Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Co słychać na rynku najmu? Raport Nieruchomosci-online.pl i „Gazety Wyborczej”

Co słychać na rynku najmu? Raport Nieruchomosci-online.pl i „Gazety Wyborczej”

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Gazeta Wyborcza

Po ubiegłorocznym raporcie cenowym „Lokalne rynki nieruchomości", tym razem wspólnie z „Gazetą Wyborczą” wzięliśmy pod lupę rynek najmu. Razem z naszym partnerem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak napływ uchodźców wpłynął na kondycję sektora mieszkań na wynajem. Raporty ukazały się w ponad 20 wydaniach lokalnych gazety. 

Inwazja Rosji na Ukrainę i napływ uchodźców do Polski zupełnie przemeblowały rynek najmu. Wzrost zainteresowania ofertami wynajmu mieszkań, domów czy pokoi był ogromny, co potwierdzają również dane płynące z naszego portalu: w pierwszych dwóch tygodniach marca liczba kontaktów do ogłoszeniodawców mieszkań na wynajem zwiększyła się w serwisie aż o ponad 200 proc. w porównaniu do drugiej połowy lutego.

Liczba kontaktów dotyczących ogłoszeń najmu była u nas zwykle wyraźnie niższa niż w przypadku ogłoszeń o sprzedaży. Więcej użytkowników szukało nieruchomości do kupienia i taka sytuacja utrzymywała się do końcówki lutego. Wtedy jednak liczby kontaktów w obu kategoriach zaczęły się wyrównywać, aż w końcu na początku marca zainteresowanie wynajmem było już wyższe niż zainteresowanie ofertami sprzedaży. W pewnym momencie nawet o 60 proc. mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. 

Jesteśmy w każdym regionie  

Wraz z „Gazetą Wyborczą” sprawdziliśmy jednak, jak ta sytuacja przekłada się na rynki lokalne. W których miastach zainteresowanie wynajmem wzrosło najbardziej w porównaniu do czasów przed wojną? Gdzie czynsze wzrosły najbardziej, a gdzie najbardziej spadła podaż? W których regionach szczególnie podrożały kawalerki, a w których np. mieszkania 3-pokojowe? Takich pytań było wiele, a odpowiedzi udzieliliśmy w wydaniach lokalnych gazety i na Wyborcza.pl.  

Raport o rynku najmu to kolejny cykl publikacji „Gazety Wyborczej" w ramach akcji „Jak mieszkasz, Polsko", a także efekt dalszej współpracy z Nieruchomosci-online.pl. Dziennikarze przedstawiają dane z 16 województw opatrzone komentarzami specjalistów. Redakcja opisuje także problemy najemców, którzy - ze względu na lawinowy wzrost zainteresowania najmem - zmagają się ze znalezieniem dla siebie lokum wyjaśnia Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”.  

Efekty naszych wspólnych analiz można znaleźć w ponad 20 wydaniach lokalnych. Zapraszamy do lektury:

Wcześniej zbadaliśmy rynek sprzedaży  

Raport z rynku najmu to kolejny projekt Nieruchomosci-online.pl i „Gazety Wyborczej”. W październiku ubiegłego roku mieliśmy przyjemność współtworzyć raport dotyczący cen nieruchomości na sprzedaż

W dwudziestu lokalnych wydaniach gazety ukazały się wówczas raporty opisujące ceny nieruchomości nie tylko w największych miastach, ale także w sąsiednich gminach. Bazując na około 260 tys. ogłoszeń sprzedaży, poddaliśmy wtedy analizie rynek mieszkań, domów i działek. Aktualne ceny porównywaliśmy z danymi historycznymi, a dziennikarze poszczególnych oddziałów „GW” umieścili je w lokalnym kontekście, pytając ekspertów, co dokładnie może wpływać na kondycję ich rynku. Efektem tej współpracy był raport, który pozwalał znacznie głębiej przeanalizować sytuację na rynku nieruchomości.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij