Najem domów w Polsce

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Polski rynek najmu nieruchomości, w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej, jest słabo rozwinięty. Cały czas wolimy wziąć kredyt na kilkadziesiąt lat niż korzystać z oferty najmu. Istniejący rynek najmu zdominowany jest przez powierzchnie komercyjne, a w przypadku nieruchomości mieszkaniowych – przez lokale mieszkalne. Natomiast domy są w mniejszości.

Taka sytuacja na rynku wynika między innymi z mało migracyjnego stylu życia Polaków. Niechętnie przeprowadzamy się daleko od rodziny, od znanego środowiska i znajomych, nawet jeśli mamy możliwość podjęcia lepszej pracy. Z kolei w Stanach Zjednoczonych czy niektórych krajach UE przeprowadzka za pracą od dawna nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak i u nas podejście powoli się zmienia, a młode osoby są coraz odważniejsze i chętniej podejmują decyzję o przeprowadzce.

Domy głównie dla turystów

W przypadku najmu krótkiego, szczególnie turystycznego, domy cieszą się niemałą popularnością. Są poszukiwane zwłaszcza w najatrakcyjniejszych regionach kraju – na Kaszubach, na Mazurach, w górach czy nad morzem. Jest to wygodna i oszczędna forma spędzania wakacji, szczególnie dla rodzin czy większych grup znajomych. W tym przypadku ceny są bardzo zróżnicowane. Zależą one od wielkości nieruchomości, liczby pokoi, standardu wyposażenia, dodatkowych atrakcji (sauny, ogrodu, miejsca na ognisko czy bezpośredniego dostępu do jeziora).

Na co dzień jednak rzadko decydujemy się na taką powierzchnię, mimo że najem domu niekoniecznie musi być droższy od najmu mieszkania.

Porównanie kosztów najmu

Ceny najmu mieszkań, szczególnie w największych miastach, nie należą do niskich, ale są przy tym bardzo różnorodne. Najemcy coraz większą wagę przywiązują do standardu wykończenia, za który są w stanie więcej zapłacić. Koszt najmu domu jest zwykle zbliżony do kosztu najmu mieszkania o wyższym standardzie bądź nieco większym metrażu.

Ceny najmu domów w Trójmieście zaczynają się od ok. 3000 zł – w dzielnicach oddalonych od centrum albo w pobliskich miejscowościach, które traktowane są właściwie jako przedmieścia z uwagi na połączenie komunikacyjne z metropolią. Zakładając, że w domu takim mieszczą się co najmniej 4 pokoje, podzielenie kosztu najmu na cztery osoby może wypaść korzystniej niż wynajem pokoju w studenckim mieszkaniu. Ceny pokoi zaczynają się od 800 zł w nieruchomościach o niskim standardzie, w starym budownictwie. Ich powierzchnia jest przy tym z reguły niewielka.

W Warszawie, gdzie ceny najmu nieruchomości są najwyższe w kraju, całkowity koszt najmu małego domu jest porównywalny do najmu dwupokojowego mieszkania. Problem w tym, że na rynku niewiele jest domów małych, którymi zainteresowane będą bezdzietne pary czy osoby wynajmujące w pojedynkę, szukające więcej przestrzeni niż w mieszkaniu w mieście. Powierzchnia większości domów przekracza 150 metrów kwadratowych, a to już znacznie zwiększa koszt wynajmu.

Zalety najmu domów

Jeśli jednak trafimy na odpowiadający nam metraż, a koszty nie przekraczają naszych możliwości finansowych, wynajęcie domu zdecydowanie warte jest rozważenia. Jak wspomniano, mamy do dyspozycji większą przestrzeń, a oprócz tego ogród i zwykle garaż. Poza tym dom może pełnić rozmaite funkcje. Nadaje się nie tylko na miejsce do mieszkania, lecz także na biuro, albo na połączenie jednego i drugiego. Wielopokojowy budynek może być również atrakcyjny dla studentów, którzy podzielą między siebie koszty najmu i zyskają dużo większy komfort niż w przypadku mieszkania.

Większa odległość od centrum nie zawsze oznacza gorsze połączenie z uczelnią czy pracą, które przecież zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Lokalizacja taka ma swoje atuty – bliskość lasów, jezior, czy drogi wyjazdowej z miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij