kiedyś tak było, to musiał się już dawno stamtąd wyprowadzić. Wilda ma bardzo dużo, by stać się ciekawą lokalizacją do życia. Nie napiszemy, że ma wszystko, bo ciągle jeszcze jest tam sporo rzeczy do poprawki. Bez problemu znajdziemy wiele kamienic wartych odnowienia, czy miejsc, które wywołują łzy żalu architektów miejskich. To wszystko prawda, ale z drugiej strony Wilda jest świetnie skomunikowana z Centrum, posiada sieć tramwajową i ciągle jeszcze wiele miejsc na nowoczesne inwestycje o podniesionym standardzie.

Ciekawym miejscem na mapie dzielnicy, z bardzo dużym potencjałem są przykładowo okolice ulicy Hetmańskiej. Ostatnimi laty Wilda zyskuje na popularności a liczba zlokalizowanych tam inwestycji deweloperskich wyraźnie pokazuje, że ta część miasta jest na fali wznoszącej.

Zobacz wszystkie inwestycje w Poznaniu i okolicach

 

Analiza wybranych inwestycji w dzielnicy Wilda

Nasz przegląd Wildeckich inwestycji zaczynamy od ulicy Maratońskiej, a konkretnie od projektu Maraton Gardens. Potwierdza ona dokładnie nasze przemyślenia na temat kierunków zmian w tej dzielnicy. To naturalne, że na działce znajdującej się niecałe 500 metrów od Starego Browaru i około kilometra od starówki musi powstać coś więcej niż przykładowo parking. A jeśli tym czymś ma być inwestycja mieszkaniowa, to będzie to standard powyżej klasy ekonomicznej. Tak właśnie jest w przypadku Maraton Gardens. Deweloper nie podaje do publicznej wiadomości cen, dlatego szanując to napiszemy jedynie tyle, że taka strategia stosowana jest najczęściej gdy ceny są z półki wyższej niż średnia. Jeśli chodzi o same mieszkania to zaskoczyły nas duże powierzchnie kawalerek, sięgające ponad 40 mkw. Co do samych planów mieszkań, nie mamy zastrzeżeń jeśli chodzi o większe metraże, ale niektóre mieszkania dwupokojowe są oświetlone tylko z jednej strony a to powoduje że kuchnia musi być otwarta na salon. Nie wszystkim takie rozwiązanie będzie pasować. Poza tym nie obrazilibyśmy się by przestrzeń wspólna była nieco większa. Przy tego typu osiedlach to znacznie podnosi prestiż.

Kolejne osiedle apartamentowców znajdujemy przy Drodze Dębińskiej w pobliżu stadionu Klubu Sportowego Warta Poznań. Nazwa Riverpark doskonale oddaje klimat tego miejsca. Bezpośrednie sąsiedztwo największego parku jordanowskiego w mieście, dodatkowo tereny nadrzeczne. Jest naprawdę miło. Choć projekt reklamuje się jako idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, to projektanci wyszli z założenia, że będzie to też idealne miejsce także dla singli lubiących mieszkać w ponad 40-metrowych kawalerkach. Generalnie mówiąc nie są to mieszkania będące wzorem ergonomii, ale przecież nie zawsze musi być ciasno i przytulnie. W niektórych projektach przestrzeń musi być i to jest jeden z nich. Dużym plusem jest też obecność w inwestycji lokali usługowych. Jeśli chodzi o przestrzeń wspólną to wyraźnie projekt korzysta z otwarcia się na rzekę i zielone tereny obok niej. Dla osób lubiących przyrodę, nie chcących tracić bliskości centrum i posiadających nieco grubsze portfele, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

poznan-wilda-cyt

Kilometr w linii prostej na zachód znajduje się inwestycja Dębowy Skwer. To przykład projektu wpisującego się w istniejącą zabudowę. Niestety tylko pod kątem lokalizacyjnym, gdyż wizualnie zdecydowanie wyrasta ponad otoczenie. Piszemy „niestety” mając na myśli to, że ta część Poznaia zasługuje na więcej tego typu obiektów. Architektonicznie inwestycja ta ma w sobie charakter bardziej klasycznej zabudowy, znanej jeszcze z czasów przedsocrealistycznych. Nie ma tu więc szklanych ścian, jest natomiast klasyczna forma w świeżej odsłonie. Wygląda to bardzo elegancko. W naszej opinii lokale na parterze aż proszą, by wynająć je na kancelarię prawną lub biuro. Gdzieniegdzie parę metrów dałoby radę rozplanować bardziej ergonomicznie, ale w naszym przekonaniu to projekt dla ludzi statecznych mentalnie, a Ci większą wagę będą przywiązywać do klimatu miejsca niż maksymalnego wykorzystania każdego skrawka lokalu. Co prawda część lokali dostępna jest w ramach programu MdM, ale w naszej opinii ten projekt zainteresuje także inne grupy docelowe.

Kilkaset metrów dalej na południe jadąc ulicą Roboczą dojeżdżamy do Osiedla Czarneckiego. Pierwszy etap tego projektu został oddany w grudniu 2014, kolejny planowany jest do oddania w grudniu 2015. Znajdziemy tam jeszcze szeroki wybór mieszkań, głównie 2-3 pokojowych. Dodatkowo w przygotowaniu jest jeszcze kolejny etap. Przyglądając się planom mieszkań odnieśliśmy wrażenie, że architekci czytali nasze recenzje z innych miast. Doskonale wiedzieli na co zwracamy uwagę i przygotowali się. Począwszy od zaplanowania naprawdę solidnych mini tarasów (typ mieszany: loggia i wysunięte balkony), poprzez mieszkania do ergonomii, których naprawdę ciężko się przyczepić ( wystarczy powiedzieć, że płacąc za 33mkw. dostajemy przytulne dwupokojowe mieszkanko z prawie 10-metrowym tarasem) , a kończąc na zagospodarowaniu terenów wspólnych. Choć w tym wypadku nasze obawy budzi kształt budynku ( w praktyce mimo, że mamy do czynienia z wieloetapową inwestycją, jest to jeden budynek), który po zakończeniu całości prac dosyć mocno będzie okalał wewnętrzny dziedziniec. Mając na uwadze, że budynki mają po 5 pięter istnieje ryzyko powstania swego rodzaju „studni”. Lokalizacyjnie możemy napisać to co w przypadku wcześniejszego projektu, czyli dostęp do pełnej infrastruktury miasta i bliskość centrum. Na plus projektu przemawia obecność lokali handlowych, choć co do atrakcyjności ich rozkładów nie będziemy się wypowiadać.
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest ulica Saperska gdzie mieści się Osiedle pod Platanami. Te okolice nawet w internetowych komentarzach (gdzie ludzie uwielbiają narzekać) są oceniane pozytywnie pod względem spokoju i bezpieczeństwa. Większe osiedla, a o takim tu mówimy, to dodatkowo kwestia ściągnięcia w daną lokalizację sporej grupy nowych mieszkańców. W przypadku osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym mamy tu do czynienia z mieszkańcami najczęściej aktywnymi zawodowo, posiadającymi sporą siłę nabywczą. Wszystko to sprawia że na danym terenie powstaje całkiem nowa lokalna społeczność. Jeśli dodamy do tego, że osiedle jest zamknięte i chronione to będziemy mieć obraz zupełnie nowej jakości mieszkania na Wildzie. Co ważne nie trzeba tu polegać wyłącznie na wizualizacjach, gdyż większa część osiedla jest już zbudowana a mieszkania sprzedane. Można więc samemu wybrać się na wycieczkę i poznać ewentualnych przyszłych sąsiadów. Co prawda w ofercie są jeszcze mieszkania w 5 blokach, ale zdecydowana większość to lokale w ostatnim, realizowanym jeszcze budynku. Jeśli chodzi o kwestie ergonomii i rozkładu to w większości przypadków są to modelowe, sprawdzone i bardzo rozkładowe plany mieszkań. Niestety minusem jest przedział powierzchniowy ograniczający się praktycznie do kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Czyżby deweloper bał się, ze bardziej zamożni nie skuszą się na Wildę? Naszym zdaniem chyba niepotrzebnie.

Tuż obok Budimex realizuje swoją inwestycję Osiedle przy Rolnej II. Jeśli ktoś szuka mieszkania w ramach MdM to powinien zobaczyć ten projekt. Architektonicznie trudno byłoby wymyśleć coś prostszego. Budynki nie mają praktycznie żadnych upiększeń i pod tym kątem szału nie ma. Jednak, dzięki takiej kubaturze można planować bardzo praktyczne mieszkania, a akurat Budimex słynie z ergonomii swoich lokali. Nie inaczej jest i tutaj. Największe 80-metrowe mieszkanie ma 4 pokoje i bez problemu możemy przerobić je na 3-pokojowe. Odległości między budynkami są optymalne. Sama lokalizacja blisko ulicy Hetmańskiej też nie jest najgorsza. W naszej opinii solidne klasyczne osiedle w klasie ekonomicznej.

Aby dotrzeć do kolejnego projektu musieliśmy przenieść się na Dębiec. Myślicie sobie „kto z Dębca ten przestępca”? No to porzućcie stare stereotypy, bo projekt do którego dotarliśmy w pełni pokazuje, że ta część Poznania ma naprawdę sporo do zaoferowania. Chodzi nam o II etap inwestycji Red Park. Dla nas to inwestycja pokazująca jak daleko poszliśmy do przodu w deweloperce, jeśli chodzi o wielokondygnacyjne projekty mieszkaniowe. Na pierwszy rzut oka z zewnątrz wieżowiec jak wieżowiec – nic specjalnego. Ale jeśli przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że jakościowo to zupełnie inny świat niż to co standardowo rozumiemy pod pojęciem wieżowca. Bardziej intymne loggia zamiast tradycyjnie wysuniętych balkonów, drewniane elementy dekoracyjne, przestrzenie wspólne wyglądające jak hol w wysokiej klasie hotelu. A dodatkowo jeszcze piękne widoki na sąsiadujący z inwestycją Lasek Dębiecki i generalnie Poznań. Od strony infrastrukturalnej warto wspomnieć o sąsiadującej z inwestycją od strony południowej Galerii Dębickiej oraz linii autobusowych i tramwajowych. Nie ma co udawać, że te 5 kilometrów ( w linii prostej) od centrum to zaledwie rzut kamieniem, ale nie jest to odległość, która nakazywałaby poważne zastanowienie się nad tą lokalizacją. Co do samych mieszkań, to przeważają mieszkania 2 pokojowe. Mieliśmy tu co prawda pewną trudność z określeniem czy dane mieszkanie uznać za 2 czy za 3 pokojowe. Wszystko z powodu tego, że spora część z nich została zaplanowana w modelu w którym sami decydujemy czy dane pomieszczenie przeznaczamy na oddzielną kuchnię, czy też stawiamy na aneks kuchenny. W tym samym lokalu możemy mieć więc rozkład 2 pokoje + kuchnia lub 3 pokoje z aneksem kuchennym. W naszym odczuciu bardzo ciekawy projekt dla rodzin z małymi dziećmi.

Podsumowując Wilda ze względu na swoje położenie jest wręcz skazana na rozwój. Być może jeszcze sporo czasu upłynie zanim w pełni pozbędzie się złych stereotypów, ale jesteśmy więcej niż pewni, że od strony deweloperskiej powstanie tu jeszcze sporo ciekawych projektów.

 

Zestawienie pochodzi z Raportu „Rynek pierwotny w Poznaniu” [2015]:


poznan-750x100

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij