Jak szybko znaleźć najemców mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup mieszkania na wynajem to obecnie bardzo popularna forma inwestowania. Jeżeli nabyliśmy już naszą nieruchomość, warto dowiedzieć się więcej na temat w jaki sposób powinniśmy przygotować mieszkanie, jak powinna wyglądać atrakcyjna oferta, gdzie umieszczać ogłoszenia oraz jak zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Jak przygotować ofertę, która przyciągnie najemców?

Konkurencja wśród mieszkań dostępnych na wynajem, zwłaszcza w sezonie, jest naprawdę duża. W większych miastach codziennie na rynek trafiać może nawet kilkadziesiąt dostępnych nieruchomości. Co należy więc zrobić, aby to właśnie nasze mieszkanie zostało wynajęte? Sposobów na przygotowanie opracowanie oferty jest kilka.

Pierwszy krok to przygotowanie propozycji, która pod kątem wizualnym będzie atrakcyjna dla oka. Jeżeli nasze mieszkanie jest w pełni umeblowane, świeże i nowoczesne, powinniśmy do maksimum wydobyć z niego cały potencjał. Warto zorganizować sesję zdjęciową, tak aby nasze mieszkanie dobrze się prezentowało. Jeżeli mamy zatem chociaż podstawowe zdolności w robieniu zdjęć, powinniśmy sobie z tym poradzić, a jeśli nie, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. Przy robieniu zdjęć warto zwrócić uwagę, aby wnętrze było dobrze doświetlone. Zatem czynność tego typu powinniśmy wykonywać raczej w trakcie dnia. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w kilka dodatków kolorystycznych takich jak poduszki, obrazki na ścianach czy owoce. Możemy kupić także świeże kwiaty, które zdecydowanie ocieplą wizerunek naszego mieszkania.

Kolejny etap to jasny i czytelny opis nieruchomości. Powinniśmy precyzyjnie określić adres mieszkania, a także koszty związane z najmem. Warto również opisać, co znajduje się w wyposażeniu, jaki rozkład oraz powierzchnię mają poszczególne pomieszczenia, oraz w kilku słowach opowiedzieć o danej lokalizacji pod kątem sklepów oraz komunikacji miejskiej.

Marketing to podstawa

Jeżeli przygotowaliśmy już naszą ofertę, warto byłoby ją dobrze wypromować, aby miała szansę dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych zainteresowanych. Nie da się ukryć iż osobami, które najczęściej poszukują mieszkań na wynajem, są ludzie młodzi. Warto więc zadbać. aby ogłoszenie pojawiło się w miejscach, gdzie łatwo będzie mogło do nich dotrzeć. Poza standardowymi portalami ogłoszeniowymi, dobrym pomysłem będzie również wklejenie kilku informacji na specjalnych grupach na Facebooku. W przypadku wyboru portali ogłoszeniowych warto skorzystać z oferty tych, które posiadają swoje aplikacje na urządzenia mobilne. Z obecnych analiz wynika, iż zdecydowana większość osób szukających mieszkań na wynajem przegląda dostępne oferty nie na komputerze, ale na swoim smartfonie.

Prezentacja mieszkania jest bardzo ważna

Jeżeli nasza oferta jest dobrze przygotowana, to w praktyce w przeciągu kilku godzin powinniśmy dostać pierwsze powiadomienia od potencjalnych zainteresowanych. Dobrym pomysłem jest więc zorganizowanie dnia pokazowego, kiedy będziemy mogli zaprosić chętnych do oglądania. Należy przygotować się na to, iż większość oglądających będzie chciała umawiać się po pracy, dlatego powinniśmy zarezerwować sobie czas w godzinach popołudniowych. Warto jest umawiać kilka osób jednego dnia, np. co 30 minut. W ten sposób potencjalni najemcy będą zdawali sobie sprawę z dużego zainteresowania, a w konsekwencji szybciej podejmowali decyzję z obawy, że ktoś zgarnie im ofertę sprzed nosa. Podczas prezentacji mieszkanie również powinno być dobrze przygotowane. Warto, podobnie jak podczas sesji, kupić do mieszkania świeże kwiaty, a także dokładnie przewietrzyć wnętrze, to z pewnością wpłynie na pozytywne pierwsze wrażenie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podstawowym narzędziem, za pomocą którego właściciel nieruchomości zabezpiecza swoje prawa w stosunku do najemców, jest oczywiście dobrze skonstruowana umowa najmu. Bardzo dużym błędem jest wykorzystywanie gotowych wzorów znalezionych na pierwszej lepszej stronie w Internecie. Tego typu umowy w bardzo ograniczonym stopniu chronią wynajmującego przed ewentualnymi problemami, których przysporzyć mogą nieuczciwi lokatorzy. Jeżeli w dziedzinie wynajmu mieszkań stawiamy nasze pierwsze kroki, warto skorzystać z opinii prawnika, który pomoże nam skonstruować odpowiednią umowę. Możemy również zlecić obsługę tego typu transakcji agencji zajmującej się wynajmem nieruchomości. Wówczas poza odpowiednio przygotowaną dokumentacją będziemy mogli skorzystać z kompleksowej usługi.

Narzędziem, które w największym stopniu jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo wynajmującego, jest umowa o najem okazjonalny, która sporządzana jest przez kancelarię notarialną. Największą jej zaletą jest fakt, iż w umowie tej najemca zobowiązany jest podać adres nieruchomości, do której będzie mógł się przeprowadzić w razie wypowiedzenia mu umowy na najem naszego mieszkania. Dodatkowo właściciel owej nieruchomości notarialnie wyraża na to zgodę. Dzięki tego typu zapisom w prostszy sposób jesteśmy w stanie rozstać się z najemcami, którzy na przykład zalegają z czynszem bądź zachowują się w sposób uciążliwy dla sąsiadów.

Droga na skróty – umowa z firmą obsługującą wynajem mieszkań

Dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się wynajęciem mieszkania, a także, które chcą uniknąć ewentualnych obowiązków w zakresie kontaktu z najemcami ciekawym rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy z firmą, która zajmie się obsługą mieszkania od A do Z. Wówczas firma, która zarządza naszym mieszkaniem, ma określony udział w dochodach z najmu, zazwyczaj jest to ok. 10-20% miesięcznego czynszu. W zamian za wynagrodzenie poza dostosowaniem mieszkania i przygotowania oferty zajmuje się ona również prezentacjami, sporządza dla nas odpowiednią umowę, a następnie na bieżąco kontroluje czy najemcy w należyty sposób korzystają z mieszkania.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij