Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym – przed tym dylematem staje wielu decydujących się na zakup mieszkania. Choć pierwszorzędną rolę powinno odgrywać spełnienie naszych aktualnych (i przyszłych!) potrzeb, to warto rozważyć niewątpliwe korzyści, jakie niesie ze sobą kupno lokalu bezpośrednio od dewelopera.

Mieszkanie na miarę

Kupując mieszkanie dla siebie, marzymy o konkretnych, indywidualnych rozwiązaniach. Zaplanowanie układu pomieszczeń (np. wydzielenie miejsca na garderobę lub spiżarnię, przesuniecie ścian ściany), stworzenie własnej aranżacji i osobista decyzja o rodzaju użytych materiałów – takie możliwości daje nam przede wszystkim rynek pierwotny. Zwłaszcza na początkowym etapie inwestycji, można na nim w dowolny sposób dopasować dany lokal do swoich potrzeb.

Ponadto większość dobrych deweloperów ma w swojej ofercie programy wykończenia wnętrz „pod klucz”. Często oferują je w na tyle atrakcyjnych cenach, że taka inwestycja może okazać się tańszym rozwiązaniem niż remont używanego mieszkania, czy też wykończenie nowego na własną rękę.

Atuty lokalizacji

Nie każdego stać na wymarzone mieszkanie w cichej i zielonej dzielnicy lub w tętniącym życiem centrum miasta. Można wtedy szukać kompromisów w postaci inwestycji zlokalizowanych w peryferyjnych dzielnicach miasta. Oferta deweloperska ma tak szeroki wachlarz wyboru, że z pewnością każdy znajdzie satysfakcjonujące rozwiązanie.

Aspektem, który trzeba dokładnie zweryfikować jest kwestia dojazdu do miejsca pracy i szkoły, centrum miasta i innych miejsc, do które regularnie odwiedzamy. Warto przetestować to w różnych porach dnia, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej rano, a inaczej po południu.

W okolicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu. Miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego odpowie nam na pytanie, czego możemy się spodziewać w przyszłości w miejscu pięknej łąki za oknem. Pozwoli nam ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie czynników utrudniających codzienne życie, takie jak. droga ekspresowa, czy zakład przemysłowy.

Udogodnienia na terenie inwestycji

Nowo wybudowane osiedla posiadają własną infrastrukturę, często bardzo dopracowaną pod kątem urządzenia zieleni, ścieżek spacerowych, czy placów zabaw. Mamy pewność, że nie będzie problemów z zaparkowaniem samochodu, gdy wrócimy z pracy, ze względu na garaże podziemne czy dedykowane miejsca na parkingu pod chmurką. Ponadto w obrębie inwestycji obecne są takie udogodnienia, jak windy czy podjazdy dla osób niepełnosprawnych, możemy korzystać z komórek lokatorskich czy tradycyjnych piwnic.

Warto dowiedzieć się, czy deweloper przewiduje na terenie inwestycji lokale użytkowe z przeznaczeniem handlowo-usługowym i czy znani są już potencjalni najemcy. Usytuowanie w bliskiej odległości od naszego domu żłobka, sklepu spożywczego czy przychodni może bardzo ułatwić nam życie.

Konkurencyjne ceny

Porównując kilka ofert warto także dokładnie przeanalizować proponowane ceny i bonusy. Należy pamiętać, że na tym rynku panuje silna konkurencja, zwłaszcza gdy w pobliżu zlokalizowanych jest kilka budynków wybudowanych przez różnych deweloperów.

Deweloperzy kuszą nas na wiele sposobów – oferują miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską gratis, akt notarialny gratis. Podczas przeprowadzania transakcji z deweloperem istnieje możliwość negocjacji ceny mieszkania. Deweloper nierzadko wychodzi także do klientów z promocjami. Uzyskanie dedykowanej oferty jest więc bardzo realne. Zwłaszcza warto w tym celu odwiedzać lokalne targi nieruchomości, na których możemy spotkać się z okazyjnymi ofertami.

Pamiętajmy jednak, by zawsze dokładnie je przeanalizować. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy deweloper wymaga spełnienia konkretnych warunków np. skorzystania z określonej oferty kredowej. W obliczu naprawdę wyjątkowych okazji, warto zachować zimną krew.

Dodatkowe środki finansowe od państwa

Zakup mieszkania daje także możliwość skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach rządowych programów wspierania budownictwa. Zakończone już programy Rodzina Na Swoim i Mieszkanie dla Młodych, czy też planowany aktualnie przez rząd Mieszkanie Plus, zwiększają szansę na zdobycie kredytu bankowego i mają za zadanie ułatwienie jego spłacania. W trakcie planowania zakupy warto sprawdzić, czy i kiedy możemy z takiego dofinansowania skorzystać.

Niższe koszty transakcyjne i eksploatacyjne

Kupując nieruchomość od dewelopera, koszty które ponosimy ograniczają się do opłat bankowych oraz taksy notarialnej (przy umowie przedwstępnej dzielonej solidarnie z deweloperem, przy umowie przyrzeczonej pokrywanej w 100%). Nie płacimy – tak jak w przypadku zakupu na rynku wtórnym – podatku od czynności cywilno-prawnych oraz nie ponosimy kosztów pośrednictwa.
Minimalizacja wad ukrytych i przyszłych kosztów

Nowe budownictwo to mniej problemów z wadami ukrytymi. Nie trzeba się obawiać kosztownych remontów lokalu, co niejednokrotnie ma miejsce w przypadku mieszkań używanych. W trakcie użytkowania nieruchomości będziemy także mieć mniejsze opłaty na eksploatację budynku (fundusz remontowy), ponieważ jeszcze przez długi czas nie trzeba będzie dokonywać większych napraw czy też wymieniać instalacji.

By zapewnić sobie ten spokój, należy być bardzo czujnym na etapie ostatniego punktu w procesie zakupu mieszkania od dewelopera, czyli odbioru mieszkania. Ten składa się z dwóch kroków: odbioru technicznego (gdy sprawdzamy wykonanie nieruchomości) i odbioru lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy). Odbiór techniczny wymaga wiedzy z zakresu budownictwa, więc warto zatrudnić do niego fachowca (np. inspektora budowlanego). Nie tylko sprawdzi on sposób wywiązania się dewelopera z umowy, ale w wypadku niezgodności opisze je w sposób fachowy, co będzie podstawą do dochodzenia od dewelopera napraw bądź odszkodowania.

Współpracując z deweloperem mamy gwarancję naprawy wszelkich usterek w ciągu początkowego okresu eksploatacji. Mieszkania kupione w stanie deweloperskim są objęte okresem rękojmi – w przypadku stropów aż przez 5 lat – oraz okresem gwarancji przez jeden rok.

Mniej kłopotów prawnych

Zachęcającym atutem mieszkań na rynku pierwotnym jest znacznie prostsza sytuacja prawna nowych nieruchomości. Wystarczy dobrze sprawdzić dewelopera. Najlepszym sposobem jest prześledzenie sposobu realizacji jego poprzednich inwestycji. Możemy się także zapoznać z informacjami na temat firmy budowlanej w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie podane są m.in. takie informacje, jak: wielkość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa; dane osób reprezentujących dewelopera; informacje, czy znajduje się on w stanie upadłości, czy likwidacji, czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.

Sprawdzić powinniśmy także konkretną inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani, a dokładnie informację o stanie prowadzenie inwestycji (prawomocne pozwolenie na budowę) oraz o sposobie finansowania inwestycji (w jakiej części jest finansowana z kredytu zaciągniętego przez dewelopera, z jakiego rodzaju rachunku powierniczego będzie korzystał deweloper).
Wszystkie te dane uzyskamy z dostępnych publicznie źródeł i w siedzibie dewelopera.
Na rynku wtórnym sprawdzenie dokumentów lokalu to o wiele dłuższa droga.

Mieszkanie jako inwestycja

Nowe mieszkanie to również świetna inwestycja kapitałowa, bo można później taki lokal sprzedać z większym zyskiem. Dobra lokalizacja, nowoczesna architektura, estetyka wykończenia, zagospodarowana zielenią przestrzeń wokół budynku oraz dostępność miejsc postojowych znacząco wpływają na decyzje inwestorów o nabyciu lokalu w nowej zabudowie.
Mieszkanie w nowym budownictwie gwarantuje także długi okres tzw. trwałości inwestycji, co daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko samemu kupującemu, ale także przychylność banku w procedurze udzielania kredytu, zwłaszcza że jego spłata przewidywana jest na okres 30-40 lat.

Szeroki wachlarz możliwości

W przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera oferta jest dużo bogatsza, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć interesujące mieszkanie. Zazwyczaj także nowe nieruchomości mają wyższy standard i wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz coraz częściej ekologicznych rozwiązań.

 

Bogatą informację o inwestycjach deweloperskich znajdziesz w portalu nieruchomosci-online.pl.

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij