Jest praca w Poznaniu

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Poznań od lat plasuje się w czołówce Polskich miast posiadających najatrakcyjniejszy rynek pracy. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego tylko potwierdzają tę tendencję.

Stopa bezrobocia w Polsce w marcu bieżącego roku wyniosła 11,7%. W tym samym czasie województwo wielkopolskie mogło pochwalić się wynikiem na poziomie 8%, zaś w samym Poznaniu bezrobocie wynosiło już tylko 3,3%. Te dane mają bezpośredni wpływ na postrzeganie Poznania jako atrakcyjnego miejsca do życia i co za tym idzie na kształtowanie się popytu i podaży na lokalnym rynku nieruchomości.Jednym z głównych kół zamachowych lokalnegorynku pracy są centra usług wspólnych. Ze względu na swoje położenie i infrastrukturę sporo międzynarodowych firm to właśnie w Poznaniu decyduje się na otwarcie tego typu ośrodków. To bardzo dobra wiadomość dla absolwentów, zwłaszcza kierunków łączonych z IT, finansami i księgowością. Na podstawie danych Urzędu Miasta Poznań wynika, że w roku 2014 sektor usług dla biznesu w Poznaniu zatrudniał około 9 tys. pracowników.

Zobacz wszystkie inwestycje w Poznaniu i okolicach

Poznański rynek pracy to jednak nie tylko centra outsourcingowe. Swoje siedziby ma tutaj wiele znanych międzynarodowych koncernów. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych pracodawców Poznania, zatrudniających największe rzesze poznaniaków.

 Nazwa firmy Branża Szacunkowa liczba zatrudnionych
 Volkswagen Poznań sp. z o.o.  Motoryzacyjna  Ok. 7 tys.
 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza  Nauka  Ok. 5,3 tys.
 Clar System S.A.  Facility management  Ok. 4 tys.
 Selgros Sp. z o.o.  Handel  Ok. 4 tys.
 Kompania Piwowarska S.A.  Spożywcza  Ok. 3,2 tys.
 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.  Transport  Ok. 2,5 tys.
 Politechnika Poznańska  Nauka  Ok. 2,2 tys.
 Urząd Miasta Poznań  Administracja  Ok. 1,6 tys.
 Eltel Networks  Telekomunikacja  Ok. 1,3 tys.
 Grupa Allegro  Internet  Ok. 1,2 tys.
 Wielkopolska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.  Gazownictwo  Ponad 1 tys.
 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu  Nauka  Ok. 1100
 Uniwersytet Przyrodniczy  Nauka  Ok. 900
 Wrigley Poland Sp. z o.o.  Spożywcza  Ok. 750

To tylko przykłady największych pracodawców w mieście. Poza nimi jest jeszcze wiele innych znanych firm. Ich zatrudnienie nie jest może aż tak imponujące liczbowo, ale za to są to firmy zatrudniające wysokiej klasy specjalistów. Dobrym przykładem może być choćby GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., która zatrudnia około 200 wysokiej klasy specjalistów.


poznan-750x300

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij