Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Na rynku nieruchomości stale przybywa ofert wynajmu, a okres wakacyjny to czas żniw dla osób trudniących się takim biznesem. Jest to jednak również idealna pora dla oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od spragnionych wypoczynku turystów. Aby nie paść ich ofiarą, należy przestrzegać kilku zasad i należycie zabezpieczyć swoje interesy. Dotyczą one zarówno osób szukających noclegu na wakacje, jak i tych, które mieszkanie chcą wynająć na dłużej.

Oszustwa przy wynajmie mieszkania

Oszuści najczęściej działają na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest wynajęcie mieszkania, które po miesiącu płacenia czynszu wystawiają na wynajem na internetowych portalach w atrakcyjnej cenie. Jeśli znajdzie się zainteresowany pobierają od niego opłaty – kaucję, czasem czynsz za pierwszy miesiąc. Później okazuje się jednak, że umowa najmu, w której osoba ta podała się za właściciela mieszkania, została zawarta z wieloma najemcami, a oszust znika z ich pieniędzmi. Aby tego uniknąć przy zwieraniu umowy najmu należy poprosić o akt notarialny kupna nieruchomości oraz odpis księgi wieczystej, albo jej numer i samodzielnie sprawdzić w internecie czy stan prawny wskazany w księdze wieczystej, zgadza się z tym co przedstawia osoba, z którą mamy podpisać umowę.

Drugim sposobem oszustów jest podawanie się za fikcyjnych pośredników nieruchomości. publikują oferty wynajmu nie swoich mieszkań, a od klientów zainteresowanych ich wynajmem żądają kwot w wysokości 200-300 złotych za udostępnienie numeru do właściciela mieszkania. Oczywiście i numery telefonu i oferty wynajmu są fałszywe, a oszust ponownie znika bez śladu z pieniędzmi wpłaconymi przez zainteresowanych. Aby uniknąć takiej sytuacji należy pamiętać o tym, by pośrednikowi płacić wyłączne po sfinalizowaniu transakcji. Tak zresztą działają profesjonalne firmy – nie pobierają opłat za pokazanie mieszkania lub udostępnienie danych wynajmującego, ale wyłącznie za zawarcie umowy.

Wynajem mieszkania – co zawrzeć w umowie?

Kiedy już znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie, niezwykle ważne jest sporządzenie takiej umowy, aby zabezpieczała interesy obu stron. Z punktu widzenia najemcy najważniejsze jej elementy to:

  • czas trwania – jest to o tyle ważne, że umowę na czas określony i nieokreślony wypowiada się w inny sposób. Pierwszą można wypowiedzieć wyłącznie w przypadkach wskazanych w umowie, więc te warunki również muszą się w dokumencie znaleźć. Najczęściej jest to niepłacenie czynszu przez najemcę, sprzedaż mieszkania przez wynajmującego itp. Warunki te muszą być wskazane precyzyjnie, by nie pozostawiać pola do interpretacji. Taka umowa to gwarancja, że mieszkanie będzie można zajmować przez wskazany w niej czas. Umowę na czas nieokreślony natomiast wypowiada się zgodnie z terminami określonymi w kodeksie cywilnym.
  • cena najmu – ważne jest tu określenie, czy jest to cena netto czy brutto, a także jaki jest termin i sposób jej płatności.
  • opłaty eksploatacyjne – tutaj należy ustalić kto i w jaki sposób dokonuje opłat, czy reguluje je wynajmujący po otrzymaniu zapłaty za zużyte media od najemcy, czy też najemca ma to robić bezpośrednio. Tu również istotne jest kto zawrze umowy z dostawcami mediów.
  • remonty – zasady przeprowadzania remontów niezbędnych do utrzymania mieszkania we właściwym stanie wynikają z przepisów prawnych. Uogólniając najemca zobowiązany jest do dokonywania napraw wynikających ze zwykłego użytkowania, np. wymiany uszczelki w kranie, wynajmujący natomiast musi dokonywać napraw niezbędnych do tego, by mieszkanie było w stanie niepogorszonym w porównaniu do stanu z dnia zawarcia umowy, w tym naprawy instalacji, stolarki okiennej itp. Jeśli jednak najemca chciałby dokonać w mieszkaniu innych remontów, które miałyby jedynie przystosować je do jego upodobań, np. zmienić kolor ścian, wymienić meble, czy zmienić układ instalacji, zmiany te musi skonsultować z wynajmującym. W umowie należy wtedy precyzyjnie zapisać, na jakie zmiany wyraził on zgodę i kto poniesie związane z tym koszty, a także czy po zakończeniu najmu najemca będzie zobowiązany do przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego.

Ostatnim elementem jest protokół zdawczo – odbiorczy, który należy spisać w chwili wydania mieszkania najemcy, a następnie w dniu kiedy będzie je zwracał właścicielowi. Protokół powinien zawierać spis mebli, sprzętów i innego wyposażenia, które znajduje się w mieszkaniu, warto dołączyć do niego dokumentację fotograficzną. Może okazać się to przydatne, jeśli po zwróceniu mieszkania wynajmujący będzie próbował zarzucić najemcy, że dokonał w mieszkaniu szkód. Zapisy protokołu i dołączone do niego zdjęcia, pozwolą skutecznie bronić się przed takimi bezpodstawnymi zarzutami.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij