[Poznań] Gdzie warto zamieszkać –Stare Miasto

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Obszar, który oznaczyliśmy jako Stare Miasto, może pochwalić się najróżniejszymi trendami architektury i stylu. Od pięknie zaprojektowanych kamienic w Dzielnicy Cesarskiej po klasyczne perełki myśli budowlanej okresu socrealizmu. My w swoich poszukiwaniach skupiliśmy się jednak na nowych projektach deweloperskich, których w tej części Poznania nie brakuje.

poznan-stare-miasto-inwestycje

Analiza osiedli: Stare Miasto, Winiary, Stare Winogrady, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Nowe Winogrady Południe, Piątkowo, Naramowice, Umoltowo, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Morasko – Radojewo

Wystarczy przyjrzeć się bliżej, jaki obszar na mapie Poznania zajmuje dzielnica zwana Stare Miasto, by szybko zorientować się, że nie mamy tu do czynienia wyłącznie z poznańską starówką. Ta lewobrzeżna część Poznania bez wątpienia jest jego sercem i duszą. To tutaj znajduje się jedna z najbardziej znanych (choć nie do końca reprezentatywnych) ulica Poznania ( Święty Marcin), tutaj swoją siedzibę ma Uniwersytet Ekonomiczny, wiele wydziałów Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, a także jedno z najbardziej znanych centrów handlowych w Polsce – Stary Browar. Jednak Stare Miasto rozciąga się o wiele dalej na północ, obejmując także między innymi Nowe Winogrady, Winiary, osiedle Jana III Sobieskiego i Marysieńki czy zyskujące coraz bardziej na Prestiżu prestiżowe Piątkowo. Z deweloperskiego punktu widzenia ten teren, co absolutnie zrozumiałe, jest ogromnie zróżnicowany. Ceny gruntu w okolicach centrum są nieporównywalne z tymi w okolicach Umultowa czy Naramowic, które choć mają potencjał to są słabiej skomunikowane. Nazwa Stare Miasto ma oczywiście podłoże historyczne i w żadnym wypadku nie należy jej interpretować jako określenie architektoniczne.

Zobacz wszystkie inwestycje w Poznaniu i okolicach

 

Analiza wybranych inwestycji deweloperskich na Starym Mieście w Poznaniu

Rozpoczynamy z wysokiego C ( w przenośni i dosłownie). Przy ulicy Towarowej 37 powstaje bowiem kompleks biurowo mieszkaniowy, którego przyjeżdżając do Poznania trudno przegapić. Co prawda 16 piętrowy wysokościowiec dopiero niedawno wyszedł z ziemi, ale już widać, że będzie to spora inwestycja. Co ciekawe najwyższe piętra choć jeszcze nie powstały , już są wyprzedane. Widać lokalizacja, prestiż i perspektywa ładnych widoków robią swoje. Czy jednak będzie to inwestycja na miarę Sea Towers w Gdyni czy Sky Tower we Wrocławiu? Nie jesteśmy co do tego specjalnie przekonani.

Naszą podróż kontynuujemy dalej na ulicy Hawelańskiej gdzie realizowany jest projekt Osiedla Nowe Winogrady . Zakończony został już pierwszy etap, w ramach którego powstał budynek z 230 lokalami mieszkalnymi. Obecnie dostępne są jeszcze ostatnie gotowe mieszkania w tym etapie, a także szeroki wybór mieszkań z etapu drugiego, w ramach którego powstaje drugi budynek ze zbliżoną ilością lokali. Ceny kształtują się na poziomie 5600 – 6300 PLN/mkw. Od strony architektonicznej to bardzo nowoczesny projekt z dużą ilością przeszkleń, co nam akurat bardzo przypadło do gustu. Oceniając projekt pod kątem lokalizacyjnym warto zwrócić uwagę na bliskość ulicy Lechickiej, którą szybko można dostać się na drugą stronę Warty do mocno uprzemysłowionej części miasta. Nie można jednak nie wspomnieć, że w niedalekiej odległości od osiedla znajduje się oczyszczalnia ścieków. W takich przypadkach nie podejmujemy się oceny jej ewentualnego wpływu na komfort życia mieszkańców. Stosowane przez spółkę Aquanet rozwiązania z pewnością są nowoczesne, a spora ilość sprzedanych mieszkań z pierwszego etapu nie jest dziełem przypadku. Niemniej jednak zachęcamy do samodzielnego zorientowania się w sytuacji i nie opierania decyzji o swoim zainteresowaniu projektem wyłącznie w oparciu o opinie internautów.

Kilkaset metrów dalej przy ulicy Wilczak 15 powstały budynki Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. To 6-kondygnacyjne budynki (wliczając w to parter) o dość prostej architekturze. W inwestycji znajdują się mieszkania w programie MdM. Rozkłady mieszkań bardzo ergonomiczne, choć w jednym miejscu architekci chcąc się wyróżnić „wyostrzyli” nieco budynki, przez co w niektórych mieszkaniach balkon lub któryś z pokoi może mieć kształt romba. Czy był to zabieg udany pozostaje kwestią gustu. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej inwestycji kwestię wpływu bliskości oczyszczalni ścieków pozostawiamy naszym czytelnikom do samodzielnej oceny.

Temat oczyszczalni poruszamy jedynie z dziennikarskiego obowiązku rzetelności i kompleksowości przekazywanych informacji. Fakty są bowiem takie, że ten rejon stanowi obecnie zagłębie inwestycji deweloperskich. Kolejny projekt do jakiego dotarliśmy zlokalizowany jest tuż obok i nosi nazwę Wilczak 20 . Docelowo będzie to osiedle w pełnym znaczeniu tego słowa. Składać się będzie z 6 budynków. Obecnie zakończony jest etap 1 (powstały w nim dwa budynki) i prowadzona jest sprzedaż realizowanego etapu 2 (jeden duży budynek). Kolejne 3 budynki powstaną w następnych etapach. Jeśli chodzi o ceny to mamy tu rozstrzał na poziomie około tysiąca zł/mkw. w zależności od rodzaju mieszkania. Jest to więc zbliżona cena do tego co znajdziemy w innych inwestycjach w tym regionie. Niska zabudowa, w dużej ilości mieszkań naprawdę przestronne balkony i dobrze rozplanowane mieszkania – to z pewnością atuty tego projektu. Minusem, w naszej ocenie, jest to, że obecna oferta zawiera mieszkania z oknami wychodzącymi na ulicę Serbską i ulicę Wilczak. Trzy kolejne bloki będą nieco bardziej schowane, i gdybyśmy mogli wybierać szukalibyśmy mieszkania właśnie tam. Możemy też uspokoić, że zlokalizowana tuż obok osiedla spalarnia śmieci ma już jedynie wymiar zabytkowy gdyż nie funkcjonuje już od 1957 roku.
By dotrzeć do kolejnego projektu musieliśmy skierować się prawie do samego centrum na ulicę Wenecjańską gdzie powstaje inwestycja Iron Tower Investment o nazwie … Wenecjańska . W tym wypadku pokusimy się o użycie określenia „w sercu miasta”. Wybierając tą lokalizację na wieczorny spacer z psem możemy chodzić na starówkę. W naszej opinii nie jest to jednak oferta dla miłośników zwierząt i przyrody. To raczej klasyczny przykład projektu dla osób chcących być w centrum życia miasta, ceniących swój czas i nastawionych na budowanie własnej kariery. Choć z drugiej strony jest to projekt typu „waterfront” z widokiem na stare koryto Warty, więc i osoby o spokojniejszym usposobieniu znajdą tu coś dla siebie. Generalnie jest to nowoczesny projekt, położony bardzo blisko centrum, ze zróżnicowaną ofertą mieszkań 1-4 pokojowych. Czy to wystarczająco by mówić o klasie apartamentów? Sprawdźcie sami.

Nieco dalej na południe dotarliśmy do Willi Wierzbowej II . Ta nowo wybudowana kamienica oddalona jest o około 500 metrów od Głównego Rynku. Na parterze znajdują się lokale usługowe, zaś nad nimi 5 kondygnacji mieszkalnych, w sumie około 30 mieszkań. Wszystkie mieszkania są dwupokojowe i wahają się w przedziale od 57 do 75 mkw. Jeśli chodzi o ceny to byliśmy zaskoczeni, zarówno jeśli chodzi o dolny pułap (5500 zł/mkw.) jak i górny (12300 zł/mkw.). W naszej opinii projekt skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców.

Brakowało nam wśród tych inwestycji czegoś z trochę innym klimatem. Osiedla nie przytłaczającego wielkością, prestiżowego gdzie cena będzie zawyżać średnią, ale jednocześnie nie nastawionego wyłącznie na zamożnych inwestorów. Takiego, przy którym jedynym pytaniem jakie zadamy będzie „kiedy możemy się wprowadzać”?. Właśnie taki projekt o nazwie Za Cytadelą, znaleźliśmy przy ulicy o nazwie Za Cytadelą, która znajduje się … oczywiście za Cytadelą, a konkretnie za Parkiem Cytadela. Jak widać w Poznaniu lubią proste i logiczne nazwy. Czym jest Park Cytadela Poznaniakom tłumaczyć nie trzeba. Tym, którzy do stolicy Wielkopolski dopiero zamierzają się wprowadzić podpowiadamy, że to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tym mieście, położone na dodatek bardzo blisko poznańskiej starówki. Jeśli szukacie świetnej lokalizacji, projektu w którym ciągi komunikacyjne wykończono marmurem i drewnem dębowym, lub też po prostu lubicie ogrzewanie podłogowe i chcielibyście mieszkać na ogrodzonym i monitorowanym, zielonym terenie, w świetnie zaprojektowanych lokalach to będziecie zachwyceni. Gorzej jeżeli chcielibyście kupić tu mieszkanie posiłkując się programem MdM. Nawet najtańsze lokale miałyby problemy, żeby załapać się na wytyczne programu. Ceny są tu bowiem nominalnie sześcio a nawet siedmio cyfrowe. Przy czym w przypadku tych sześciocyfrowych liczba 2 lub 3 pojawia się na początku wyłącznie w przypadku kawalerek. Trzy pokojowe, rozkładowe mieszkanie z dużym tarasem to koszt prawie 700 tysięcy. Jeśli więc pieniądze nie są dla Was kluczowym czynnikiem decyzyjnym, to ta inwestycja zdecydowanie powinna trafić na Waszą listę „must see”.

Zbliżony, w naszym odczuciu, jeśli chodzi o klasę projekt znaleźliśmy także nieopodal Wzgórza św. Wojciecha przy ulicy Podgórze. Mowa tu o inwestycji Adalberto . Już sama lokalizacja daje jasny przekaz: ma być komfortowo i prestiżowo. Do tego dochodzi ponadczasowa architektura i idealnie rozplanowane mieszkania. Projektanci zostawili możliwość wyboru kuchni otwartej lub zamkniętej idealnie wkomponowując ją w projekty mieszkań. Przewidzieli także takie praktyczne elementy jak okna w łazience. Balkony nie będą ograniczać się do roli miejsca na wywieszenie prania Co oczywiste, nie jest to produkt masowy i cenowo plasuje się wyżej niż średnia poznańska (szanując politykę firmy nie ujawniamy cen), ale i tak naszym zdaniem cena mieści się w zdroworozsądkowym przedziale.

Ten sam deweloper realizuje też projekt w niższym segmencie cenowym. Aby do niego dotrzeć musieliśmy skierować się ponownie na północ i to jeszcze dalej niż wcześniej, aż w okolice ulicy Jasna Rola. Tam , w poznańskich Naramowicach, tuż obok rezerwatu przyrody Żurawiniec powstaje projekt Ogrody Różane. Docelowo projekt składać ma się z 3 budynków, przy czym w ofercie są mieszkania z dwóch pierwszych etapów. Architekci zaplanowali tu mieszkania 1-4 pokojowe, przy czym naszą uwagę zwróciły przede wszystkim plany większych lokali z bardzo wyraźnie oddzieloną częścią dzienną od nocnej. Na pierwszy rzut oka wydało się nam to mało ergonomicznym rozwiązaniem, ale gdy przyjrzeliśmy się bliżej to przyznaliśmy, że ten pomysł ma prawo się obronić. Niestety nikt nas nie przekona do tego, że lepiej jest zrobić dwa małe balkoniki, zamiast jednego większego, a i takie plany tu spotkaliśmy. Za to minus, zwłaszcza, że potencjał i miejsce na większe balkony jest. Zdziwieni jesteśmy tym bardziej, że nie dotyczy to całości budynku i całkiem przestronne balkony znaleźliśmy w mieszkaniach już o powierzchni 47mkw. Ceny zaczynają się nawet od około 5 tysięcy brutto, z tym że konieczne jest dokupienie miejsca postojowego w hali garażowej. Cena od 18900. Samo zagospodarowanie części wspólnych przemyślane i dopasowane do nazwy projektu. Co ważne mieszkania w tej inwestycji dostępne są w ramach programu MdM i raczej w tej grupie docelowej ten projekt powinien wzbudzić szczególne zainteresowanie.

Z kolei po drugiej stronie rezerwatu Żurawiniec, przy ulicy Umultowskiej na Osiedlu Batorego zlokalizowana jest inwestycja Batorego 41a . Tam również znaleźliśmy mieszkania w ramach programu MdM, aczkolwiek nie jest ich wiele. Co ważne inwestycja jest już ukończona, więc śmiało można na miejscu przyjrzeć się okolicy. W naszym odczuciu to klasyczny przykład klasy ekonomicznej. Ma wszystko co musi mieć inwestycja deweloperska, plus sąsiedztwo lasu miejskiego. Do rozważenia.

Jeżeli stawiamy sobie za cel mieszkanie w centrum, to musimy liczyć się z większymi kosztami. Nie inaczej jest w przypadku Poznania. Dzielnica Stare Miasto ma dość szeroką ofertę o sporym zróżnicowaniu cen, ale trzeba pamiętać, że i sama dzielnica jest duża obszarowo i mocno zróżnicowana. Niewątpliwie jednak to właśnie tu powstawać będzie najwięcej projektów, które pomimo cen będą znajdywać chętnych.

 

Zestawienie pochodzi z Raportu „Rynek pierwotny w Poznaniu” [2015]:


poznan-750x100

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij