Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Tarcza Finansowa dla przedsiębiorców. Jak uzyskać pieniądze na działalność?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Branimir Balogović, Pexels

Przedstawiono dziś kolejne rozszerzenie tarczy antykryzysowej. Tarczę Finansową, która swoim rozmiarem ma sięgnąć kolejnych 100 mld zł. Razem z poprzednią to ponad 300 mld zł. Celem jest utrzymanie miejsc pracy. Dowiedz się z jakiego wsparcia finansowego będą mogli jeszcze w kwietniu skorzystać przedsiębiorcy.

– Sedno programu Tarczy Finansowej to co najmniej 100 mld zł na utrzymanie płynności firm, których obroty spadły poniżej 25 proc. 3/4 ze 100 mld zł pomocy trafi do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla dużych pozostałe 25 proc. pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce, a nie uciekają do rajów podatkowych. Subwencje te będą udzielane na 3 lata i spłaty zaczną się dopiero w 2. roku. Ma to dać moment oddechu dla firm i możliwość utrzymania swojego udział w rynku – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji. – Warunkiem dofinansowania jest utrzymanie działalności i miejsc pracy. Nie potrzeba składania wniosków. Wystarczy oświadczenie. Wszystko będzie działo się online. – dodał.

Tarcza Finansowa składa się z 3 podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł (4,5% PKB), w ramach których:

 • do mikrofirm (zatrudniających co najmniej jednego pracownika) trafi 25 mld zł,
 • do małych i średnich firm – 50 mld zł,
 • do dużych przedsiębiorstw – 25 mld zł.

Podmioty, które skorzystają z programu, otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł.

 

Dla mniejszych szybki dostęp przez banki, dla większych – przez PFR

Dostęp do dodatkowych środków ma zapobiec zatorom płatniczych, utracie płynności, a przede wszystkim – zwolnieniom pracowników.

Mikrofirmy i MŚP. Finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej będzie prosto i szybko wypłacane za pośrednictwem banków.

Dla dużych firm. Finansowanie dużych przedsiębiorstw będzie miało charakter indywidualny i obejmie zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe. W przypadku tych firm większy udział ma komponent inwestycyjny, a mniejszy bezzwrotny. Obsługa ich finansowania będzie realizowana bezpośrednio w PFR, na którego stronie dostępny będzie specjalny formularz.

 

Mikrofirmy – pokrycie kosztów działalności, w tym pensji

Środki bezzwrotne do 75% subwencji po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.
Do maksymalnej kwoty 324 tys zł (średnio ok 70-90 tys. zł) na 3 lata.

 • Kto może skorzystać?

Finansowanie dla mikrofirm w postaci subwencji skierowane jest do przedsiębiorstw:

 1. zatrudniających od 1 do 9 pracowników (bez samozatrudnionych), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro;
 2. które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19;
 3. objętych zakazem prowadzenia działalności z uwagi na restrykcje sanitarne.

Maksymalna wartość programu dla mikrofirm to 25 mld zł. Zakładana kwota środków bezzwrotnych wyniesie ok. 16 mld zł.

 • Na jakich zasadach?

Maksymalna kwota subwencji zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł).

 1. 75% wartości subwencji może być bezzwrotne.
 2. 25% wartości jest bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia.
 3. Dodatkowe 50% subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zwolni swoich pracowników, wówczas zwróci odpowiednio wyższy procent subwencji. To silny bodziec do utrzymywania miejsc pracy. Reszta subwencji zwracana jest po 3 latach.
 • Na co pójdą środki?

Subwencja może być wykorzystana tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności wynagrodzeń pracowników. 25% może być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów. Subwencja ma również proste zabezpieczenie – np. wekslowe.
Produkty przeznaczone dla mikrofirm są łatwo dostępne w kanałach elektronicznych wybranych banków komercyjnych z wykorzystaniem oświadczeń beneficjentów.

Więcej szczegółów: https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-mikrofirm.html

 

Sektor MŚP – 50 mld zł

Środki bezzwrotne do 75% subwencji po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy oraz zanotowania straty na sprzedaży.
Do 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł) dla jednego przedsiębiorstwa na 3 lata.

 • Kto może skorzystać?

Finansowanie sektora MŚP skierowane jest do firm:

 1. zatrudniających od 10 do 249 pracowników,
 2. których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro.

Jej podstawowe zasady są zbliżone do tych, którym podlegają mikrofirmy (co najmniej 25% spadek przychodów, zwrot po 3 latach).

Główne różnice to maksymalna kwota subwencji, która stanowi 4%, 6% lub 8% sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży do maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł).

 • Na jakich zasadach?

75% subwencji finansowej może być bezzwrotne, w tym 37,5% w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży, a dodatkowo 37,5% subwencji w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Zwrot subwencji przez przedsiębiorcę będzie proporcjonalnie wyższy w przypadku spadku zatrudnienia.

Maksymalna wartość programu dla MŚP to 50 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych może wynieść 32 mld zł.

Więcej szczegółów: https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-malych-i-srednich-firm.html

 

Duże firmy – 3 formy wsparcia

Finansowanie udzielane przez PFR na bazie indywidualnej analizy finansowej. 

 • Kto może skorzystać?

Żeby duże przedsiębiorstwa mogły korzystać z Tarczy Finansowej, muszą spełnić kilka warunków:

 1. prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r.,
 2. zatrudnienie powyżej 249 pracowników,
 3. niezaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne na dzień 29 lutego 2020 r. lub na dzień udzielenia finansowania,
 4. posiadanie przez beneficjentów rzeczywistych firm rezydencji podatkowej w Polsce,
 5. rozliczanie podatków za ostatnie 2 lata obrotowe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
 • Na jakich zasadach?

PFR proponuje 3 formy finansowania:

 1. Finansowanie płynnościowe w postaci pożyczek lub obligacji na okres 2 lat o wartości nawet do 1 mld zł.
 2. Finansowanie preferencyjne w postaci pożyczek preferencyjnych na okres 3 lat częściowo bezzwrotnych i uzależnionych od straty finansowej oraz utrzymania zatrudnienia o wartości do 750 mln zł na podmiot.
 3. Finansowanie inwestycyjne w postaci obejmowanych instrumentów kapitałowych (udziałów lub akcji) na zasadach rynkowych lub w ramach pomocy publicznej o wartości do 1 mld zł na podmiot.

Maksymalna wartość programu dla dużych firm wynosi 25 mld zł, natomiast zakładana kwota środków bezzwrotnych może osiągnąć wartość 12 mld zł.

Więcej szczegółów: https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-duzych-firm.html

 


Więcej informacji o Tarczy Finansowej dostępnych jest na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju www.pfr.pl lub telefonicznie pod numerem 800 800 120.

 

Źródło: pfr.plgov.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij