[Gdynia] Gdzie warto zamieszkać – Centrum

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Gdynia jest chyba jedynym dużym polskim miastem, którego centrum nie ma nic wspólnego ze starówką. Chcecie oglądać urokliwe kamieniczki? Chcecie poczuć powiew przeszłości? Musicie jechać do Gdańska. Gdynia to miasto o zupełnie innym charakterze.

gdynia centrum inwestycje

Analiza dzielnic: Śródmieście, Działki Leśne

Nie brak tu co prawda miejsc, które pamiętają ważne dla najnowszej historii wydarzenia, ale od strony architektonicznej to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Widać tu niestety wpływy okresu socrealizmu. Dobitnym przykładem jest ulica Świętojańska, uznawana za reprezentacyjną ulicę miasta. Coraz częściej mówi się o naciskach mieszkańców, by została zamknięta dla ruchu kołowego. Tego chcą przedsiębiorcy. Ich zdaniem po otwarciu CH Riviera ruch – i tak z roku na rok coraz mniejszy – spadł jeszcze bardziej. Czy zrobienie z ulicy Świętojańskiej deptaka uratuje sytuację? Raczej szybko się nie dowiemy, bo gdyński magistrat nie jest entuzjastą tego pomysłu.

Zobacz wszystkie inwestycje w Gdyni okolicach

Osoby, które myślą o tym, by zamieszkać w tym regionie, muszą nastawić się na spory wydatek. Ceny metra kwadratowego sięgają tu nawet ponad 11 tys. zł, co jak na miasto o takiej liczbie mieszkańców jest zaskakująco wysoką kwotą. Analizując rynek, dotarliśmy do kilku projektów, ale w żadnym wybór dostępnych mieszkań nie rzuca na kolana. To znak, że pomimo wysokich cen popyt utrzymuje się na wysokim poziomie.

Analiza wybranych inwestycji w Centrum Gdyni

Zaczynamy od inwestycji, która być może nie wszystkim przypadła do gustu, ale dla wielu osób z zewnątrz, stałą się nowym symbolem Gdyni. Mowa oczywiście o Sea Towers . Nie ma chyba gdynianina, który by nie znał tego projektu. Zdania jak zwykle są podzielone: jedni widzą w nim symbol nowoczesności i postępu, dla innych to architektoniczny kicz. O gustach dyskutować nie będziemy, ale podejrzewamy, że wielu krytyków zmieniłoby zdanie, gdyby rzeczywiście mieli szansę tam zamieszkać. Dziś taka możliwość jeszcze jest. Zostało ok. 20 mieszkań i apartamentów, i to zarówno na niższych, jak i na wyższych kondygnacjach. Magiczne widoki, luksus dookoła i poczucie prestiżu. To elementy, które kosztują, ale jak twierdzą sami mieszkańcy, warte są tych pieniędzy.

W tym rejonie jest jeszcze jedna inwestycja tego samego dewelopera, ale już o nieco innym charakterze. Silver House , bo o nim mowa, to w porównaniu do Sea Towers kameralny budynek mieszkalno-usługowy. Powstaje obecnie przy ulicy Zygmunta Augusta. Choć planowe zakończenie prac przewidziane jest na III kwartał 2015 to z 88 dostępnych mieszkań w ofercie jest już tylko około 40. Wolne są największe powierzchniowo lokale na najwyższych kondygnacjach, ale także mniejsze lokale na niższych piętrach. Budynek na pewno będzie się wyróżniał w okolicy na plus, a hala garażowa w strefie płatnego parkowania – to dość przekonujące. Jak na razie, sądząc po wynikach sprzedaży, wygląda na to, że te argumenty działają.

Tych, którzy szukają swojego miejsca w samym sercu centrum, odsyłamy do projektu Baltiq Plaza powstającego na ulicy Świętojańskiej. Będzie to kompleks łączący zarówno funkcje mieszkalne, jak i usługowo-biznesowe. Plany zakładają, że wśród świadczonych usług dominować mają restauratorzy. W ofercie pozostało jeszcze ok. 20 mieszkań i apartamentów o metrażach od 39 do 190 mkw. Od strony architektonicznej inwestycja ma nawiązywać do tradycji modernizmu „białego miasta”. Od strony wizualizacji wygląda imponująco, ale rodzi się pytanie, skąd wziąć pieniądze na odrestaurowanie sąsiednich kamienic, które w swojej obecnej formie raczej średnio będą pasować do nowoczesnej architektury Baltiq Plaza.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Kamienicy Rybackiej , inwestycji, która swoją architekturą zdecydowanie wybija się z tłumu i sprawia, że Śródmieście nabiera wielkomiejskiego charakteru. Oferta skierowana jest jednak do wąskiego grona odbiorców. Na nabywców czeka 12 apartamentów i 2 penthousy. Ceny kształtują się na poziomie od 9900 do 11 900 zł/mkw. To tłumaczy, skąd bierze się wysoka średnia cena metra kwadratowego w tej dzielnicy. Tutaj zmartwieniem inwestora jest pytanie: na ile otoczenie będzie komponować się z tej klasy produktem? Obecnie to największy problem tego typu projektów w Gdyni.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij