Zarządzanie stresem w pracy

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

Pobierz za darmo
Marzena Szczepanik

Wieloletnie doświadczenie w roli coacha i trenera biznesu we współpracy z pośrednikami nieruchomości pozwala mi podkreślić, że jest to zawód dla wybranych. Może brzmi to patetycznie, jest to jednak profesja skierowana do osób, które prężnie i konsekwentnie działają. Do osób, które radzą sobie z napięciem spowodowanym presją czasu, pracą z klientami, niepewnością wynagrodzenia i konkurencją. Stres to ich codzienny i nieodłączny towarzysz.

Stres to naturalny wróg, którego nie możemy dotknąć, ale czujemy jego zagrożenie. Nie jesteśmy w stanie się go pozbyć całkowicie. Pomimo że w niektórych sytuacjach jest bardzo potrzebny, nie jesteśmy w stanie myśleć o nim pozytywnie.

Podjęcie skutecznej walki ze stresem wymaga zrozumienia jego mechanizmu działania, a następnie poznania własnego, indywidualnego sposobu funkcjonowania oraz reakcji na sytuacje stresogenne i stresory.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są nimi tylko sytuacje negatywne, które nas dotykają. Napięcie wywołują jednak również zdarzenia pozytywne, takie jak: ślub, wakacje, okres świąteczny czy finalizacja transakcji. Po ustaniu działania stresora w naszych umyśle i ciele powinny rozpocząć się procesy adaptacyjne niwelujące jego negatywny wpływ. Tu pojawia się kwestia zarządzania sobą w stresie.

Jakie strategie radzenia sobie ze stresem obieramy?

Wybór odpowiedniej strategii wymaga uwzględnienia wielu czynników, np.: osobowości człowieka, jego doświadczenia w radzeniu sobie ze stresem, rodzaju stresora, który spowodował stan napięcia. Ze względu na charakter reakcji uruchamianych w sytuacji stresującej, możemy wyróżnić trzy strategie radzenia sobie ze stresem:

1. Koncentracja na zadaniu

Strategia osób, które w sytuacjach stresujących skupiają się na działaniu. Charakteryzuje się tendencją do podejmowania środków zaradczych mających doprowadzić do rozwiązania problemu. Założeniem tej strategii jest bezpośrednia konfrontacja ze stresorem. Jest to najlepszy sposób reagowania na stres, choć trudny do zrealizowania.

Podstawowym celem osoby korzystającej z tej strategii jest próba zmiany sytuacji. Jej działania koncentrują się na poszukiwaniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji dotyczących wydarzenia stresującego po to, by skutecznie likwidować przyczyny napięcia. Jest przejawem świadomego działania i brania odpowiedzialności za wyjście z trudnej sytuacji głównie na siebie.

fot. Lum3n.com / pexels.com

2. Koncentracja na emocjach

Reakcja możliwa do zaobserwowania u osób, które w sytuacjach stresowych mają tendencję do skupiania się na sobie. Osoby te wgłębiają się we własne stany emocjonalne, takie jak: złość, napięcie, gniew. Nie podejmują działań w celu rozwiązania problemu, chcą tylko wyrzucić z siebie nagromadzone napięcie.

Uruchamiają mechanizmy obronne, które jednak nie zawsze skutecznie likwidują dyskomfort. Zdarzają się sytuacje, w których człowiek uzyskuje efekt przeciwny do zamierzonego i – zamiast eliminowania stresu – dochodzi do wzrostu napięcia.

Koncentracja na emocjach przejawia się również w zachowaniach typu acting-out, czyli na odreagowywaniu. Poprzez różne zachowania wymagające dużego zużycia energii dążymy do rozładowania napięcia, np.: kopanie lub uderzanie przedmiotów, agresję skierowaną wobec innych lub wobec siebie samego, krzyk, obrażanie innych, przeklinanie, niszczenie sprzętów domowych itp. To przynosi ulgę. Część tego typu zachowań nie jest akceptowana społecznie. Reakcją otoczenia jest często wykluczenie lub napiętnowanie człowieka, który tak odreagowuje stres. Podobnie rzecz ma się z próbą wyciszania emocji z użyciem różnego rodzaju wspomagaczy, takich jak: alkohol, papierosy, leki czy narkotyki.

Reakcje emocjonalne w sytuacjach stresujących nie zawsze są racjonalne, często przenoszą odpowiedzialność na środowisko zewnętrzne. Ich przejawem jest obwinianie innych za nasz dyskomfort, np.: „Gdyby nie Ty, to szef na pewno nie obciąłby nam premii!”. Podświadomie odbieramy sobie wtedy poczucie sprawstwa w naszym życiu.

3. Koncentracja na unikaniu

Ta strategia polega na odwracaniu uwagi od stresora i własnych reakcji. Często dochodzi do zaprzeczania informacjom o wydarzeniu stresowym, pomijania lub ignorowania faktów. Osoby skoncentrowane na unikaniu mają skłonność do wystrzegania się myślenia, przeżywania i doświadczania tych sytuacji, które kojarzą im się z dużą dawką stresu.

Koncentracja na unikaniu może być zorientowana na zadaniu lub na emocjach.

Osoby skoncentrowane na unikaniu przez działanie, w sytuacjach stresujących odrywają się od nieprzyjemnego napięcia, podejmując się działań zastępczych. To takie zachowania, których celem jest rozładowanie napięcia, a nie konstruktywne rozwiązanie realnego problemu powodującego stres. Jedni angażują się w poszukiwanie kontaktów towarzyskich. Inni, pod pozorem wnikliwej analizy sytuacji, udają, że szukają rozwiązania. Popularną formą ucieczki jest także celowe zajmowanie się czynnościami niezwiązanymi z sytuacją stresującą, np.: sprzątaniem, wysiłkiem fizycznym, oglądaniem telewizji, objadaniem się. Jest to jednak wyłącznie gra na zwłokę i forma usprawiedliwiania się przed sobą i innymi.

Przykładem unikania przez emocje jest próba oddzielenia się od źródła stresu, czemu służy mechanizm zniekształcania faktów. Polega on na nieadekwatnym interpretowaniu sytuacji, wyolbrzymianiu faktów, przesadnym koncentrowaniu się na detalach. Skutkiem takich działań jest bagatelizowanie problemu, który pozostaje nierozwiązany, w zamian za chwilę spokoju.

Człowiek, który decyduje się na strategię unikania, nie radzi sobie ze stresem, a może tak być z wielu powodów, np.: ze względu na odczuwaną bezradność i brak wiary we własne siły, aby uniknąć dalszych nieprzyjemnych obciążeń.

Tylko od nas zależy, co zrobimy z własnymi emocjami, jak nimi zarządzimy i czy przyjmiemy za to odpowiedzialność.

Świadomość odpowiedzialności

Zdarza się, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za sytuację stresogenną. Nie zmienia to jednak faktu, że tylko od nas zależy, co zrobimy z własnymi emocjami, jak nimi zarządzimy i czy przyjmiemy za to odpowiedzialność. Tylko ta świadomość pomoże nam w pełni zarządzać sobą w stresie, zwiększyć własną skuteczność i wpłynąć na poziom zadowolenia z własnego życia oraz podejmowanych działań.

Nadeszła pora autorefleksji oraz pracy nad własnymi nawykami w działaniu. Brzmi łatwo, tylko jak w tym pędzie życia i ciągle zmieniających się okolicznościach zrobić taką stop-klatkę?

Oto kilka ważnych elementów naszego funkcjonowania, które przekładają się na skuteczną walkę ze szkodliwym stresem:

• poznawanie siebie,
• ekspresja emocji,
• pozytywne myślenie,
• humor,
• samoocena,
• umiejętność zarządzania sobą w czasie,
• postawa asertywna,
• stała kontrola stresu,
• kontakt z naturą,
• zdrowy tryb życia,
• odpoczynek i sen,
• aromaterapia,
• przyjemne czynności,
• towarzystwo innych ludzi (i zwierząt),
• sposób myślenia,
• techniki relaksacyjne.

Z warsztatu swojej pracy jako coacha wiem, jak ważne są samoświadomość i poczucie sprawstwa. Każda forma pracy nad sobą powinna być w zgodzie z wartościami, a nasze przekonania powinny nas wspierać.

By poprawić jakość swojego życia – badaj, doświadczaj i proś o pomoc.

Portfolio technik relaksacyjnych

Wiele ćwiczeń relaksacyjnych wywodzi się z jogi. Techniki te wykorzystywane są coraz częściej, zarówno w praktyce psychologicznej, jak i medycznej. Wpływanie na poziom stresu staje się coraz bardziej powszechne. Należy jednak pamiętać, że nie są złotym środkiem, który zawsze sprawi, że będziemy pracować bardziej efektywnie i przy mniejszym zmęczeniu.

Stosowanie każdej z technik wymaga przygotowania i treningu.

zarzadzanie_stresem_tabelka

Techniki oddechowe

Ćwiczenia oddechowe skupiają się na wykorzystywaniu oddychania przeponowego. Wdychane w ten sposób powietrze pozwala nam obniżyć napięcie mięśni klatki piersiowej i brzucha, dodaje nam sił witalnych, wycisza na poziomie psychicznym. Ćwiczenia oddechowe mają z reguły charakter wstępny względem innych ćwiczeń relaksacyjnych. Przygotowują nasze ciało do zaawansowanej relaksacji.

Technika 1

Wciągnij powietrze nosem w taki sposób, jakbyś chciał wypełnić cały brzuch. Wyobrażaj sobie, że wdychane przez Ciebie powietrze jest czyste, orzeźwiające, chłodne. Kontynuuj wdech do momentu wypełnienia całej klatki piersiowej. Kiedy poczujesz, że całe płuca wypełnia powietrze, przez chwilę zatrzymaj je w sobie. Potem powoli wypuszczaj powietrze ustami, wyobrażając sobie początkowo, że jest ciemne, zanieczyszczone. Stopniowo wydychane powietrze powinno zmieniać barwę, jaśnieć. Powtarzaj ćwiczenie do momentu, kiedy wyobrazisz sobie, że wydychane powietrze jest równie czyste, jak wdychane.

Technika 2

Połóż się na łóżku. Najlepiej jeżeli będzie to zaciemnione, wyciszone pomieszczenie. Zacznij głęboko, dość szybko oddychać. Podczas wdechu podnoś ręce wysoko w górę. Podczas wydechu opuszczaj ręce z całej siły na łóżko. Powtarzaj sekwencję ruchów do momentu, kiedy poczujesz się lepiej.

Techniki automasażu

Techniki automasażu to zestaw krótkich ćwiczeń pozwalających zregenerować siły witalne oraz odprężyć ciało. Pozwalają obniżyć stres fizyczny i zwiększają aktywność umysłową oraz fizjologiczną. Automasaż jest łatwy do zastosowania zarówno w pracy, jak i w domu. Poszczególne proponowane ćwiczenia zajmują od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Sekwencję ruchów powtarzaj kilkukrotnie.

Technika 1

Usiądź prosto, nogi rozstaw szeroko, dłonie połóż na udach. Głowę odchyl do tyłu, wzrok skieruj na sufit. Naciśnij stopami podłoże, napinając w ten sposób mięśnie brzucha i pośladków. Pozostań w tej pozycji dziesięć sekund. Potem powoli rozluźniaj napięte mięśnie. Zdejmij ręce z ud, rozluźnij ramiona, głowę wyciągnij do góry. Pozostań w tej pozycji przez kolejne dziesięć sekund. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Teraz podnieś ręce do góry, naprężając mięśnie ramion. Pozostań w tej pozycji przez dziesięć sekund.

Technika 2

Rozstaw szeroko nogi. Połóż prawą dłoń na lewym ramieniu i lewą dłoń na prawym ramieniu. Wykonaj krążenie ramionami – pięć razy do przodu i pięć do tyłu. Staraj się, aby Twoje ruchy ramionami były maksymalnie szerokie.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Marzena Szczepanik

Marzena Szczepanik - Marzena Szczepanik – trener biznesu, coach, negocjator, pośrednik nieruchomości. Doświadczenie biznesowe zdobywała w branżach przemysłu stoczniowego, transportu lądowego i odzieżowego, aktywnie tworząc i zarządzając strategiami sprzedażowymi oraz procesami negocjacyjnymi. Obecnie koncentruje się na szkoleniach biznesowych, coachingu i negocjacjach, a także współprowadzi biuro nieruchomości.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij