Na co zwrócić uwagę kupując stary dom?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup starego domu jest z reguły bardziej korzystny finansowo dla jego nowych właścicieli niż zbudowanie od podstaw własnych czterech kątów. Dodatkowo taka posiadłość zwykle leży w dobrej okolicy. Jednak zawsze wcześniej należy się upewnić, że po takiej transakcji nie będą na nas czekały żadne niemiłe niespodzianki.

Wymarzony dom nie musi być nowy, lecz jego zakup nie może być dokonywany pod wpływem impulsu. Zawsze trzeba sprawdzać wszystkie informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości, a także dostępnych dokumentów i stanu technicznego domu.

Wśród aspektów technicznych jedną z ważniejszych spraw do sprawdzenia jest dach, który musi być solidny i nie może przeciekać. Jeśli kupujemy dom do kapitalnego remontu, nie jest to aż tak istotne. Jeśli jednak zamierzamy szybko wprowadzić się do nowego lokum, zwróćmy uwagę, czy na strychu nie występują zacieki lub ślady po lejącej się z dachu wodzie (wyschnięta obwódka z kurzu, brudu i pyłu); natomiast belki powinny być twarde i zdrowe. Przyszli właściciele starszego domu muszą też sprawdzić, jak wyglądają wszystkie ściany: zewnętrzne, nośne i te w środku. Mury pruskie w starych, zaniedbanych domach zwykle się rozpadają, choć mają swój urok (głównie czerwona cegła). Należy zatem sprawdzić jakość zaprawy i ewentualne pęknięcia oraz zwrócić uwagę, czy nie występują zacieki i grzyb. Przy okazji oceńmy stan belek w stropach, ewentualne przegnicia i ubytki. Warto również poprosić fachowca, aby obejrzał dom z perspektywy osoby doświadczonej.

Przy kupnie starego domu równie ważnym aspektem technicznym jest komin. Stanowi on bowiem centralną część domu, zapewniającą ciepło i wentylację. Niestety w kilkudziesięcioletnich domach komin niejednokrotnie jest w fatalnym stanie. Rzadko kiedy wystarczy sama wymiana wkładu stalowego lub ceramicznego. Jeśli komin jest krzywy bądź wystają w środku cegły, czeka nas szlamowanie komina, czyli tynkowanie odśrodkowe za pomocą specjalnej zaprawy. W najgorszym wypadku będziemy musieli zlikwidować cały komin, a następnie wymurować nowy. Zaniedbany komin niesie za sobą ryzyko słabego ciągu i wydostawania się produktów spalania do domu, a tym samym niebezpieczeństwo zaczadzenia, a nawet pożaru.

Schodząc do piwnicy, zwróćmy uwagę na ewentualne pęknięcia i ślady zagrzybienia. W przypadku domów poniemieckich raczej nie ma się co martwić o konstrukcję, która jest zazwyczaj solidna, a miejsce budowy stanowi dobre i suche podłoże.

Nie wolno nam zapomnieć o sprawdzeniu wszystkich urządzeń takich jak: szambo (zwykle trzeba je uszczelnić), studnia (sprawdzić stan hydroforu, pompy wody, instalacji) czy przyłącza (sprawdzić kanalizację, gaz, wodociąg, instalację elektryczną czy moc nie jest zbyt niska).

W kwestiach formalno-prawnych numerem jeden jest sprawdzenie ksiąg wieczystych i hipoteki. Można to zrobić online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przyszli nabywcy nieruchomości muszą dokładnie sprawdzić własność, udziały i możliwe obciążenia domu, np. służebności.

Kolejnym ważnym aspektem prawnym jest dostęp do drogi (może ona należeć do Skarbu Państwa lub być pod zarządem Lasów Państwowych). Wówczas trzeba będzie uzyskać zgodę na przejazd oraz przechodzenie przez działkę. Wiąże się to też z załatwieniem służebności przejazdu i przechodzenia, którą należy wpisać do księgi wieczystej nieruchomości leśnej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem.

Warto także sprawdzić stan prawny ewentualnych urządzeń technicznych (szamba, studni), gdyż może się okazać, iż znajdują się one poza obrębem działki i wtedy trzeba będzie np. podpisać umowę dzierżawy z Lasami Państwowymi.

W przypadku usterek dachu bądź zawilgoconych fundamentów sprawa jest dosyć łatwa można je szybko naprawić i przywrócić do należytego stanu. Z kolei problem prawno-administracyjny może kosztować nas sporo czasu, nerwów i wydatków.

Gdy kupujemy stary dom, nie mamy wpływu na układ i funkcje pomieszczeń. Jeśli jednak obecne rozmieszczenie wnętrz nie odpowiada przyszłym właścicielom, to powinni już na etapie zakupu nieruchomości współpracować z architektem, który oceni możliwości przebudowy wnętrz.

Większość kilkudziesięcioletnich domów jest prawidłowo zorientowana w stosunku do stron świata (salon znajduje się od strony południowej, zaś łazienka i kuchnia od północnej). Nie stanowi to jednak reguły, dlatego też zawsze powinno się sprawdzić, w jaki sposób dany dom jest oświetlony przez słońce.

Zanim zdecydujemy się na kupno starego domu, sprawdźmy, ile będzie nas kosztowało utrzymanie takiej nieruchomości. Warto poprosić obecnego właściciela o informację o wysokości podatku, a także o rachunkach za ogrzewanie i energię elektryczną, wodę czy też opróżnianie szamba. Dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie sąsiadów w okolicy oraz wypytanie ich m.in. o problemy związane z domem, ewentualne spory o drogę dojazdową.

Największą zaletą starych domów jest ich duch i klimat. Dodatkowo poniemieckie nieruchomości cechują się solidnością wykonania i materiałów. Niestety zwykle nie posiadają one ocieplenia i szczelnych okien. Przeprowadzając ich remont, pamiętajmy o zachowaniu tego specyficznego ducha, ukrytego np. w pięknej czerwonej cegle czy drewnianych roletach.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij