[Gdańsk] Gdzie warto zamieszkać – Region Centrum

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Gdańsk – tu się żyje. To hasło popularnej swego czasu reklamy Gdańska najbardziej pasuje nam właśnie do regionu Centrum. Tutaj znajdziemy miejsca wszystkim kojarzące się właśnie z tym miastem.

gdansk centrum inwestycje

Analiza dzielnic: Śródmieście, Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza

Fontanna Neptuna w samym centrum ulicy Długiej i Długiego Targu, który od maja do września staje się epicentrum wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Dalej Motława z charakterystycznym dla Gdańska Żurawiem. Tuż obok kameralne, urokliwe i klimatyczne uliczki starówki (choć nazwa starówka w przypadku Gdańska nie jest poprawna – właściwa nazwa to Główne Miasto) na czele z ulicą Mariacką słynącą ze sklepów z bursztynami. Po prostu esencja Gdańska, i myli się ten, kto myśli, że w tych okolicach nie ma miejsca na nowe projekty deweloperskie.

W dzielnicach należących do regionu Centrum znajdują się też najważniejsze instytucje publiczne na czele z Urzędem Miasta oraz Urzędem Wojewódzkim. Tutaj znajduje się znany wszystkim gdańszczanom „Zieleniak” oraz plac Solidarności zwany potocznie placem Trzech Krzyży ze słynną bramą Stoczni Gdańskiej oraz nowo wybudowanym Europejskim Centrum Solidarności. To również w tym regionie znajdziemy Uniwersytet Medyczny oraz Szpital Wojewódzki.

Mówiąc w skrócie, Centrum to najlepsze miejsce, jeśli chcemy być w centrum wydarzeń i mieć wszędzie blisko. Nie ma jednak róży bez kolców. Tutaj głównym kolcem jest cena, w niektórych przypadkach jest ponad czterokrotnie wyższa niż w dzielnicach położonych z dala od Motławy. Centrum przyciąga ludzi sukcesu i inwestorów, ale to raczej nie powinno nikogo dziwić.

Zobacz wszystkie inwestycje w Gdańsku i okolicach

 

Wybrane inwestycje w Centrum Gdańska

Nasz przegląd inwestycji zaczynamy od Wyspy Spichrzów i Osiedla Aura. Wystarczy spojrzeć na mapę, by szybko zrozumieć, że tu musi być prestiżowo. A to oznacza projekt dla klientów przekładających jakość i prestiż nad cenę. Tak przynajmniej pomyśleliśmy na początku. Okazuje się jednak, że wśród kilkudziesięciu dostępnych jeszcze lokali są i takie, których koszt mkw. zaczyna się od 6565 zł brutto. Biorąc pod uwagę jakość wykończenia i miejsce, spodziewaliśmy się, że będzie trochę drożej. Oczywiście jest, ale dotyczy to mieszkań na wyższych kondygnacjach oraz tych z widokiem na rzekę. W ofercie dominują lokale 2-pokojowe, idealne na krótkoterminowy wynajem zagranicznym turystom.

Jeśli komuś odpowiada ten rejon, z pewnością weźmie również pod uwagę wybudowany po sąsiedzku projekt Chmielna Park. Zostało tam jeszcze około 50 mieszkań i kilka lokali usługowych. Po bliższym zapoznaniu się z projektem doszliśmy do dwóch wniosków. Pierwszy, bardziej architektoniczny, dotyczy wykorzystania szkła. Większe przeszklenia w sposób naturalny podnoszą prestiż inwestycji. To rozwiązanie wydaje się być bardzo dobrym zabiegiem estetycznym. Drugi wniosek to kwestia popytu rynkowego. Jeszcze kilka lat temu w takich lokalizacjach jak ta, dominowałyby apartamenty o dużej powierzchni użytkowej. Dziś dominują mieszkania 2-pokojowe, a sporo jest również kawalerek. Wygląda na to, że klientami są tu nie tylko Ci, którzy chcą mieszkać w Gdańsku, lecz także Ci, dla których takie lokum jest swoistą inwestycją kapitału i… drugim domem.

Wolne lokale są również na Osiedlu Brabank. Położony tuż nad Motławą projekt gwarantuje z jednej strony spokój, z drugiej bliskość ulicy Długiej i wszystko, co oferuje gdańska starówka. Tutaj dominują klasyczne mieszkania 3-pokojowe. Dziś wybór jest jeszcze bardzo szeroki. Podobnie jak i różnica w cenie. Są lokale, których koszt mkw. zaczyna się od 7550 zł, ale są również i takie, gdzie mkw. kosztuje powyżej 16 tys. zł. Wszystko oczywiście uzależnione jest od kondygnacji i widoku za oknem. Jedno trzeba przyznać projektantom Brabanku – znają się na wykorzystaniu ergonomii powierzchni mieszkaniowej.

Opuszczamy Śródmieście i przenosimy się do dzielnicy Aniołki, a konkretnie na osiedle Zielony Zakątek. To projekt o innym charakterze niż wcześniej opisywane. Przede wszystkim bardziej kameralny i skierowany do osób szukających ciszy i spokoju. Brzmi jak reklama niewielkiego osiedla na przedmieściu? Nic bardziej mylnego. Zielony Zakątek zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od głównej arterii miasta, daje wszystkie zalety życia w centrum, a jednocześnie jest od niej na tyle daleko (a dodatkowo otoczony jest lasem), że pozwala poczuć się z dala od zgiełku miasta. Kosztowo w porównaniu do Śródmieścia też widać odwilż: ceny zaczynają się od 5600 zł brutto. W ofercie pozostały już głównie niewielkie metraże w granicach 50 mkw. Jeśli taka powierzchnia Wam wystarczy, to jest to jeden z projektów, które powinniście sprawdzić.

Na koniec zajeżdżamy na Osiedle Pohulanka. Nie uwierzylibyśmy gdybyśmy tego nie zobaczyli. Tuż obok głównego skrzyżowania Gdańska (tzw. węzeł Unii Europejskiej, czyli skrzyżowanie alei Armii Krajowej i ulicy Okopowej) rozciąga się piękne wzgórze pokryte lasem. I właśnie w samym sercu tego wzgórza znajduje się wspomniane osiedle. Z lotu ptaka lokalizacja wygląda fantastycznie. Schodząc na ziemię, trzeba mieć jednak świadomość, że tak jak już wcześniej wspominaliśmy, nigdy nie ma róży bez kolców. W tym przypadku na chwilę obecną będzie to brak rozbudowanej infrastruktury (do najbliższego sklepu spożywczego trzeba iść około 10 minut), bliskość dość ruchliwej alei Armii Krajowej z jednej, a Biskupiej Górki z drugiej strony (Biskupia Górka to miejsce niecieszące się w Gdańsku zbyt dobrą opinią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Chociaż nie jest to opinia gorsza niż ta, którą ma Orunia Dolna czy Nowy Port). Ceny zaczynają się w granicach 260 tys. za 40-metrowe 2-pokojowe mieszkanie. Jeśli ktoś poszukuje większego metrażu, to też nie będzie mógł poszaleć z wyborem. W ofercie jest zaledwie kilka mieszkań o metrażu powyżej 60 mkw. Za największe plusy projektu uznaliśmy bliskość linii tramwajowej, nowo budowanej stacji SKM oraz Starego Miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij