Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Domy kanadyjskie - mniej kosztowna alternatywa dla domów tradycyjnych?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Dom kanadyjski to jeden z rodzajów domów szkieletowych, czyli takich, których konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie. Domy takie są często spotykane w Ameryce Północnej, a zwłaszcza w Kanadzie, od której pochodzi ich nazwa. W Polsce w tej technologii buduje się głównie domki letniskowe, natomiast całoroczne są niezbyt często spotykane. Czy domy kanadyjskie mogą stać się alternatywą dla domów tradycyjnych także w naszym kraju? Na ich korzyść przemawia m.in. to, że koszt budowy domu kanadyjskiego jest (przynajmniej jak dotąd) niższy, a czas budowy krótszy.

Fakty i mity

W naszym kraju na temat domów kanadyjskich krąży wiele mitów. Pochodzą one jeszcze z początku lat 90., gdy na polskim rynku budowlanym pojawiły się pierwsze firmy stawiające domy w tej technologii. Niestety, nie zawsze zajmowali się tym odpowiednio przygotowani fachowcy, więc przy budowie popełniano wiele błędów. Jakość dostępnych wówczas materiałów też pozostawiała wiele do życzenia. Do budowy wykorzystywano nieraz byle jakie, mało odporne drewno. Nie było też na rynku nowoczesnych preparatów do zabezpieczania i konserwacji drewna. Stąd zła sława takich domów oraz przekonanie o ich nietrwałości i licznych problemach w eksploatacji. Powszechne są też opinie, że w domach kanadyjskich panuje chłód i że trudno je ogrzać. Jednak w dzisiejszych czasach problemy te udało się wyeliminować dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Wbrew obiegowej opinii w domach kanadyjskich nie musi być zimno. Zwróćmy uwagę, że buduje się je często w krajach o klimacie chłodniejszym od naszego, m.in. w Szwecji, Norwegii i wspomnianej już Kanadzie. Dlatego cała sprawa polega na ich odpowiednim ociepleniu. Podstawą jest izolacja z wełny mineralnej, która poprawia także komfort akustyczny.

Nieraz zakłada się, że skoro drewno jest łatwopalne, dotyczy to także domów z niego zbudowanych. Jednak obecnie dostępne technologie pozwalają ograniczyć ryzyko pożaru do minimum. Drewno wykorzystywane do budowy domów szkieletowych jest poddawane odpowiedniej obróbce (suszenie komorowe, struganie), przez co jest mało podatne na trawienie przez ogień. Do wykończenia natomiast stosuje się materiały niepalne bądź trudno palne.

Należy też podkreślić, że budowa i użytkowanie domu kanadyjskiego, w porównaniu do tradycyjnego budownictwa murowanego, wymaga innego sposobu myślenia o domach jako takich. W Polsce zwykle zakłada się, że dom buduje się na wiele lat i dla wielu pokoleń. Stąd budowa pochłania dużo czasu i pieniędzy, a inwestorzy nieraz przeszacowują swoje potrzeby i możliwości. Dlatego wybór domu kanadyjskiego powinny rozważyć przede wszystkim te osoby, które chcą szybko mieć gdzie mieszkać, nie potrzebują ogromnego metrażu i nie zakładają, że dom ma przetrwać wieki. Zakładana trwałość domu w technologii szkieletowej to kilkadziesiąt lat, choć przy odpowiedniej dbałości może to być więcej.

Zalety domów kanadyjskich

Jedną z głównych zalet takich domów jest to, że ich budowa trwa krócej w porównaniu do domów tradycyjnych. Wynika to z faktu, że technologia jest „sucha”. Poza wylaniem fundamentów, nie trzeba czekać, aż materiały stwardnieją lub się zwiążą – wystarczy zmontować drewniane elementy. Z tego powodu nie są potrzebne przerwy technologiczne. Poza tym drewnianą konstrukcję można stawiać o każdej porze roku, nawet zimą. W związku z tym budowa (nie licząc etapu formalności, doprowadzania przyłączy itp.) trwa maksymalnie kilka miesięcy.

Domy kanadyjskie są też łatwiejsze w modyfikacji niż domy murowane. Dlatego na początek można postawić niewielki dom, a potem rozbudowywać go w miarę potrzeb. Jest to zdecydowanie mniej kłopotliwe niż przebudowa domu murowanego.

Jeśli dom kanadyjski jest odpowiednio ocieplony, można go łatwo i szybko ogrzać. Osiągnięcie pożądanej temperatury wewnątrz trwa krócej, gdyż nie trzeba czekać, aż nagrzeją się ściany. Przy odpowiedniej konstrukcji (jak najprostszej, minimalizującej straty ciepła) i zastosowaniu właściwych materiałów izolacyjnych oraz przeszkleń dom szkieletowy może być energooszczędny.

Elementy konstrukcyjne domów kanadyjskich są lekkie. Dzięki temu wymagają one mniejszych (a zatem tańszych) fundamentów, a ich transport na plac budowy jest mniej kosztowny.

Budowa domu kanadyjskiego jest z reguły tańsza niż budowa domu tradycyjnego. Porównanie kosztów w sposób miarodajny nie jest łatwe, gdyż zależą one od szeregu czynników, m.in. metrażu, liczby kondygnacji, liczby ścian działowych, liczby okien, konstrukcji dachu, rodzaju materiałów i standardu wykończenia. Jednak koszty robocizny są niższe w przypadku domu kanadyjskiego ze względu na krótszy czas budowy. Jak wspomniano wcześniej, na obniżenie ceny wpływa także możliwość wylania mniejszych fundamentów, a także mniejszy koszt transportu elementów konstrukcyjnych. W związku z tym przyjmuje się, że całkowite wydatki na budowę domu kanadyjskiego wykończonego pod klucz mogą wynieść o ok. 20-30 proc. mniej niż w przypadku domu murowanego o podobnych parametrach.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że ceny drewna na świecie w ostatnim czasie wzrosły. Przyczyny są głównie związane z pandemią – wzrost popytu na drewno związany ze zwiększonym zainteresowaniem budową nowych domów i remontami istniejących. Inne czynniki to m.in. czasowe ograniczenie produkcji przez tartaki podczas lockdownu i niedawne pożary lasów w Kanadzie, która jest jednym z głównych eksporterów drewna. Światowe tendencje nie pozostały bez wpływu na Polskę, gdzie koszty drewna również osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Oznacza to oczywiście wzrost cen w branżach bazujących na drewnie, w tym również budownictwie drewnianym. Z drugiej strony ceny materiałów używanych w tradycyjnych technologiach budowlanych także rosną. Trudno więc obecnie przewidzieć, co okaże się bardziej opłacalne w przyszłości.

Wady domów kanadyjskich

Jak wspomniano, technologia szkieletowa wymaga przede wszystkim wiedzy i dokładności, by uniknąć błędów i zapewnić trwałość konstrukcji. Dlatego nie każdy może i powinien podejmować się prac budowlanych tą metodą – trzeba zatrudnić fachową ekipę.

Wskutek niezbyt dużej jeszcze popularności technologii szkieletowej na polskim rynku usług budowlanych wybór wykonawców jest mniejszy niż w przypadku technologii tradycyjnych. W raporcie Instytutu Technologii Drewna „Budownictwo drewniane stymulatorem rozwoju mieszkalnictwa w Polsce” opublikowanym w sierpniu 2020 r. podano, że na rynku działało wówczas 800 firm budujących domy drewniane, w tym 532 firmy budujące w systemie szkieletowym. Jest to na razie niewiele, przez co terminy u doświadczonych fachowców mogą się okazać dość odległe, a stawki wysokie. Warto jednak na nich poczekać i więcej im zapłacić, gdyż przełoży się to na lepszą jakość i trwałość gotowego domu.

Szybkie tempo budowy domu szkieletowego, wcześniej wymienione jako zaleta, w niektórych sytuacjach może się okazać wadą. Nie ma możliwości rozłożenia prac budowlanych w czasie (inaczej niż w przypadku budowy tzw. systemem gospodarczym), gdyż szkielet drewniany jest mało odporny na warunki atmosferyczne. Trzeba więc od razu dysponować całym budżetem na inwestycję.

Istnieją także pewne ograniczenia co do wielkości pomieszczeń, związane z rozpiętością belek stropowych. Aby zwiększyć powierzchnię, trzeba stosować dodatkowe elementy, takie jak dźwigary. Poza tym już na etapie budowy trzeba zaplanować wzmocnienia w miejscach, gdzie mają się znaleźć cięższe elementy wyposażenia domu, np. wiszące szafki.

Brak bezwładności termicznej sprawia, że wnętrze domu z jednej strony nagrzewa się szybko, z drugiej – łatwo się wychładza. Dlatego należy unikać dłuższych przerw w ogrzewaniu.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także