Dom w zabudowie szeregowej

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak każdy rodzaj nieruchomości, także i domy szeregowe mają swoje wady i zalety. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup segmentu w szeregowcu? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Domy w zabudowie szeregowej są coraz bardziej popularne. Osiedla takich domów powstają zarówno w miastach, jak i w miejscowościach podmiejskich. Kuszą nowych mieszkańców niższą ceną oraz swobodą, jaką daje dom z ogródkiem. Dają także poczucie bezpieczeństwa dzięki bliskości sąsiadów.

Dlaczego zabudowa szeregowa zyskuje na popularności

Zwolennicy domów szeregowych  za najważniejszą zaletę takiego rozwiązania uważają fakt, że dom szeregowy daje warunki zamieszkania bardzo zbliżone do tych, jakie oferuje budownictwo jednorodzinne. Ma bowiem osobne wejście i kawałek ogrodu do własnego użytku. Z pewnością taki dom daje więcej swobody i prywatności niż mieszkanie w bloku.

W przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, szeregowce stawiane są często w atrakcyjnych lokalizacjach, w bliskiej odległości od centrum miasta. W związku z tym sieć komunikacyjna łącząca osiedla w zabudowie szeregowej jest dobrze rozwinięta i pozwala na swobodne, szybkie poruszanie się po mieście. Wokół osiedli domków szeregowych dobrze rozwinięta jest także infrastruktura. W bliskiej odległości znajdują się sklepy i punkty usługowe. Niedaleko jest także do przedszkoli, szkół czy przychodni lekarskich.

Osiedla domów w zabudowie szeregowej przyciągają także ze względów estetycznych. Są to zwykle spójnie i nowocześnie zagospodarowane tereny. Takie osiedle jest zdecydowanie przyjemniejszym miejscem do życia niż blokowisko. Gdy kupimy dom na osiedlu domów szeregowych, nie spotkają nas także niespodzianki, które dotykają właścicieli domów jednorodzinnych: za oknem nie powstanie magazyn ani inny niepożądany budynek. Przestrzeń na osiedlach domów szeregowych jest zagospodarowana całościowo i ujednolicona pod względem estetycznym.

Domy szeregowe a komfort mieszkania

Domy szeregowe przyciągają także rozplanowaniem powierzchni mieszkalnej. Zwykle są one jednopiętrowe. Do dyspozycji jest więc część dzienna zlokalizowana na parterze i część prywatna, na piętrze. Domki szeregowe to także większa powierzchnia niż w przypadku mieszkania w bloku. Plusem jest także fakt, że są one najczęściej podłączone do miejskiej sieci grzewczej i wodociągowej. Mamy więc komfort mieszkania w domu, bez obowiązków jakie się z tym wiążą: palenie w piecu, czy oczyszczanie szamba.

Do niewątpliwych plusów zabudowy szeregowej należy własny ogródek. Jest to dodatkowa przestrzeń, z której chętnie korzystamy. Mamy możliwość zasadzić rośliny, jest to miejsce na relaks i spotkania z przyjaciółmi. Ogródka z pewnością nie zastąpi balkon, czy nawet taras, jaki możemy kupić wraz z mieszkaniem w bloku.

Osiedla domów szeregowych to także niewielkie i często zgrane społeczności. Wspólnie działają na rzecz jakości mieszkania, nowych inwestycji i udogodnień. Bliskość sąsiadów daje też poczucie bezpieczeństwa. Znający nas sąsiedzi zareagują, kiedy będzie się działo coś niepokojącego. Duża liczba mieszkańców zniechęca też złodziei. Domy szeregowe są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż domy jednorodzinne, nieraz znacznie oddalone jeden od drugiego.

Względy ekonomiczne przemawiają za szeregowcami

Kolejną kwestią wpływającą na popularność zabudowy szeregowej jest cena. Koszt jest niższy zarówno dla inwestora, jak i dla nabywcy. Niższy jest zakup samej działki, a koszt budowy obniża się dzięki wspólnej budowie kilku domów jednocześnie. Szeregowce mają wspólne ściany. Oszczędza się także przy transporcie materiałów i wielu innych kwestiach.

Dla kupujących dom w zabudowie szeregowej jest znacznie atrakcyjniejszy cenowo niż dom jednorodzinny. Koszt często jest porównywalny z zakupem dużego mieszkania w bloku czy apartamentowcu. Dla osób, które marzą o domu, ale nie mogą sobie na niego pozwolić, dom w zabudowie szeregowej jest idealnym rozwiązaniem.

Kupno gotowego domu a możliwość zmian w wyglądzie

Zakup domu w zabudowie szeregowej wiąże się także z pewnymi ograniczeniami. Kupujący ma niewielki wpływ na zewnętrzny wygląd budynku. Możemy jedynie wybrać inwestycję, która odpowiada nam pod względem estetycznym. Domy szeregowe projektowane są jako zespół, w związku z czym stanowią całość i wszystkie są do siebie podobne.

W przypadku rozplanowania układu pomieszczeń swoboda jest znacznie większa. Jeśli zdecydujemy się na zakup odpowiednio wcześnie, inwestor często konsultuje te kwestie z przyszłym właścicielem. Ograniczenia to dobra wola i względy techniczne.

W przypadku domów szeregowych ograniczona jest także możliwość przyszłej rozbudowy. Przesądzają o tym nie tylko względy techniczne, ale także powierzchnia działki i fakt, że dom szeregowy wbudowany jest w system, który powinien pozostać spójny. Problemem, z którym spotykają się mieszkańcy domów szeregowych, jest także niedoświetlenie części pomieszczeń, co wynika z planu budynku i jest trudne do uniknięcia.

Ograniczenia spowodowane bliskością sąsiedztwa

Bliskość sąsiadów w domach szeregowych ma wiele plusów, lecz może także wiązać się z niedogodnościami. Nie mamy tak dużej swobody jak w przypadku domu jednorodzinnego. Musimy dostosować się do zasad życia w bliskim sąsiedztwie z innymi. Często na takich osiedlach obowiązują regulaminy i reguły podobne do tych, z jakimi spotykamy się mieszkając w bloku.

Bliskość sąsiadów ogranicza także poczucie prywatności. Jeśli nie trafimy dobrze, sąsiedzi mogą uprzykrzyć nam życie. Mogą być hałaśliwi lub przewrażliwieni na hałasy. Jest to jednak kwestia umiejętności dogadania się i po prostu szczęścia do dobrego sąsiedztwa. Nieprzyjemni, wścibscy lub uciążliwi sąsiedzi mogą się trafić także mieszkańcom lokali w blokach czy domów jednorodzinnych.  Co prawda, duży ogród dawałby więcej swobody i poczucia prywatności niż niewielki i często wąski ogródek w szeregowcu. Jednak szeregowiec jest swego rodzaju rozwiązaniem pośrednim. W związku z tym mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw ogrodu, ale musimy liczyć się z tym, że nasi sąsiedzi także z niego korzystają. Podstawą jest tutaj akceptacja i dobra wola z obu stron.

Domy szeregowe, jak każde rozwiązanie mieszkalne, ma swoje wady i zalety, których powinniśmy być świadomi. Stosunkowo niskie ceny i większe niż w bloku poczucie swobody z pewnością przemawiają na korzyść tego typu domów. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć komfort mieszkania w mieście z przywilejem posiadania własnego domu. Zwolenników domów szeregowych przybywa, nie dziwi więc liczba takich inwestycji czekających na nowych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij