Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

BIK (Buro Informacji Kredytowej)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja gromadząca informacje o osobach posiadających zobowiązania finansowe wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, oraz udostępnianiem informacji gospodarczych klientów banków i innych instytucji finansowych, m. in. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych, czy firm udzielających pożyczek.

Czym jest BIK?

Zgodnie z danymi BIK obecnie w bazie znajdują się dane 23 milionów kredyto- i pożyczkobiorców, a także ponad 130 milionów rachunków, w tym już zamkniętych. 90% znajdujących się tam danych potwierdza terminowe spłacanie zobowiązań [dane z końca 2018 roku]. W rejestrze znajdują się dane wszystkich osób, które spłacają lub w przeszłości spłacały kredyty lub pożyczki. Obejmują informacje ze wszystkich rodzajów kredytów i pożyczek, w tym kredytów ratalnych, kart kredytowych oraz debetów na rachunkach. W BIK znajdują się również informacje o poręczycielach kredytów i pożyczek.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. działa na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1876). Informacje gromadzone i udostępniane przez Biuro BIK obejmują dane osobowe chronione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem, jest możliwe, gdy zezwalają na to przepisy prawa. Ponadto BIK posiada upoważnienie do przetwarzania danych osobowych (w tym danych obejmujących tajemnicę bankową) na podstawie art. 105 ust. 4 oraz art. 105a Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Informacje te Biuro Informacji Kredytowej przechowuje do czasu spłaty pożyczki. Są one udostępniane bankom i instytucjom finansowym, które na ich podstawie oceniają zdolność kredytową, a także ryzyko związane z udzieleniem kolejnego kredytu. Regularne spłacanie zobowiązań zwiększa szansę na otrzymanie kolejnego kredytu na lepszych warunkach. Bank wychodzi bowiem z założenia, że pozytywna historia kredytowa i terminowe spłacanie dotychczasowych zobowiązań, zmniejsza jego ryzyko i jest większą szansą na regularnie spłacanie rat kredytu. W ten sam sposób oceniana jest zdolność kredytowa poręczycieli.

Historia widoczna w BIK sprawdzana jest za każdym razem, gdy składamy wniosek kredytowy. Przy planowaniu zaciągnięcia większego zobowiązania warto samodzielnie sprawdzić swój status w rejestrze. Można to zrobić wykupując jednorazowy raport w cenie 39 zł.

Bank przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego analizuje dane znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej, za które przyznaje określoną ilość punktów. Do wyliczenia oceny stosuje się specjalną formułę matematyczną. Ocena jest niezbędna dla określenia ryzyka kredytowego po stronie banku. Potencjalny kredytobiorca oceniany jest w skali od 1 do 100 punktów. Należy jednak mieć na uwadze, że dane wynikające z BIK są jedynym z kilku czynników, które bank bierze pod uwagę przy wydawaniu decyzji kredytowej.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij