Jak podnieść cenę wynajmowanego mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup mieszkania pod wynajem to ciągle jedna z najpewniejszych inwestycji. Tym bardziej, że ceny nieruchomości ciągle rosną i można spodziewać się, że również stawki za wynajem nie będą stać w miejscu w przewidywalnej przyszłości. Ale co zrobić by jeszcze bardziej podnieść cenę najmu? Oto kilka praktycznych wskazówek dla osób, które chcą zarabiać na wynajmowaniu nieruchomości.

1. Zadbaj o wystrój oraz o odpowiednie wyposażenie

Wśród mieszkań przeznaczonych na wynajem stosunkowo sporo jest takich zupełnie nieumeblowanych, niemało jest też lokali z dość podstawowym wyposażeniem. Tymczasem odpowiednio meblując mieszkanie, będziemy mogli znaleźć klientów, którzy nam zapłacą znacznie więcej. Na pewno można więc pomyśleć o dobrym sprzęcie – w tym RTV oraz AGD. Ale najlepiej też zadbać o odpowiedni styl wnętrza – mieszkanie może być na przykład utrzymane w nowoczesnym, minimalistycznym klimacie albo bardziej klasycznym czy rustykalnym. Ważne jednak, by robiło wrażenie na przyszłych najemcach. Jeśli zatrudnimy wyspecjalizowanego architekta wnętrz, to prawdopodobnie uzyskamy dobry efekt. Oczywiście to wszystko są bardzo poważne inwestycje, ale długoterminowo postawienie na jakość i wyposażenie wnętrza powinno nam się opłacić.

2. Lokalizacja jest kluczowa

To oczywiście coś, o czym powinniśmy pomyśleć zanim zdecydujemy się zakupić mieszkanie przeznaczone na wynajem. Problemem jest oczywiście to, że najlepsze lokalizacje są zazwyczaj bardzo drogie. Niemniej zakup mieszkania w centrum dużego miasta zwykle powinien nam się długofalowo opłacić, bo będziemy mogli zażądać wysoką cenę, a stawki wynajmu w największych metropoliach ciągle dynamicznie rosną. Ale doskonała lokalizacja nie musi oznaczać wykupienia nieruchomości w centrum albo prestiżowej dzielnicy wielkiej metropolii. Można pomyśleć przyszłościowo. Często stosunkowo niedrogo można nabyć mieszkania, położone w miejscach, w których planowane są duże inwestycje, na przykład biurowce czy duże zakłady. Jest oczywiste, że ceny najmu po zrealizowaniu takiej inwestycji niebotycznie wzrosną. Oczywiście zakup mieszkania w miejscu planowanej dużej inwestycji zawsze jest ryzykiem – chociażby z tego względu, że nie musi przecież dość ona do skutku. Ale w końcu inwestowanie zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem, a zyskać na takiej lokalizacji można naprawdę wiele.

3. Zadbaj o promocję swojego mieszkania

Promocja jest niezwykle ważnym elementem handlu – również może być bardzo użyteczna przy wynajmowaniu nieruchomości. I tak jak w marketingu wybieramy na początku swoją grupę docelową, tak przy planowaniu wynajęcia mieszkania musimy najpierw określić do kogo w ogóle kierujemy swoją ofertę. Jeśli na przykład mieszkanie jest bardzo luksusowe, to promowanie się w najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ tam raczej najzamożniejsi klienci nie szukają ofert. Lepiej więc promować się jedynie w bardziej prestiżowych serwisach. Oczywiście znaczenie ma też sam wygląd ogłoszeń. Jeśli chcemy, by zdjęcia oddawały klimat i urok mieszkania, zatrudnimy profesjonalnego fotografa. Można też nakręcić niedługi film, przedstawiający nasze mieszkanie. Również sam opis powinien być ciekawy i promować mocne strony nieruchomości. Świetnym narzędziem do znalezienia odpowiedniego klienta mogą być też media społecznościowe, możemy tam na przykład wykupić ściśle sprofilowane reklamy mieszkania lub promować je w wybranych grupach.

4. Nie podpisuj umów na bardzo długi okres

Gdy już znajdziemy odpowiedniego klienta, to oczywiście jest pokusa, by podpisać z nim długoterminową umowę. Nie zawsze musi być to jednak najlepsza strategia. Zwłaszcza dzisiaj, gdy ceny mieszkań w największych polskich metropoliach rosną ciągle bardzo dynamicznie. Jeśli więc podpiszemy umowę na przykład na dwa lata, to jest duże prawdopodobieństwo, że klient będzie nam płacił mniej, niż wynosi rynkowa cena. Lepiej więc umawiać się na rok lub nawet na pół roku i dostosowywać cenę do aktualnej sytuacji rynkowej.

5. Uważnie śledź rynek i konkurencję

Nie da się jednak ustalić najbardziej korzystnej dla nas ceny bez pilnego śledzenia rynku. Najlepiej też stale przeglądać ogłoszenia, w tym te dotyczące nieruchomości w naszej najbliższej okolicy. Pozwoli to tak nam ustalić cenę, by odzwierciedlała realia rynkowe. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie wynajmujemy po cenie niższej, niż inni właściciele mieszkań w okolicy.

6. Dbaj o komfort wynajmujących

Jeśli ktoś przeznacza sporą część swojego budżetu na wynajem mieszkania, to chciałby się oczywiście czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Jednak właściciele nieruchomości nierzadko o tym zapominają i na przykład składają najemcom niespodziewane wizyty. Z jednej strony można to zrozumieć – w końcu każdy chce w jakiś sposób pilnować swojej własności. Jednak klient będzie w stanie zapłacić więcej, jeśli poczuje się jak we własnym domu. Można więc raz na jakiś czas przyjść z wizytą do najemców, ale musi być to wizyta koniecznie zapowiedziana. I najlepiej by takich wizyt nie było zbyt dużo.

7. Dokonaj odpowiedniej selekcji najemców

Nietrafiona osoba, której wynajmiemy mieszkanie, może spowodować bardzo wiele kłopotów. Warto więc dokładnie dopytać potencjalnego najemcę kto ma dokładnie mieszkać w nieruchomości i jaki preferuje on styl życia. Jeśli to możliwe, to można też prześwietlić nieco takiego kandydata. Oczywiście warto zaufać też swojej intuicji. Jednak dobrze pamiętać, że lepiej nie wynająć mieszkania na kilka miesięcy, niż wynająć je nieodpowiedniej osobie. Takie podejście może oszczędzić nam wiele pieniędzy i jeszcze więcej stresu.

Jak więc widzimy, jest sporo czynników, które wpływają na wartość nieruchomości przeznaczonej na wynajem. Nie ma jednak łatwych sposobów na podniesienie jej wartości – wszystkie wymagają albo sporych nakładów finansowych, albo czasu i pracy. Niemniej, powinno nam się to opłacić. Wynajem nieruchomości może być świetnym źródłem zysków, choć – jak wszystko – wymaga sporego zaangażowania i sporej uwagi z naszej strony.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij