[Poznań] Gdzie warto zamieszkać – Nowe Miasto

Zespół Nieruchomosci-online.pl

W skład Nowego Miasta wchodzi wiele osiedli o zróżnicowanej atrakcyjności, jeśli chodzi o ofertę zamieszkania. Wybraliśmy najciekawsze inwestycje deweloperskie na tym najbardziej zaludnionym obszarze Poznania.

poznan-nowe-miasto-inwestycje

Analiza osiedli: Głuszyna , Starołęka – Minikowo – Marlewo, Krzesiny – Pokrzywno – Garaszewo, Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, Żegrze, Chartowo, Antoninek – Zieliniec-Kobylepole, Warszawskie – Polmet – Maltańskie, Główna, Ostrów Tumski-Środka-Zawady-Komandoria, Rataje

W skład Nowego Miasta wchodzi wiele osiedli o zróżnicowanej atrakcyjności, jeśli chodzi o ofertę zamieszkania. Zupełnie inny klimat ma osiedle Warszawskie a inny Rataje. Dlatego nie podejmujemy się opisu tego obszaru jako całości. Cokolwiek byśmy bowiem nie napisali, będzie można uznać za naciągane i niepasujące. Komunikacja z centrum? Jeśli mówimy o osiedlu Rataje to trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, jeśli zaś pod uwagę weźmiemy Antoninek, to zadajemy sobie pytanie czy mieszkając tam wolelibyśmy dojeżdżać do centrum Poznania czy raczej Swarzędza, a nasze zdania są w tej kwestii podzielone. Architektura? Znajdziemy tu wszystko, co tylko chcemy. Zarówno osiedla budowane w technologii wielkiej płyty, poprzez nowoczesne apartamenty, a na osiedlach domów jednorodzinnych kończąc. Generalnie można przyjąć, że Nowe Miasto to w dużej części tzw. sypialnia Poznania. Oczywiście jest to określenie mogące budzić niepotrzebnie pejoratywne skojarzenia. Absolutnie nie oznacza to bowiem, że nie znajdziemy tu terenów sportowo – rekreacyjnych czy obiektów handlowo – usługowych. Oczywiście infrastruktura społeczna poszczególnych osiedli jest różna, ale z pewnością w prawobrzeżnej części Poznania da się bez problemu wygodnie żyć, bez konieczności przebijania się do lewostronnej części Miasta. Wśród największych atrakcji tej części Poznania z pewnością należy wymienić Jezioro Maltańskie, które razem z Parkiem Tysiąclecia i Wielkopolskim Parkiem Zoologicznym tworzą „zielone płuca” miasta. Nowe Miasto jest najbardziej zaludnioną częścią Poznania. Mieszka tutaj około 30% wszystkich Poznaniaków.

Zobacz wszystkie inwestycje w Poznaniu i okolicach

 

Analiza wybranych inwestycji deweloperskich na Nowym Mieście w Poznaniu

Naszą Podróż po Nowym Mieście zaczynamy od inwestycji Tarasy Warty. Projekt zlokalizowany tuż obok Ronda Rataje to idealna oferta dla ludzi kochających miejskie życie. Wysoka zabudowa i związane z nią widoki dają możliwość poczucia wielkomiejskiego klimatu. Tuż obok inwestycji zlokalizowany jest przystanek ( choć bardziej trafnym określeniem byłoby „centrum komunikacyjne”) z którego 30 liniami dotrzemy w każdy zakątek miasta. Zaraz obok Galeria Malta i wspomniane już Jezioro Maltańskie. Jeśli zdarzyłoby się nam dłużej zabawić na Starym Mieście w sobotni wieczór to do domu trafimy kilkunastominutowym spacerkiem wzdłuż naprawdę pięknie odnowionego mostu Rocha. Generalnie świetna miejscówka dla tych, którzy chcą żyć rytmem miasta. Co do samego projektu, od strony architektonicznej to typowo wielkomiejska inwestycja. Usługi na parterze, spore przeszklenia, 12 pięter. Ktoś mógłby powiedzieć, że niewiele różni się on od klasycznych osiedli PRL, ale w naszej ocenie to zupełnie inna liga jakościowa. Rozkłady mieszkań dostępne są w szerokim wachlarzu, co sprawia, że znajdziemy tu zarówno niedużą trzydziestokilku metrową kawalerkę jak i ponad osiemdziesięcio metrowe mieszkania. Co za tym idzie rozbieżność cenowa jest tu spora. Do biura sprzedaży można iść mając na koncie (lub w zdolności kredytowej) niewiele ponad 200 tysięcy, ale może się zdarzyć, że i 800 tyś okaże się zbyt małą kwotą na zakup wymarzonego lokum. Inwestycja bez wątpienia warta przemyślenia.

Idąc nieco dalej na wschód dotarliśmy do dwóch projektów realizowanych przez Dom-Eco. Pierwszy z nich to Osiedle Zodiak IV. Pierwsza rzecz jaka rzuciła nam się w oczy, to fakt, że słowo „osiedle” może być w tym przypadku nieco mylące. W rzeczywistości bowiem projekt składa się z dwóch bloków, z czego pierwszy składa się z 60 lokali, a drugi … z 10. O tym drugim budynku nie ma zbytnio sensu pisać, gdyż i tak jest już wyprzedany. W praktyce sprzedaży mamy więc do czynienia z jednym budynkiem zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Dymka. W ofercie pozostało około 20 mieszkań. W większości są to lokale 2 pokojowe, choć jest jeszcze kilka 3 pokojowych. Architektonicznie trudno o tym projekcie powiedzieć coś specjalnie ciepłego. Jest prosto i bez szału, choć z drugiej strony budynek 60 lokalowy stojący obok budynku 10 lokalowego na pewno wygląda … oryginalnie. To co w naszej opinii jest największą zaletą tej inwestycji to lokalizacja. Bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych i jeziora Malta. Bliskość szpitala miejskiego, Galerii Malta i w sumie całkiem dobre połączenie z Centrum to z pewnością atuty tego projektu.

Nie inaczej jest w przypadku osiedla Moja Malta (http://poznan.nieruchomosci-online.pl/moja-malta.html) zlokalizowanego przy ulicy Warszawskiej. Tam mamy bardzo szeroki wybór, zwłaszcza jeśli szukacie mieszkań dwupokojowych. Polecamy przemyśleć zakup na najwyższych kondygnacjach, z których rozciągają się naprawdę przyjemne widoki na Poznań. Co do rozkładów samych mieszkań duży plus za zaprojektowanie aneksów kuchennych w sposób umożliwiający bezproblemowe przekształcenie ich w niezależne pomieszczenie. Sama architektura budynków to typowy wielkomiejski styl. Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane a jak sama nazwa mówi, nad Maltę i do zielonych terenów Parku Tysiąclecia, mamy zaledwie kilka minut spacerem.

Kolejny projekt to Parkowa Aleja. Musimy się przyznać, że nie byliśmy jednogłośni co do wpisania tego projektu na naszą listę. Z jednej strony cena na poziomie od 5,4 tyś i sensowne rozkłady mieszkań. Z drugiej lokalizacja. I tu mamy pewien problem. O ile bowiem sama lokalizacja całego osiedla jest bardzo dobra, o tyle co do odległości pomiędzy działką na której realizowana jest inwestycja a innymi budynkami mamy już pewne wątpliwości. Budynek z trzech stron jest bowiem otoczony już istniejącymi blokami. Z czwartej zaś rozciąga się piękny widok na tereny zielone. Polecamy obejrzeć i zadecydować samemu. Jesteśmy jednak przekonani, że sąsiedzi nie mieli wesołych min na wieść o powstaniu tego projektu.

Aby przyjrzeć się kolejnej inwestycji ruszyliśmy na północ w kierunku ulicy Hlonda i Zawady. Przy tej ostatniej ulicy znaleźliśmy inwestycję Tumski Park. Podobnie jak we wcześniejszych projektach nie jest to duża inwestycja. W jej skład wchodzą zaledwie dwa sześciokondygnacyjne bloki. Obecnie w ofercie pozostały wyłącznie mieszkania 3 i 4 pokojowe. Budynki mają dobre ustawienie względem kierunków świata, dzięki czemu w większości mieszkań salony są nasłonecznione. Sporym plusem jest to, że inwestycja jest w praktyce skończona. Cenowo projekt wygląda lepiej niż przyzwoicie, bo za takie można z pewnością uznać kwoty zaczynające się w okolicach 4700 zł/mkw. Co do samej lokalizacji nie da się ukryć, ze to tereny bardziej przemysłowe niż mieszkalne, ale nie narzekamy. Warto przynajmniej pojechać i sprawdzić. W ofercie pozostało już zaledwie 20 mieszkań.

Podążając jeszcze dalej na północ w okolice ulicy Hlonda dotarliśmy do skrzyżowania z ulicą Smolną i zlokalizowanego tam Osiedla na Smolnej. Prace nad III etapem tej inwestycji posuwają się bardzo sprawnie. W naszym odczuciu dużym plusem jest obecność na osiedlu lokali usługowych. Już dziś zrobimy tam zakupy w znanej sieci sklepów convenience, rodem prosto z Poznania. Z czasem zapewne pojawią się kolejne usługi, dzięki czemu najpilniejsze potrzeby będzie można załatwić na miejscu. Co do samych mieszkań to analizując rynki w innych większych miastach przyzwyczailiśmy się już, że Budimex bardzo rozsądnie gospodaruje powierzchnią lokali. Przykładem może być niespełna 30 metrowa kawalerka, w której jeśli tylko się chce, można urządzić funkcjonalne dwupokojowe mieszkanko. Brzmi nie do wiary? A jednak. W tym przypadku to architektoniczna ekstraklasa. W ofercie są także 2, 3 i 4 pokojowe mieszkania. Co ważne są one rozplanowane w taki sposób, że da się je bez problemu i z ładnym efektem wizualnym, „zmniejszyć” o jeden pokój. Taka elastyczność jest bardzo istotna, gdyż mówiąc o mieszkaniu 4 pokojowym mamy na myśli przykładowo już nawet 65 mkw. Zdecydowanie nie można zarzucić architektom tego projektu marnowanie przestrzeni. Oczywiście są też mieszkania o większej powierzchni (ponad 100 mkw.) oraz dwukondygnacyjne. Lokalizacyjnie projekt usytuowany jest blisko dużych i znanych firm tj. Kompania Piwowarska czy Unilever. W ofercie pozostało jeszcze około 60 lokali. Ceny od 5100 zł/mkw kwalifikują ten projekt do programu MdM, co w naszej ocenie dla tej grupy klientów jest naprawdę ciekawą propozycją.

Na koniec zajechaliśmy jeszcze, prawie że po sąsiedzku, na ulicę Wiejską, gdzie zlokalizowane jest Osiedle Kwadrans. W praktyce jednak słowo osiedle jest tu mocno na wyrost gdyż mamy tu do czynienia z pojedynczym budynkiem. Zostały jeszcze ostatnie mieszkania. Odnotowujemy tą inwestycję na naszej liście głównie ze względu na dobre skomunikowanie. Co do samego projektu mamy mieszane uczucia. Od strony czysto wizualnej projekt zdecydowanie się broni, ale pomysłu mieszkania bez ogródka, tarasu czy choćby balkonu nie kupujemy, a i takie lokale zostały tu zaprojektowane. Nic dziwnego, że nie rozeszły się w pierwszej kolejności.

Podsumowując w obrębie Nowego Miasta znaleźć można raczej mniejsze inwestycje wkomponowane w większości w istniejącą już infrastrukturę. Co ważne dla bezpieczeństwa transakcji, projekty te są już albo zakończone, albo na etapie finalizacji. Nie ma jednak co ukrywać, że przynajmniej na ten moment Nowe Miasto najszybszy okres rozwoju ma już za sobą. Typowe mieszkanie na Ratajach, będące kiedyś marzeniem każdego Poznaniaka, nie kusi już tak jak dawniej.

 

Zestawienie pochodzi z Raportu „Rynek pierwotny w Poznaniu” [2015]:


poznan-750x100

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij