Krakowskie dzielnice dla kibica piłki nożnej

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Fakt, iż Kraków posiada dwa liczące się w Polsce kluby piłkarskie, z jednej strony może być powodem do dumy, z drugiej istnym przekleństwem mieszkańców, dla których futbol mógłby nie istnieć. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, gdzie sympatie piłkarskie powinny być brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji swojej nieruchomości.

Cracovia i Wisła Kraków – nie ma mieszkańca Krakowa, który nie znałby tych dwóch nazw. Można nie mieć zielonego pojęcia o piłce nożnej, można kompletnie nie interesować się sportem, ale najzwyczajniej w świecie nie da się mieszkać w Krakowie i nie zorientować się, że miasto dzieli się na sympatyków Pasów (Cracovia nosi charakterystyczne biało-czerwone koszulki – przyp. red.) oraz Białej Gwiazdy (to z kolei znak rozpoznawczy fanów Wisły). Jak niestety łatwo się domyślić, obydwie grupy za sobą nie przepadają (to najbardziej dyplomatyczne określenie, jakie pasowałoby do zobrazowania krakowskich animozji kibicowskich). W efekcie podobnie jak Manchester składa się z czerwonej i niebieskiej części, (fani Manchester United i Manchester City – przyp. red.), tak też i Kraków podzielony jest w większości przez sympatyków tych dwóch klubów (wyjątkiem jest Nowa Huta, gdzie dodatkowo jest sporo fanów Hutnika Kraków).

Co to wszystko ma wspólnego z rynkiem deweloperskim i zakupem mieszkania? Z pozoru niewiele, ale w praktyce niestety trochę jednak ma. Kraków jest bowiem jedynym liczącym się polskim miastem, gdzie „święta wojna” kibiców wychodzi poza trybuny i artystyczną twórczość na murach. Co prawda media sugerują, że przypadki śmiertelne mają głębszy podtekst i wynikają z realnej walki o władzę grup przestępczych, dla których klubowa retoryka jest tylko przykrywką, ale wybierając daną inwestycję, warto wiedzieć, czy pokazanie się na danym osiedlu w koszulce klubowej pozostanie niezauważone czy skutkować może poważnymi konsekwencjami, ze śmiercią włącznie.

Gdyby strefy wpływów podzielić zgodnie z naturalną granicą, jaką wyznacza rzeka, większego problemu by nie było. Niestety bardzo często jest tak, że cała dzielnica jest za Cracovią/Wisłą (niepotrzebne skreślić), a w ramach tej dzielnicy jest osiedle, lub enklawa kibiców, tej drugiej strony. Nie ma też jednej jasnej mapy podziału. Co prawda swego czasu takowo stworzył Piotr Trzepacz, wówczas doktorant Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale nie jest ona aktualizowana, a sam autor nie godzi się na jej publikację, gdyż jak tłumaczy zainteresowanie nią rośnie, zwłaszcza wtedy gdy dochodzi do tragicznych wydarzeń.

My również nie chcemy wchodzić zbyt bardzo w szczegóły, by nie prowokować żadnej ze stron do udowadniania, że jednak nie mamy racji co do tego, kto „rządzi” w danej dzielnicy, czy na danym osiedlu. Zresztą komentarze pod wszelkiego rodzaju próbami nakreślania takiej „mapy wpływów” jasno dowodzą, że to „czyja” jest dzielnica, jest dość subiektywnym uczuciem.

Gdzie mieszkają kibice Cracovi i Wisły Kraków?

Co do zasady jednak w północnej części miasta (Prądnik Biały i Czerwony) większe jest prawdopodobieństwo spotkania sympatyków Wisły. Podobnie będzie na Bronowicach i w zachodniej części Zwierzyńca. Wzgórza Krasławickie to totalna mieszanka. Podobnie jak w Nowej Hucie, gdzie oprócz Wisły i Cracovii znajdziemy (i to w dominującej liczbie) kibiców Hutnika. Z kolei Krowodrza i Stare Miasto to miejsca, gdzie zdecydowanie rośnie prawdopodobieństwo spotkania sympatyków Cracovii. Podobnie zresztą sytuacja wygląda na Grzegórzkach.

W południowej części miasta nie jest prościej. Co prawda Dębniki (za wyjątkiem centralnej części) oraz praktycznie całe Podgórze to tereny zamieszkane w większości przez Wiślaków, ale już w Łagiewnikach i na Podgórzu Duchackim na murach o Wiśle czytać będziemy często w negatywnym kontekście. Również w dzielnicy Bieżanów-Prokocim lepiej nie paradować w koszulce z Białą Gwiazda na piersiach.

Warto jednak pamiętać, że powyższy podział jest bardzo dynamiczny i się zmienia. Co do zasady jednak, o ile nie chcemy ryzykować spotkania z grupą fanów o odmiennych poglądach, to wierności barwom klubowym radzimy dochowywać wyłącznie na stadionie lub w domowym zaciszu.

 

Pobierz bezpłatny raport, w którym znajdziesz wszystkie aktualne informacje o rynku pierwotnym w stolicy Małopolski!


Pobierz raport Rynek pierwotny w Krakowie 2015

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij