Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Czy Centrum Warszawy pozostanie w centrum?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Prawdą jest, że jakość wykonania mieszkań w poszczególnych segmentach rynku jest do siebie bardzo zbliżona. Jeżeli więc nie macie jednej jedynej wybranej inwestycji, to lokalizacja będzie elementem, który rozróżni poszczególne projekty. Najczęściej ocenia się ją bliskością i łatwością dojazdu do centrum. W Warszawie tradycyjnie za punkt centralny uważa się Pałac Kultury i Nauki, ale czy słusznie.

 

Rynek pracy w Warszawie w większości przypadków jest rynkiem dla tzw. „białych kołnierzyków”, a więc ludzi wykonujących głównie pracę umysłową, począwszy od małych rodzimych firm, skończywszy na międzynarodowych korporacjach. Centra usług wspólnych, centrale banków, mediów i większości ważniejszych firm z najróżniejszych branż, mają swoją siedzibę w Warszawie. Ich miejscem pracy nie jest taśma produkcyjna, ale najczęściej biurko w biurowcu. To dlatego w ciągu dni roboczych centrum jest tam, gdzie zmierza najwięcej ludzi, czyli w parkach biznesowych i zagłębiach biurowych. Okazuje się, że niekoniecznie są to okolice Ronda Dmowskiego.

Rynek biurowców w Warszawie

Rynek biurowców w Warszawie nie ma sobie równych w całym kraju. Żadne inne miasto nawet nie zbliża się do poziomu, o którym można by powiedzieć, że próbuje konkurować ze stolicą. Aby pokazać dysproporcje, wystarczy wspomnieć, że tylko w roku 2015 oddano do użytku mniej więcej tyle metrów kwadratowych powierzchni, iloma dysponuje… cały Poznań. To oczywiście sprawia, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem klienta, na którym zainteresowane firmy mogą negocjować ceny.

Skąd blisko na Mordor?

Spójrzmy jednak na tę kwestię pod kątem lokalizacji mieszkaniowych. Najsłynniejszym zagłębiem biznesowym w Warszawie jest znany chyba w całej Polsce Mordor, czyli zagłębie biurowe w okolicach Wolskiej i Domaniewskiej. Od razu trzeba wspomnieć, że dojazd tam (nie mówiąc już o znalezieniu wolnego miejsca do zaparkowania) do łatwych nie należy. Najprościej jednak dostać się tam ze Służewca (de facto znaczna część Mordoru to właśnie Służewiec) i północnej części Ursynowa. O ile Ursynów jest już w większości zabudowany, o tyle na Służewcu i w części Mokotowa sąsiadującej bezpośrednio z Mordorem znajdziemy jeszcze ciekawe inwestycje (np. Mozaika Mokotów, Green Mokotów, Moduo House czy Studio Mokotów). Nieco dalej na południe przy ulicy Poleczki powstaje Poleczki Business Park. W tych okolicach polecamy projekt Central Park Ursynów.

Na południu powstaje Wilanów Office Park. Choć powierzchniowo zajmować ma aż 17 ha, w 18 budynkach docelowo pomieścić będzie mógł ok. 17 tys. pracowników, jednak trudno tu mówić o centrum biznesowym stolicy. To z pewnością będzie dobra wiadomość dla inwestorów posiadających mieszkania w Miasteczku Wilanów, które obecnie ma jeszcze spory procent wolnych mieszkań na wynajem.

Warszawiacy wolą Wolę?

Nie jest jednak tajemnicą, że znaczna część najemców na Mordorze jest już zmęczona trudnymi warunkami komunikacji i myśli o przenosinach na… Wolę. Wola wyrasta właśnie na głównego konkurenta do tytułu biznesowego centrum Warszawy. Najbardziej charakterystycznym z nowo powstających projektów jest oczywiście Warsaw Spire, choć oczywiście biurowców (zwłaszcza na i w okolicach ulicy Grzybowskiej) jest jak grzybów po deszczu. Wpływ na to z pewnością ma otwarcie stacji metra Rondo Daszyńskiego i planowana jego dalsza rozbudowa. Tutaj znajdziemy także niemało nowych inwestycji mieszkaniowych. Ich mieszkańcy, jeśli tylko będą pracować na Woli, na dojazd do pracy nie powinni narzekać. W tym miejscu na pewno trzeba wspomnieć o 19. Dzielnicy i projekcie Bliska Wola. Ten ostatni to jeden z największych w stolicy, choć o dość zaawansowanej sprzedaży. Warto jeszcze wspomnieć o projektach CityLink i InCity.

Nie tak daleki Żoliborz

Patrząc pod kątem dojazdu do Śródmieścia i na Wolę, dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania na Żoliborzu. Praktycznie cała aleja Jana Pawła II, oddzielająca Śródmieście od Woli, to zagłębie biznesowe. W tym rejonie również znajdziemy ciekawe propozycje choćby w takich projektach jak Żoliborz Artystyczny, Młody Żoliborz czy Osiedle przy Arkadii.

 

Ogromna podaż powierzchni biurowej i nowe inwestycje na Woli zmieniają oblicze stolicy. W mentalności warszawiaków zapewne długo jeszcze to Pałac Kultury i Nauki a nie Warsaw Spire będzie symbolem centrum miasta, ale z czasem również i to może się zmienić.

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij