Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – II kwartał 2017 r.

Alicja Palińska

Analizujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w II kwartale 2017 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – II kwartał 2017 r.

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcję w cenie ma wpływ jeszcze lokalizacja. Przedstawiamy, w jakich miastach stawka za metr kwadratowy dużych nieruchomości jest wyraźnie niższa niż w przypadku najczęściej poszukiwanych M2 i M3.

W II kwartale 2017 r. największe różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań 4-pokojowych w porównaniu do kawalerek występowały w Gdańsku (5 tys. za metr kwadratowy) i Sopocie (4 tys. za metr kwadratowy). W Krakowie, Warszawie, Gdyni i Poznaniu różnica między M1 a M4 wynosiła ok. 2 tys. zł za metr kwadratowy. W innych miastach różnice w cenach były mniejsze. W Bielsku-Białej, Łodzi i Kielcach nie zanotowano istotnych różnic w stawkach za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi w mieszkaniu. Dla wskazanych miast podobnie kształtuje się sytuacja cenowa przy zestawieniu stawek za metr w popularnych M2 i M3 do większych mieszkań.

W porównaniu z I kwartałem 2017 r. znaczne wzrosty cen odnotował rynek mieszkaniowy w całym Trójmieście, bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu. Taniej niż w I kwartale br. można było kupić za to mieszkania w Kielcach, Katowicach, Toruniu, Olsztynie, Poznaniu i Bydgoszczy. W pozostałych miastach ceny utrzymały się na podobnym poziomie jak przed trzema miesiącami.

Zobacz raport „Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym I kw. 2017 roku”

raport_cen_II_kwartal

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – II kwartał 2017 r.

Stan mieszkania jest jednym z kryteriów wyboru, na jakie zwracają uwagę poszukujący. Nie zawsze jednak zainteresowaniem cieszą się tylko odnowione wnętrza. Również nieruchomości wymagające remontu stanowią cel dla osób mniej zamożnych ze względu na niższą cenę, lecz również dla inwestorów, którzy chcą kupić tanie mieszkanie, wyremontować je oraz odsprzedać z zyskiem (tzw. house flipping).

Stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany jest jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 73,5 proc. mieszkań na sprzedaż. Pozostałe 20 proc. mieszkań wymaga remontu lub odświeżenia. Natomiast 6 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymaga inwestycji w wykończenia wnętrz. W porównaniu do poprzedniego kwartału raczej w niewielkim stopniu zmieniła się struktura całego krajowego rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkań na sprzedaż.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu, w porównaniu do tych w lepszym stanie, różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania. W poniższej tabeli znajduje się porównanie określające ceny ofertowe w zależności od podanego przez sprzedającego stanu mieszkania na podstawie danych zaprezentowanych w serwisie Nieruchomosci-online.pl w II kwartale 2017 r.

raport_cen_II_kwartal2Najmniejsze odnotowane różnice – rzędu kilkuset złotych – między średnimi cenami za metr kwadratowy w mieszkaniach wymagających remontu a tymi w stanie dobrym, bardzo dobrym i o wysokim standardzie występują w Rzeszowie i Olsztynie. Największe różnice między tymi cenami osiągające poziom 2 tys. zł za metr kwadratowy występują w Sopocie, Poznaniu i Katowicach.

Największy udział mieszkań do remontu znajduje się w ofertach sprzedażowych Łodzi (25 proc.) oraz Katowic, Sopotu i Kielc (ok. 18 proc.). Najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach wynoszący ok. 4–6 proc. zaobserwowano w Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni i Krakowie.

W Opolu (27 proc.), Bielsku-Białej (25 proc.) oraz Lublinie (22 proc.) znajdziemy najwięcej mieszkań wymagających odświeżenia.

Stanem dobrym określono niemal połowę mieszkań w Bielsku-Białej, Białymstoku i Olsztynie.

W bardzo dobrym stanie jest 40 proc. mieszkań na rynku nieruchomości w Krakowie oraz Gdyni.

Największym udziałem mieszkań o wysokim standardzie charakteryzują się: Gorzów Wielkopolski (58 proc.), Szczecin (48 proc.) i Gdańsk (33 proc.).

Najwyższy procent mieszkań z rynku wtórnego – wymagających wykończenia wnętrza – odnotowano w Krakowie (16 proc.) oraz Wrocławiu, Kielcach i Gdańsku (ok. 10 proc.).

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij