Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Ceny rosną, ale deweloperzy budują mniej – dlaczego?

Ceny rosną, ale deweloperzy budują mniej – dlaczego?

Michalina Janyszek
Komentarze

Rok 2022 nie był spokojnym okresem ani dla firm deweloperskich, ani dla przedsiębiorstw sektora budownictwa kubaturowego. Zmienne warunki wymusiły na tych podmiotach dostosowanie starych strategii biznesowych. Mimo wzrostu przychodów i lepszych wyników rocznych sporo firm informowało o spadku marży ze sprzedaży w 2022. Wnioski takie można wyciągnąć z analizy NBP.

W 2022 roku firmy deweloperskie w Polsce zmagały się z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i inflacją, co wpłynęło na spadek marży ze sprzedaży. Mimo że większe firmy utrzymały stabilność finansową, kończąc istniejące projekty, to mniejsze podmioty odczuły negatywne skutki kryzysu gospodarczego i podwyżek stóp procentowych. Doprowadziło to do ograniczenia nowych inwestycji i niskiej podaży nowych lokali mieszkalnych.

Projekty mieszkaniowe mniej zyskowne

Spadek realnych zysków z projektów budowlanych sektora mieszkaniowego to z pewnością pokłosie rosnących cen materiałów budowlanych oraz inflacji. „Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 roku” stworzony przez specjalistów NBP obejmuje ankietę przeprowadzoną wśród właścicieli firm budowlanych. Aż 90% respondentów zgłosiło w niej spadek marży. Wynik ten jasno pokazuje niepewność panującą w branży. W tym sektorze działa wiele firm o bardzo zróżnicowanej kondycji ekonomicznej. Podmioty te mają też inne strategie marketingowe i prognozy na przyszłość.

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie i grudniu 2022 aż 59% właścicieli firm zajmujących się budownictwem mieszkaniowym oceniło sytuację ekonomiczną swoich biznesów jako dobrą. Mało kto też przewidywał tak głębokie pogorszenie koniunktury.

Branża czuje skutki kryzysu

O realnej sytuacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego mogą sporo powiedzieć dane GUS za rok 2022, które zostały zacytowane w raporcie. Według nich w 2022 zaznaczyło się większe zróżnicowanie w kondycji ekonomicznej podmiotów działających w sektorze mieszkaniowym. Trend ten, o którym wspominaliśmy już wcześniej, dotyczy przede wszystkim małych firm deweloperskich. W statystykach widać też spadek nakładów inwestycyjnych w tej grupie przedsiębiorstw.

W lepszej kondycji utrzymały się duże i średnie firmy deweloperskie i budowlane. Z zebranych danych wynika, że mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i ryzyka inwestycyjnego w 2022 ta grupa podmiotów wypracowała ponad 67 mln przychodów ze sprzedaży. Wynik ten udało się osiągnąć przy jednoczesnych hamowaniu dynamiki wzrostu wyników finansowych.

Liczby pokazują, że obecnie deweloperzy i firmy budowlane koncentrują się na finalizowaniu rozpoczętych wcześniej projektów. W stosunku do 2021 w grupie średnich i dużych firm zanotowano wzrost zarówno przychodów, jak i kosztów własnych sprzedaży. O niemal 26% poprawił się też wynik finansowy netto.

W raporcie czytamy:

“W 2022 r. mimo wzrostu średniej wartości wypracowanego wyniku finansowego netto w całej grupie (średnich i dużych przedsiębiorstw) i niewielkiej poprawy rentowności sprzedaży zmniejszył się udział podmiotów z dodatnim wynikiem finansowym netto (75% rentownych podmiotów w 2022 r. wobec 79% w 2021 r.) oraz wzrósł odsetek podmiotów wykazujących stratę netto (do 25% w 2022 r. wobec 21% w 2021 r.).”

Oznacza to, że skutki kryzysu gospodarczego dotykają też dużych graczy w tym sektorze i przyczynia się do jeszcze większego zróżnicowania firm pod względem ich kondycji finansowej.

Prócz tego od IV kwartału 2021 branża deweloperska musiała zmierzyć się z kolejnymi trudnościami, czyli serią podwyżek stóp procentowych. Nowa polityka monetarna i rekomendacje KNF ograniczyły zdolność kredytową inwestorów, co przełożyło się na popyt. W reakcji na niskie zainteresowanie nowymi mieszkaniami część firm budowlanych i deweloperskich wstrzymała nowe inwestycje.

Według danych GUS w całej Polsce w 2022 rozpoczęto o 31% mniej projektów mieszkaniowych niż rok wcześniej. Wartość inwestycji w realizacji na koniec 2022 była wyższa o 13% niż rok wcześniej. Wynik ten udało się osiągnąć mimo wyraźnego zmniejszenia liczby nieruchomości w budowie w okresie od II do IV kwartału 2022.

Analizy GUS jasno pokazują, że w 2022 zredukowano wartość nakładów inwestycyjnych w sektorze budownictwa mieszkaniowego. W grupie większych firm deweloperskich była to korekta w dół o 21% i o 35% wśród małych podmiotów. Co ważne mniejsza skala inwestycji budowlanych wpłynęła na stabilizację cen materiałów i usług budowlanych. Przyczynia się jednak również do niskiej podaży nowych lokali.

Źródło danych i grafik: NBP "Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r."


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także