Folia grzewcza – nowoczesny i tani sposób na ogrzanie domu

Maciej Jurgielewicz

Jeżeli jesteś na etapie budowy lub remontu domu, na pewno trafiłeś na wzmianki o folii grzewczej jako nowym sposobie na ogrzewanie lokali mieszkalnych. Jak się okazuje nie jest to jednak wcale nowość – folia jest popularna np. w krajach skandynawskich od dekad. Teraz powoli technologia ta trafia także do polskich domów. W tym artykule przekrojowo wyjaśnię, jak działa folia grzewcza oraz jakie są jej zalety.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza (nazywana też folią grzejną) tworzona jest poprzez nanoszenie warstw funkcyjnych na folię PET. Sam proces nanoszenia przypomina drukowanie. Warstwa odpowiedzialna za ogrzewanie wykonana jest z grafitu, czyli alotropowej odmiany węgla. Cechuje się ona dużym oporem elektrycznym i emituje fale podczerwone powodujące ogrzewanie elementów otoczenia. Dopiero te elementy oddają temperaturę powietrzu, co odróżnia proces nagrzewania pomieszczeń od tego występującego przy tradycyjnych metodach, gdzie element grzejny nagrzewa właśnie powietrze i ono jest medium przekazującym ciepło. Co ciekawe – fale emitowane przez folię grzewczą nagrzewają również bezpośrednio osoby przebywające w ich zasięgu.

Zastosowanie folii grzewczej

Folia grzewcza jest używana do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Stosuje się ją zarówno jako podstawowe i jedyne źródło ogrzewania, jak i jako ogrzewanie pomocnicze.

W pierwszym zastosowaniu (jako ogrzewanie podstawowe) dąży się do pokrycia folią maksymalnej możliwej powierzchni podłogi. Przyjmuje się, że minimum pozwalające na optymalną pracę takiego systemu to ok. 80% pokrycia. Istotne jest to, iż folii nie kładzie się pod zabudowę meblową osadzoną bezpośrednio na okładzinę podłogi, tj. bez żadnych nóżek. Analizując adekwatność montażu do parametrów eksploatacji należy też uwzględnić maksymalną dopuszczalną przez producenta temperaturę pracy okładziny podłogowej – w przypadków paneli wynosi ona zazwyczaj poniżej 30 stopni.

W drugim zastosowaniu (jako ogrzewanie pomocnicze) folię montuje się wyspowo lub w wybranych pomieszczeniach. Celem jest ich dodatkowe ogrzanie (np. przedsionki, obszary przy drzwiach balkonowych i tarasowych) albo uzyskanie efektu ciepłej podłogi (np. łazienki, pokoje dla dzieci).

Montaż folii grzewczej

Najpopularniejszym miejscem montażu folii grzewczej jest podłoga, chociaż również można zdecydować się na montaż w innych miejscach (ściany i sufit). Co istotne – folia taka bez problemu może być zastosowana pod okładziny podłogowe z paneli laminowanych, czyli tzw. panele podłogowe, będące najpopularniejszym materiałem wykończeniowym stosowanym do podłóg. Jeżeli folia ma być jedynym lub podstawowym źródłem ogrzewania, najlepiej zastosować ją na całej powierzchni. Dzięki temu uzyska się maksymalną powierzchnię grzewczą, co pozwoli na pracą w niskich temperaturach oraz równomierny i stabilny rozkład ciepła, przekładający się na wysoki komfort użytkowania. Jest to również istotne z innych względów – przy jednolitym rozkładzie temperatur pokrycie podłogi (czyli np. panele) pracuje równomiernie, przez co zwiększa się jego żywotność.

Podczas montażu folię grzewczą zabezpiecza się od góry i od dołu folią paroizolacyjną, chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym na spód daje się matę izolacyjną, minimalizującą straty ciepła, dającą dodatkową izolację akustyczną oraz ułatwiającą montaż. Zamontowaną folię podłącza się do zasilania oraz do panelu sterującego. Poza tym standardowym elementem układu jest umieszczony w pomieszczeniu termostat, dzięki czemu system jest praktycznie bezobsługowy. Niezwykle proste jest również zintegrowanie go z automatyką domową.

Folia grzewcza + fotowoltaika = ogrzewanie za darmo?

Coraz częściej folia grzewcza łączona jest z fotowoltaiką. Jest to układ, który może zapewnić domowi coś, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe – darmowe ogrzewanie. Obecne przepisy umożliwiają “przechowywanie” w publicznej sieci nadmiarów energii wyprodukowanej w przydomowej instalacji fotowoltaicznej – nadmiar jest do niej wysyłany i można go odebrać w ciągu ustalonego czasu i po zastosowaniu przelicznika. Dzięki temu możliwe jest darmowe zasilanie ogrzewania na podczerwień także w miesiącach zimowych, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, a jednocześnie wydajność fotowoltaiki najmniejsza.

W parze z oszczędnością idzie ekologiczność. Zarówno system grzewczy zbudowany z folii grzewczej, jak i przydomowa instalacja fotowoltaiczna, są zeroemisyjne. Do tego obydwa układy są modułowe i umożliwiają łatwą, stopniową rozbudowę. Oznacza to, że w razie wzrostu zapotrzebowania na ciepło lub na energię, zawsze będzie można dołożyć dodatkowe elementy, tj. dodatkowe panele fotowoltaiczne lub dodatkowe powierzchnie grzejne.

Zalety i wady folii grzewczej

Folia grzewcza jest chwalona za korzystny wpływ na zdrowie lokatorów. Przede wszystkim nie powoduje wysuszenia powietrza oraz nie wywołuje konwekcji, czyli ruchu powietrza, będącego mechanizmem przenoszenia ciepła. Ruch ten wywołuje cyrkulację powietrza i sprawia, że znajduje się w nim dużo kurzu oraz innych alergenów podrywanych z powierzchni. Powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym folią jest więc czystsze. Do tego folia generuje jony ujemne (aniony), czyli działa tak samo, jak jonizatory powietrza, ograniczając unoszenie się pyłków i roztoczy.

Pisząc o wpływie folii grzewczej na zdrowie nie można pominąć tego, jak działa emitowane przez nią promieniowanie podczerwone. Samo słowo “promieniowanie” może zapalić w głowie ostrzegawczą lampkę. Jednak w tym przypadku lampka powinna być zielona, ponieważ fale o tym zakresie są jedną z głównych składowych promieniowania słonecznego i odpowiadają za ogrzewanie Ziemi. Co ciekawe, promieniowanie podczerwone jest używane w rehabilitacji – poprawia ukrwienie oraz gojenie się tkanek.

Poza tym folia grzewcza, mimo że w naszym kraju wciąż jest technologiczną nowinką, nie jest rozwiązaniem drogim – ani w instalacji, ani w eksploatacji. Instalacja jest na tyle prosta, iż w sprzedaży są nawet zestawy do samodzielnego zamontowania. Poza tym nie wymaga prawie żadnej ingerencji w konstrukcję budynku i można ją wykonać na etapie wykończenia lub remontu. Atutem jest również duża żywotność folii (część producentów podaje 100 lat) i niemal całkowita bezserwisowość takiego systemu.

Na niski koszt eksploatacji wpływa nie tylko sama specyfika ogrzewania (precyzyjny i efektywny sposób przenoszenia ciepła i duża powierzchnia grzejna to optymalne połączenie), ale też wysoka wydajność folii. Ogrzewanie na energię elektryczną kojarzone jest z wysokimi kosztami, jednak w przypadku folii grzewczej zasada ta przestaje obowiązywać. Ideale rozwiązanie zaś to sprzężenie folii z fotowoltaiką, pozwalające zredukować koszty ogrzewania nawet do zera.

Kolejna zaleta folii grzewczej ujawnia się podczas aranżacji wnętrz – obecność folii nie wpływa w żaden sposób na wygląd wnętrza. Przy jej zastosowaniu znika potrzeba montowania grzejników na ścianach, a sama folia jest na tyle cienka, iż nie podnosi podłogi. Do tego ten typ ogrzewania nie wymaga wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kocioł, jest to więc oszczędność powierzchni nie tylko mieszkalnej, ale też użytkowej.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący syntetyczne i analityczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno wyobraźni, jak i biznesowej praktyczności. Od 2010 r. związany z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij