[Gdynia] Gdzie warto zamieszkać – Region Zachód

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Wielki Kack i Dąbrowa są naturalnym przedłużeniem Gdyni w jedynym kierunku, w którym może się ona rozwijać – na zachód. Z kolei Chwarzno-Wiczlino to jednocześnie największa i najrzadziej zaludniona dzielnica Gdyni, posiadająca zaledwie ok. 8 tys. mieszkańców. Dotychczas zdominowana była przez zabudowę jednorodzinną, ale jak pokażemy poniżej, nie brak tam także nowo powstających osiedli.

region zachod inwestycje

Analiza dzielnic: Wielki Kack, Dąbrowa, Chwarzno-Wiczlino

Gdyby nie fakt, że w dzielnicy Wielki Kack znaleźliśmy tylko jedną inwestycję do naszego raportu, a w Dąbrowej żadnej, zapewne przyłączylibyśmy je do innego regionu lub stworzyli specjalny region dla nich. Wielki Kack położony po prawej stronie obwodnicy i sąsiadująca z nim po lewej stronie Dąbrowa to rozwinięte infrastrukturalnie dzielnice. Łącznie mieszka tam ponad 25 tys. gdynian.

Z kolei Chwarzno-Wiczlino to obszerny teren na mapie Gdyni. Aby uzmysłowić sobie, o jak dużym obszarze mówimy, wystarczy wspomnieć, że z inwestycji Brama Sopocka bliżej jest na sopockie molo niż na przedstawiane osiedla na Chwarzno-Wiczlino.

Zobacz wszystkie inwestycje w Gdyni okolicach

 

Analiza wybranych inwestycji w zachodniej części Gdyni

Zacznijmy więc od tego projektu, znajdującego się przy ulicy… a jakże inaczej – Sopockiej. Jest to kameralne osiedle 2-piętrowych apartamentowców. W sumie to 54 apartamenty, ale w ofercie pozostało już tylko ok. 20. Jeśli chodzi o rozkłady lokali to Polnord (inwestor) jest jak niemiecki samochód – klasyczny i niezawodny. Nabywcy nie powinni mieć żadnych problemów z aranżacją. Kameralna i niska zabudowa sprzyjać będą nawiązywaniu sąsiedzkich relacji. W niedalekiej odległości planowany jest przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Jeśli chodzi o infrastrukturę to można się oprzeć na bliskości dzielnicy Karwiny. Komunikację z centrum Gdyni zapewnia ulica Wielkopolska.

Kolejny przystanek zrobiliśmy dopiero w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. To dzielnica, która powstała w 1991 roku. Aktywność deweloperów w tym obszarze podyktowana jest głównie niższymi cenami gruntu. Potencjał do rozwoju jest tu ogromny i należy się spodziewać, że z czasem będzie coraz bardziej wykorzystywany. Nowo budowane osiedla zawierają przestrzenie handlowo-usługowe w parterach budynków, dzięki czemu wraz z powstawaniem kolejnych osiedli automatycznie rozwija się niezbędna tzw. mała infrastruktura. Ceny gruntu i plan zagospodarowania sprawiają, że zabudowa jest tu niska, co zapewnia poczucie kameralności i przestrzeni. Tej ostatniej nie brakuje, ale nie należy się zbytnio do niej przywiązywać. Kwestią czasu jest powstawanie w tej okolicy kolejnych projektów deweloperskich. Charakter tego miejsca można zdefiniować jako podmiejskie osiedla. Ma to swoje plusy (cisza, bliskość przyrody) oraz minusy (odległość od centrum, dopiero rozwijająca się infrastruktura). Przed ewentualnym zakupem polecamy przejechać się w te okolice w godzinach szczytu, by osobiście ocenić, czy kwestie komunikacyjne są dla nas do zaakceptowania. To na co zwracamy uwagę szczególnie, to fakt, że rozwój poszczególnych osiedli będzie najprawdopodobniej szybszy niż infrastruktury drogowej. Innymi słowy, luźniej na drodze z pewnością nie będzie.

Wszystkie 3 opisywane projekty realizowane są przez jednego dewelopera – znaną w Trójmieście firmę Hossa. Pierwsza z nich to Wiczlino-Ogród i nie jest to nazwa mająca jedynie charakter marketingowy. Koncepcja miasta – ogrodu wyszła tutaj naprawdę ciekawie. Wiosną i latem nie trzeba ruszać się z osiedla, by wypocząć. Co ważne, mieszkania sprzedawane obecnie to kontynuacja wcześniej rozpoczętych prac. Można więc zobaczyć, jak prezentują się zakończone już etapy i ocenić je w rzeczywistości. Warte podkreślenia są ceny. Zaczynają się one od 3850 zł/mkw. Stosunek ceny do jakości jest tu więc bardzo korzystny. Jeśli jeszcze nie macie prawa jazdy i zastanawiacie się, czy je zrobić, to zakup mieszkania w tych okolicach z pewnością będzie dla Was dodatkową motywacją.

Kolejne 2 projekty to sąsiadujące ze sobą Sokółka Zielenisz oraz Patio Róży. W każdym z nich jest w ofercie po kilkadziesiąt mieszkań. W obydwu przypadkach budynki, w których prowadzona jest sprzedaż, stanowią kolejny etap tych prężnie rozwijających się osiedli. Również w obydwu przypadkach dostępne są mieszkania w ramach programu MdM. Ceny także są bardzo zbliżone i oscylują w granicach 4000 – 5000 zł/mkw. Na tym podobieństwa się nie kończą. Dotyczą one także architektury, gdzie mamy do czynienia z niską zabudową. Praktycznie różnice dotyczą elementów wykończenia i kolorów. Zagospodarowanie terenów zielonych w inwestycji Patio Róży nam nieco bardziej przypadło do gustu, ale to subiektywne odczucie. Jeśli chodzi o rozkłady mieszkań, to nie mamy uwag. No może z wyjątkiem tego, że trochę nam brakuje lokali z widnymi kuchniami. Obydwa projekty same w sobie oceniamy bardzo wysoko. Jeśli ktoś jest zdecydowany na przeprowadzkę do zachodniej części Gdyni, będzie miał w czym wybierać.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij