Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kupno mieszkania to decyzja odpowiedzialna i zarazem niełatwa – można nawet powiedzieć, że to jedna z trudniejszych decyzji w życiu dorosłego człowieka. Już na samym początku trzeba zwrócić uwagę na różne, choć często niepowiązane ze sobą czynniki, takie jak odpowiednia lokalizacja, wielkość mieszkania, połączenia komunikacyjne ułatwiające sprawne poruszanie się, właściwy stopień prywatności, a także ogólny stan techniczny, który w większości przypadków ma decydujący wpływ na podejmowanie odpowiednich decyzji.

  1. Pierwszą kwestią, jaką należy rozpatrzyć jest położenie mieszkania. Warto oczywiście zadać sobie pytanie, jakie dokładnie miejsce nam odpowiada – czy ma to być ścisłe centrum miasta, czy może peryferia w otoczeniu naturalnych krajobrazów. Z pewnością ułatwi to nam wykonanie późniejszych punktów, a ustalenie lokalizacji nie powinno sprawić większego problemu. Jeśli jesteśmy osobami raczej spokojnymi, lubiącymi spędzać czas na świeżym powietrzu, centrum miasta zdecydowanie nie jest dla nas. To miejsce zostawmy osobom bardziej rozrywkowym, potrzebującym nieustannego dostarczania nowych wrażeń i emocji.
  2. Fakt, który powinien nas zainteresować, to też sama jakość życia w danym miejscu. Należy sprawdzić, czy w pobliżu naszego przyszłego miejsca zamieszkania nie znajduje się np. lotnisko, narażające nas na ciągły, uciążliwy hałas, bądź fabryki, które mogą znacznie przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia oraz czystości powietrza, utrudniając zakładanie własnego ogródka, czy wykonywanie innych codziennych obowiązków.
  3. Zwróćmy też uwagę na standard mieszkania. Nie opłaca się kupować mieszkania, które jest tanie, ale wymaga gruntownego remontu. Jeśli jest lekko zdewastowane i wymaga niewielkich napraw, warto zainteresować się ceną, przy czym jeśli jest ona zbyt wysoka można wynegocjować niższą stawkę, wskazując przy tym odpowiednie czynniki, jakie mają wpływ na nasz sprzeciw. Jeśli stan lokalu jest dobry i wymaga jedynie lekkiego odświeżenia, to oferta, którą warto sobie zapisać w pamięci.
  4. Sam wygląd to nie wszystko. Trzeba pomyśleć także o czystych formalnościach. Jedną z takich kwestii jest rozwiązanie dylematu: czy dane mieszkanie będziemy użytkować wieczyście, czy też zdecydujemy się na własność gruntu? Obydwa rozwiązania niosą ze sobą pewne wady i zalety; pierwsze z nich zmusza nas do podporządkowania się instytucji, jaka będzie obracać nieruchomością, a istotną konsekwencją tego rozwiązania jest konieczność wnoszenia opłaty do Urzędu Skarbowego za użytkowanie naszej własnej posiadłości; drugie zaś umożliwia nam całkowitą niezależność w zakresie obracania naszą nieruchomością i nie wymaga wypełniania zbędnych czynności prawnych, jakie wiążą się z wyborem pierwszym, a co jeszcze ważniejsze nie musimy uiszczać opłaty rocznej, jak to w przypadku użytkowania wieczystego.
  5. Dalsze kwestie formalnoprawne powinno się rozwiązywać wyłącznie na piśmie. Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupione mieszkanie będzie nam przysługiwać i nie straci swojej mocy prawnej, warto podpisywać umowy z dokładnym uwzględnieniem wszystkich zawartych w nich punktów. Bez tego nie mamy żadnej gwarancji, że warunki ustalone z poprzednim właścicielem będą w całości zachowane w takiej formie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie można o tym zapominać, to naprawdę istotny czynnik, który może przysporzyć nam wiele komplikacji, jeśli o niego odpowiednio wcześnie nie zadbamy.
  6. Przed zakupem mieszkania musimy także dowiedzieć się o ewentualnych dodatkowych kosztach, jakie możemy ponieść ze względu na kupno danej nieruchomości. Są to na przykład koszty transakcyjne oraz koszty kredytu hipotecznego. Ich wartość może być różna w zależności od tego, z jakiego rynku pochodzi dane mieszkanie. Jeśli jest ono z rynku wtórnego należy uiścić opłatę za odpis aktu notarialnego, wpis prawa własności w księgę wieczystą oraz prowizję agencji nieruchomości. Jeśli zaś nasze przyszłe cztery ściany pochodzą z rynku pierwotnego, będziemy obciążeni kosztami takimi jak: taksa notarialna, odpis aktu notarialnego, otwarcie księgi wieczystej, a także wpis prawa własności do księgi wieczystej.
  7. Dalsze czynności prawne to już niewielki problem, ale warto także zatrzymać się na chwilę przy samej księdze wieczystej, którą należy sprawdzić bezpośrednio przed podpisaniem umowy z właścicielem. Wówczas mamy szansę dowiedzieć się, czy mieszkanie nie jest obciążone długami, czy też wadami prawnymi. Jeśli znajdziemy jakieś nieprawidłowości, należy skontaktować się z radcą prawnym i to z nim omówić wszelkie mankamenty.
  8. Podstawą, o jakiej musimy pamiętać jest sam kredyt, który wyznacza dalsze decyzje i kroki postępowania. Musimy się przygotować na fakt, że bank bądź instytucja udzielająca pożyczek, może nam nie udzielić kredytu mieszkaniowego. Trzeba o tym pomyśleć, zwłaszcza przy podpisywaniu umowy. Należy wówczas wynegocjować klauzulę odstąpienia od umowy bez kary prawnej w przypadku, gdy bank nie udzieli nam kredytu. Zazwyczaj kary za takie odstępstwa są niezwykle wysokie- wynoszą aż 5% wartości całego mieszkania.
  9. Jeśli podpiszemy umowę i doprowadzimy wszystkie formalności i czynności prawne, możemy wreszcie udać się po odbiór naszego wymarzonego mieszkania. Zanim jednak przystąpimy do realizacji tego kroku, warto zapewnić sobie asystę solidnego fachowca, który może pomóc nam wykryć ewentualne usterki i ukryte wady, które jak dotąd nie rzuciły się nam w oczy. To zapobiegnie przyszłym problemom oraz konieczności renowacji dopiero co zakupionego mieszkania, pozwalając nam cieszyć się nowym lokum.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij