Prognozy dla rynku najmu w Polsce

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Rynek mieszkaniowy w Polsce stale się rozwija. Rok 2018 będzie kolejnym już rokiem intensywnego inwestowania we wciąż opłacalne mieszkania na wynajem, a także dalszego wzrostu cen nieruchomości, a co za tym idzie, również wzrostu czynszów.  Ten rok, mimo wygaśnięcia programu MdM, może być równie dobry co 2017. Dużych szans dla rynku można również wypatrywać w nowym programie Mieszkanie Plus.

Duże zainteresowanie najmem lokali mieszkalnych

Wg prognoz ekspertów od rynku nieruchomości popyt nadal będzie przewyższać podaż. Będzie to skutkowało dalszym wzrostem cen najmu mieszkań. Rozwój gospodarczy i wzrost wynagrodzeń utrzymają zainteresowanie inwestowaniem i będą tylko napędzać wzrost czynszów. W kreowaniu zainteresowania najmem istotnych jest jeszcze kilka innych czynników. Nie bez znaczenia pozostaje chociażby fakt stałego wzrostu udziału obcokrajowców wśród wynajmujących. Ukraińcy, Białorusini i inne narodowości stanowią dużą część rynku najmu, bo aż ok. 10%. Dochodzi do tego wzrost zainteresowania studiami w Polsce wśród obcokrajowców oraz stał napływ polskich pracowników do największych miast.

Do wzrostu popularności najmu w Polsce, a tym samym wzrostu czynszów, niezmiennie od lat przyczyniają się również procesy społeczne (duża mobilność pracowników, zmniejszająca się presja społeczna na posiadanie własnego mieszkania, rosnąca niechęć do wieloletnich kredytów, brak zdolności kredytowej, czy duża liczba rozwodów).

Wpływ zakończenia programu MdM na wynajem

Zakup mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych cieszył się ogromnym zainteresowaniem i skorzystały z niego osoby, które w dużej mierze do tej pory były zmuszone do wynajmu. Pośrednio program wpłynął więc na zmniejszenie zainteresowania wynajmem mieszkań. Dzięki programowi MdM więcej osób mogło sobie pozwolić na jego zakup, przez co ubyło klientów rynku mieszkaniowego na wynajem. Teraz, po jego zakończeniu, osób zainteresowanych wynajmem powinno znów sukcesywnie przybywać. Zakończenie programu przełoży się bowiem na ograniczenie możliwości nabycia własnego mieszkania. W konsekwencji przyczyni się do powrotu części klientów, którzyhttp://www.nieruchomosci-online.pl/mieszkania,najem/ nie zdążyli skorzystać z MDM, w kierunku długoterminowego wynajmu.

Z drugiej jednak strony program będzie kontynuowany w innej formule (zastąpi go program Mieszkanie Plus). Dziś wielu wynajmujących współdzieli wynajem większego mieszkania. Jeśli tylko będą mieli alternatywę w postaci skorzystania z programu Mieszkanie Plus, to chętnie wykorzystają okazję, by mieć własne „M”. Sytuacja będzie wyglądać podobnie również w przypadku rodzin wielodzietnych czy ludzi młodych, którzy dziś korzystając z pomocy rodziny po wprowadzeniu programu w życie mogą znaleźć dla siebie ofertę na rynku nieruchomości. Po uruchomieniu programu budowy tanich mieszkań będą mogli zrealizować marzenie o własnych czterech kątach.

Jakie mogą być jeszcze potencjalne skutki wprowadzenia programu Mieszkanie Plus? Pojawienie się dużej podaży tańszych mieszkań na wynajem powinno przełożyć się na mniejszy popyt na mieszkania wynajmowane na warunkach rynkowych. Sukces programu budowy tanich lokali mieszkalnych może więc przyczynić się do tego, że rynkowe stawki za najem będą nieco bardziej przystępne.

Wzrost wysokości czynszów

Od 2018 zmieniły się zasady opodatkowania wynajmu mieszkań i osoby, które w skali roku osiągną z wynajmu więcej niż 100 tys. zł, będą musiały zapłacić wyższy podatek od wynajmu. Może to być kolejnym czynnikiem zwiększającym ceny wynajmu mieszkań. Zjawisko może mieć szeroką skalę, gdyż przybywa osób, które traktują wynajem mieszkań jako inwestycję i posiadają ich kilka lub kilkanaście. Przez potencjalne podwyżki czynszów dla osób, które będą miały możliwość skorzystania z programu Mieszkanie Plus,  opcja zakupu własnego M będzie wydawać się atrakcyjna.

Wpływ wzrostu stóp procentowych

Ceny mieszkań w 2018 roku będą uzależnione od sytuacji gospodarczej oraz pośrednio od Rady Polityki Pieniężnej, w tym od planowanego podniesienia stóp procentowych. Jeżeli stopy procentowe wzrosną, to inwestowanie w nieruchomości pod wynajem może okazać się mniej atrakcyjne niż obecnie. Powodem mogą być droższe kredyty hipoteczne i mniejsza ich dostępność, a co za tym idzie, pośrednio również wzrost czynszów.

Gdyby doszło do dużych podwyżek stóp procentowych, właściciele mieszkań pod wynajem będą się musieli liczyć z jeszcze jedną konsekwencją – spadkiem popytu. Wzrost stóp procentowych może też doprowadzić do wzrostu podaży mieszkań. W skrajnym przypadku może bowiem dojść do sytuacji, że galopujące raty kredytowe doprowadzą do niewypłacalności części kredytobiorców.

Wzrost stóp procentowych może przyczynić się nie tylko do spadku popytu na kredyty, ale też spadku popytu gotówkowego. Wyjaśnienie jest proste – jeśli dziś przeciętna lokata przynosi niewiele ponad 1 proc. zysku w skali roku, a na wynajmie mieszkania można zarobić ponad 5 proc., to wiele osób dysponujących gotówką wybierze bardziej opłacalną inwestycję w mieszkania. Wzrost stóp procentowych spowoduje jednak, że premia za dodatkowe ryzyko będzie malała w miarę jak jak nisko oprocentowane, ale za to bezpieczne lokaty będą proponowane na coraz lepszych warunkach.

Nie wszystkie zmiany na rynku powinny martwić właścicieli mieszkań na wynajem. Inwestować należy z rozwagą i nie przesadzać z finansowaniem w postaci kredytów hipotecznych. Wtedy nawet podwyżki stóp procentowych mogą stać się dla właścicieli mieszkań okazją, którą mogą wykorzystać na swoją korzyść poprzez podniesienie czynszów. Często bowiem słabsza koniunktura na rynku nie jest złą informacją dla rynku najmu. Ludzie muszą gdzieś mieszkać, a jeśli o kredyt jest trudniej, to właściciele mieszkań na wynajem mogą zacierać ręce.

Rynek inwestowania w mieszkania na wynajem będzie zatem nadal rozkwitać. Można się spodziewać wzrostu cen nieruchomości, wzrostu czynszów, ale również utrzymania zainteresowania wynajmem na porównywalnym poziomie. Zapowiada się naprawdę interesujące 12 miesięcy na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij