Koszty ogrzewania – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Anna Serafin

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie mieszkania jest ogrzewanie. W końcu przez kilka miesięcy w roku trzeba będzie uiszczać opłatę na ten cel. Co warto sprawdzić jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, aby rachunki za ogrzewanie były jak najniższe? Podpowiadamy!

Kiedy oglądamy lokum, które potencjalnie chcemy kupić, warto przede wszystkim poprosić właściciela o rachunki za ogrzewanie z ostatnich kilku miesięcy. Dzięki temu będziemy mogli czarno na białym zweryfikować, ile kosztują związane z tym wydatki. Jest to szczególnie istotne, jeśli tak surowa zima jak w obecnym roku będzie się powtarzać. Jak szacuje HRE Investment, przez niskie temperatury i utrzymujący się śnieg, za ogrzewanie zapłacimy o 10-30% więcej niż w poprzednim roku.

Wiek budynku

W starszych budynkach zazwyczaj jest dużo większy problem z utrzymaniem komfortowej temperatury. Wysokie sufity i przestarzałe technologie budowy nie pomagają płacić niższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego jeśli w ostatnich latach nie przeprowadzono termomodernizacji, należy uznać, że im starszy budynek, tym rachunki będą wyższe.

Ocieplenie i piec

Przez zewnętrzne ściany, dach i strop ucieka najwięcej ciepła. Dlatego w rozmowie z obecnym właścicielem mieszkania trzeba zapytać o sposób ocieplenia oraz (w przypadku starszych budynków) o to, kiedy ostatnio były przeprowadzane prace konserwatorskie w tym zakresie.

Szczególnie w kamienicach warto zwrócić uwagę na piec. Jeśli w mieszkaniu znajduje się urządzenie starego typu, to może być ono niewydajne i do kosztu zakupu mieszkania trzeba będzie jeszcze doliczyć jego wymianę.

Szczelność okien i drzwi

Na wysokość rachunków za ogrzewanie wpływa również szczelność okien i drzwi. Ciepło ucieka w dużo mniejszym stopniu przez nowe okna plastikowe. Przy oknach drewnianych starszego typu zdarza się to o wiele częściej. Kiedy oglądamy mieszkanie, warto przeprowadzić prosty test i w chłodny dzień umieścić dłoń pod oknem, na parapecie. Jeśli poczujemy znaczny podmuch powietrza, to okna są nieszczelne. Oczywiście można niskim kosztem zamontować listwę uszczelniającą, ale trzeba liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych kilku lat wymiana stolarki okiennej będzie konieczna.

Rodzaj ogrzewania

Jeśli decydujemy się kupić relatywnie nowe mieszkanie, to najczęściej jest zastosowana jedna z dwóch metod ogrzewania – podłogowe lub grzejniki. Co pozwoli nam płacić niższe rachunki? Przeważa zdecydowanie podłogowe, bo nagrzana podłoga dłużej utrzymuje wysoką temperaturę, więc i dłużej oddaje ciepło. W związku z tym możemy na stałe ustawić niższą wartość temperatury, a nasz komfort cieplny się nie zmieni. Obniżenie o 1 stopień  Celsjusza sprawi, że zużycie energii będzie o 5-6% niższe.

Nie występuje także zjawisko takie jak przy grzejnikach, które polega na tym, że gdy tylko go zakręcimy, w mieszkaniu zaczyna się robić chłodno. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura obniża się stopniowo i nie jest to tak odczuwalne.

Źródła naturalnego światła

Oglądając mieszkanie, warto także zwrócić uwagę na to, jak naturalne światło wpada do pomieszczeń. Jeśli są duże okna i gdy główny pokój (np. salon) jest zlokalizowany od południa, to samymi tylko promieniami słonecznymi mieszkanie nagrzeje się mocniej.

Przy takim usytuowaniu możemy więc odsłaniać zasłony i firanki w słoneczne dni, a nocą je zasłaniać, aby zgromadzone ciepło nie uciekało tak szybko.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij