Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Raport cen ofertowych mieszkań – I kwartał 2013 r.

Dominika Mikulska
Komentarze

Przedstawiamy raport cen sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w II kwartale 2013 r. dla największych miast Polski.

Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu Nieruchomosci-online.pl. Badanie odbyło się na próbie 128 855 ofert sprzedaży mieszkań zlokalizowanych w miastach objętych badaniem, wystawionych przez agencje nieruchomości, osoby prywatne i deweloperskie biura sprzedaży w I kwartale 2013 r.

Rynek nieruchomości od strony podaży

Rynek nieruchomości od strony podaży - raport_cen_II_kwartal_2013

Przedstawione dane zostały obliczone na podstawie cen ofertowych mieszkań w portalu Nieruchomosci-online.pl w I kwartale 2013 r.

  • Mediana – cena środkowa, dzieląca uporządkowane rosnąco ceny dokładnie w połowie
  • Cena minimalna – średnia z 10 proc. ofert o najniższych cenach
  • Cena maksymalna – średnia z 10 proc. ofert o najniższych cenach
  • Index najdroższe/ najtańsze – średnia cena najdroższych (10 proc.) / średnia cena najtańszych (10 proc.)

Porównanie cen metra kwadratowego w miastach

 

porownanie cen metra kwadratowego w największych miastach w Polsce - II kwartal_2013

Warszawa, Sopot, Kraków i Gdynia to miasta o najwyższej średniej cenie za metr kwadratowy, a jednocześnie miasta, w których występują największe różnice pomiędzy cenami mieszkań z najtańszego i najdroższego segmentu. Średnia stawka za mkw obliczona dla 10 proc. najtańszych ofert wynosi w Warszawie 5540 zł/mkw. Dla 10 proc. ofert z najwyższej półki średnia kształtuje się na poziomie bliskim 13 413 zł/mkw. Oznacza to, że stawki za najdroższe lokale są aż 2,42-krotnie wyższe niż stawki, za jakie oferowane są najtańsze mieszkania. Jednocześnie na podstawie porównania wartości średniej i mediany cen za metr kwadratowy można wysnuć wniosek, że na rynku więcej jest mieszkań tańszych niż wskazuje średnia. Dla Sopotu indeks cen maksymalnych do minimalnych wynosi 2,48, dla Krakowa – 2,58, a dla Gdyni aż 3,05.

Na przeciwległym biegunie cenowym znalazł się Gorzów Wielkopolski, gdzie średnia cena mkw to 2 793 zł, a średnia z przedziału 10 proc. najtańszych mieszkań to tylko 1892 zł. Do grupy miast o najniższych średnich cenach trafiły także Katowice, Bydgoszcz i Łódź, gdzie średnia cena mieszkania wynosi mniej niż 4 tys. złotych za mkw.

Jeśli chodzi o dysproporcje pomiędzy ceną najniższą a najwyższą, to najbardziej jednorodnymi rynkami są Kielce, Rzeszów, Lublin i Olsztyn. W Kielcach ceny mieszkań najdroższych są średnio tylko o 73 proc. wyższe od lokali najtańszych. W Rzeszowie ta różnica wynosi niespełna 74 proc., w Lublinie – 83 proc., a w stolicy Warmii i Mazur – Olsztynie – 96 proc.

 

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Ekspertka marketingu z 18-letnim stażem w zawodzie. Od 2013 związana z portalem Nieruchomosci-online.pl, w którym jako b2b marketing manager realizuje projekty w sferze komunikacji i rozwoju produktu dla biur i agentów nieruchomości. Redaktor naczelna e-magazynu „ESTATE”.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także