Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Zielona przestrzeń u dewelopera

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Planujesz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, którą inwestycję wybrać? Zwróć uwagę na to, co jest niezależne od Ciebie, a mianowicie przestrzeń dookoła. Własne gniazdko urządzisz według swojego zamysłu, ale widoku za oknem tak łatwo nie zmienisz.

Przeglądając oferty reklamowe najróżniejszych deweloperów, można odnieść wrażenie, że większość budowana jest według tego samego klucza. Skupimy się na kwestii zielonej przestrzeni publicznej, czyli tego co w dużej mierze sprawia, że lokal, który zakupisz, znajdzie z czasem chętnych na wynajem lub kupno. A nawet jeśli planujesz zakup z myślą o własnych potrzebach, to chyba wszyscy się zgodzimy: lepiej mieszkać wśród zieleni niż na betonowej pustyni.

Deweloperom jednak zdarza się sprzedawać projekty słabe pod tym względem z jednego powodu: koszt zakupu gruntu. Nie zawsze da się zlokalizować osiedle tuż przy lesie czy parku. Pozostaje więc konieczność takiego zagospodarowania działki, by oprócz bloków (mających zapewnić zwrot z inwestycji i zysk) znaleźć miejsce, które sprawi, że przyszli mieszkańcy poczują się na swoim osiedlu komfortowo.

Wygoda mieszkańców przede wszystkim

Prezentujemy Wam kilka projektów z różnych miast, zarówno z rynku pierwotnego, jak i tego, gdzie mieszkania można już dostać wyłącznie na rynku wtórnym. W naszej opinii zostały zaprojektowane nie tylko dla zysku dewelopera, lecz także z myślą o wygodzie mieszkańców. Te przykłady pokazują, że powoli jako klienci dojrzewamy do tego, by wymagać czegoś więcej niż ładnego układu mieszkania czy ogrodzenia.

Warszawa

Obrazem takiego osiedla (szerzej opisanym w raporcie na temat rynku warszawskiego) jest z pewnością Ostoja Wilanów. Pomijamy nawet fakt, że przy osiedlu znajduje się specjalnie ogrodzony park, do którego wstęp mają wyłącznie mieszkańcy osiedla. To pomysł, który jednych ucieszy, innych zbulwersuje. My zafascynowaliśmy się rozwiązaniami, jakie zastosowano w Parku Centralnym przedzielającym całą inwestycję. To teren bez ogrodzeń, do którego dostęp ma każdy. Urokliwe ścieżki spacerowe, sztuczne jeziorko z fontannami, mostki. Miejsce, w którym naprawdę można odpocząć. Jak dla nas to wyznacznik stylu budowania. O nim nawet za kilkanaście lat nikt nie powie, że „budowali na ilość, a nie jakość”.

Podobnie będzie można wypowiedzieć się o osiedlu Apartamenty Park Mokotów. Tam ponad połowę terenu inwestycji stanowi własny park ze sztucznym jeziorkiem i zbudowanymi dookoła niego ścieżkami do joggingu. Plany budynków zostały zaprojektowane tak, żeby widok z mieszkań ukierunkowany był właśnie na zielone tereny inwestycji. Bloki nie są ułożone w tzw. studnię, co zwiększa poczucie przestrzeni. Relaks na własnym osiedlu w centrum miasta? To nie zdarza się często.

Gdańsk

Nie trzeba jednak poświęcać aż tyle powierzchni, by zaplanować zielone osiedle. Dobrym przykładem jest gdańska inwestycja Oliwa Park. Pomimo że w tym wypadku deweloper bardziej ergonomicznie rozplanował budynki, to jednak zadbał o szczegóły i tereny zielone zostały poprzecinane krętymi chodniczkami. Razem tworzy to bardzo ładną kompozycję i jest przykładem, że można stworzyć zieloną i przyjazną przestrzeń, wcale nie budując central parku na osiedlu.

Olsztyn

Okazuje się, że ciekawy projekt można zrobić również w mniejszych miastach. Przykładem jest olsztyńskie Osiedle Belweder. To kompleks 9 niskich 3-piętrowych bloków o jednolitej architekturze nawiązującej do klasycznych kamienic. Teren w całości jest ogrodzony i porośnięty żywopłotem, dzięki czemu granice osiedla wyznaczane są w sposób naturalny, a nie sztuczny. Na osiedlu przewidziano 4 place zabaw, boisko do siatkówki plażowej, koszykówki, miejsca do integracji mieszkańców i spory park. Niestety, sprzedaż projektu jest już zakończona i dostępne są mieszkania wyłącznie na rynku wtórnym.

To czy deweloperzy będą projektować zielone osiedla przyjazne mieszkańcom, czy też traktować osiedlowe parki i skwery jako kosztowne zło konieczne, zależy w dużej mierze od klientów, pytań stawianych w trakcie rozmów z deweloperem, wreszcie decyzji zakupowych. Oczywiście są małe szanse, by deweloper zmienił zaprojektowane osiedle (choć w przypadku Osiedla Belweder tak właśnie było), ale można być pewnym, że działy sprzedaży skrzętnie przekazują dalej uwagi klientów. Jest znaczne prawdopodobieństwo, że przy realizacji następnych projektów będą już brane pod uwagę. Ostatecznie to przecież zawsze klient ma rację.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także