Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Drastyczny spadek liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy

Drastyczny spadek liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy

Michalina Janyszek
Komentarze

Na stronie Biura Informacji Kredytowej możemy znaleźć porównanie tegorocznego kwietniowego wskaźnika Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks PKM) z analogicznym okresem z zeszłego roku. Analitycy zwracają uwagę na spadek sumarycznej kwoty kredytów mieszkaniowych na poziomie prawie 40%.

Aby lepiej zrozumieć te dane, warto wiedzieć, że BIK Indeks PKM sporządzany jest na podstawie informacji napływających z banków i SKOK-ów. To liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe z tych instytucji skierowana do BIK pozwala nam poznać omawiane wartości. Są one tym dokładniejsze, że nie obejmują kredytów na kwotę wyższą niż 10 milionów złotych i wielu zapytań od jednego klienta w przeciągu kwartału. Indeks jest więc z pewnością miarodajny, a spadek jego wartości nie powinien nikogo dziwić. Specjaliści spodziewają się go od dawna.

Jak czytamy na stronie BIK:

W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 44,9%. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8%.

Kwietniowy wzrost zainteresowania kredytami to naturalna reakcja na zaostrzone zasady wyliczania zdolności kredytowej. Zapowiedź zmian związanych z rekomendacją KNF skłoniła wielu kredytobiorców do złożenia wniosku tak, by został on rozpatrzony jeszcze na starych zasadach. Ponieważ nowe regulacje weszły w życie w maju, kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki aktywności kredytowej. Trendu nie przełamie nawet wciąż wysoki popyt na mieszkania, szczególnie małe, o metrażu poniżej 50 metrów kwadratowych. Na coraz niższą wartość indeksu mają wpływ dwa czynniki. Po pierwsze jest coraz mniej osób, które pozytywnie przechodzą wstępną weryfikację bankową. Po drugie - spada zdolność kredytowa, więc banki pożyczają mniejsze kwoty. Jak zauważa główny analityk Biura Informacji Kredytowej, prof. Waldemar Rogowski:

Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r.– Dodatkowy negatywny wpływ na wartość kwietniowego odczytu Indeksu w ujęciu r/r miał niższy wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, która w kwietniu 2022 r. była wyższa od kwoty z kwietnia 2021 r. o 19 188 zł. Należy przypomnieć, że średnia kwota składanego wniosku o kredyt mieszkaniowy w ujęciu m/m rosła prawie nieprzerwanie od czerwca 2020 r., z wyjątkiem stycznia 2021 r. i stycznia 2022 r.

Od marca mamy więc do czynienia z wyraźnym odwróceniem trendu, który w najbliższych miesiącach z pewnością będzie miał charakter stały. Wpływa na to “mieszanka wybuchowa”: ciągłe zacieśnianie polityki pieniężnej i realny spadek zdolności kredytowej prywatnych inwestorów. Dane zebrane przez BIK jasno pokazują, że obecne zmiany są dla polskiej branży nieruchomości większym wstrząsem niż okres pandemii. Wtedy spadki w rejestrowanych wnioskach sięgnęły prawie 30% Jak długo będą trwały te spadki? Obecnie największy wpływ na sytuację mają podwyżki stóp procentowych, a tych możemy się jeszcze spodziewać.

Odczyt BIK koreluje z wynikami uzyskanymi w ramach badania nastroju pośredników INPON.

 

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także