Domy kanadyjskie

Magdalena Krukowska

Dom kanadyjski to jeden z rodzajów domów szkieletowych, czyli takich, których konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie. W technologii kanadyjskiej szkielet ten buduje się od podstaw (w odróżnieniu od skandynawskiej, z elementów prefabrykowanych).  Domy takie są często spotykane w Ameryce Północnej, a zwłaszcza w Kanadzie, od której pochodzi ich nazwa. W Polsce nie są bardzo popularne.

Fakty i mity

W naszym kraju na temat domów kanadyjskich krąży wiele mitów. Pochodzą one jeszcze z początku lat 90., gdy na polskim rynku budowlanym pojawiły się firmy stawiające domy w tej technologii. Niestety, nie zawsze zajmowali się tym odpowiednio przygotowani fachowcy, więc przy budowie popełniano wiele błędów. Jakość dostępnych wówczas materiałów też pozostawiała wiele do życzenia. Do budowy wykorzystywano nieraz byle jakie, mało odporne drewno. Nie było też na rynku nowoczesnych preparatów do zabezpieczania i konserwacji drewna. Stąd zła sława takich oraz przekonanie o ich nietrwałości i licznych problemach w eksploatacji. Powszechne są też opinie, że w domach kanadyjskich panuje chłód i że trudno je ogrzać.

Jednak w dzisiejszych czasach problemy te udało się wyeliminować. Do budowy stosuje się zwykle drewno wysokiej jakości, a nowa technologia pozwala na jego znacznie skuteczniejsze suszenie i lepszą impregnację.

Wbrew obiegowej opinii w domach szkieletowych nie musi być zimno. Zwróćmy uwagę, że buduje się je często w krajach o klimacie chłodniejszym od naszego, m.in. w Szwecji, Norwegii i wspomnianej już Kanadzie. Dlatego cała sprawa polega na ich odpowiednim ociepleniu. Podstawą jest izolacja z wełny mineralnej, która poprawia także komfort akustyczny.

Należy też podkreślić, że budowa i użytkowanie domu kanadyjskiego, w porównaniu do tradycyjnego budownictwa murowanego, wymaga innego sposobu myślenia o domach jako takich. W Polsce zwykle zakłada się, że dom buduje się na wiele lat i dla wielu pokoleń. Stąd budowa pochłania wiele czasu i pieniędzy, a inwestorzy nieraz przeszacowują swoje potrzeby i możliwości. Dlatego wybór domu kanadyjskiego powinny rozważyć przede wszystkim te osoby, które chcą szybko mieć gdzie mieszkać, nie potrzebują ogromnego metrażu i nie zakładają, że dom ma przetrwać wieki. Zakładana trwałość domu w technologii szkieletowej to kilkadziesiąt lat, choć przy odpowiedniej dbałości może to być więcej.

Zalety

Jedną z głównych zalet takich domów jest to, że ich budowa trwa krócej i jest tańsza w porównaniu do domów tradycyjnych. Wynika to z faktu, że technologia jest „sucha”. Poza wylaniem fundamentów, nie trzeba czekać, aż materiały stwardnieją lub się zwiążą – wystarczy zmontować drewniane elementy. Z tego powodu nie są też potrzebne przerwy technologiczne. Poza tym drewnianą konstrukcję można stawiać o każdej porze roku, nawet zimą.

Drewniane elementy są lekkie, więc mniej kosztuje ich transport. Prawidłowo wysuszone drewno zapewnia również korzystny mikroklimat.

Domy kanadyjskie są też łatwiejsze w przebudowie i modyfikacji niż domy murowane. Dlatego na początek można postawić niewielki dom, a potem rozbudowywać go w miarę potrzeb. Jest to zdecydowanie mniej kłopotliwe niż przebudowa domu murowanego.

Wady

Jak wspomnieliśmy, technologia szkieletowa wymaga przede wszystkim fachowej wiedzy i dokładności, by uniknąć błędów i zapewnić trwałość konstrukcji. Dlatego nie każdy może i powinien podejmować się prac budowlanych tą metodą – trzeba zatrudnić fachową ekipę. Jednak, jak wspomnieliśmy, sam czas budowy jest krótszy (kilka miesięcy), więc i całościowy koszt robocizny jest niższy.

Istnieją także pewne ograniczenia co do wielkości pomieszczeń, związane z rozpiętością belek stropowych. Aby zwiększyć powierzchnię, trzeba stosować dodatkowe elementy, takie jak dźwigary.

Wskutek małej bezwładności cieplnej drewniane ściany szybciej się wychładzają niż murowane. Dlatego powinno się unikać dłuższych przerw w ogrzewaniu. Można też zastosować rozwiązanie znane właśnie m.in. z Kanady – ogrzewanie ciepłym powietrzem.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij