Będą zmiany w MdM

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Połowa 2015 roku to zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju termin, w którym można spodziewać się nowelizacji zasad rządowego programu wsparcia mieszkalnictwa Mieszkanie dla Młodych.

Projekt zakłada korzystne zmiany przede wszystkim dla rodzin i osób wielodzietnych. Jedną z kluczowych propozycji jest zniesienie obowiązującej obecnie bariery wieku 35 lat dla osób, które chcą skorzystać z programu. Dotyczy to zarówno osób samotnych, jak i rodzin. Warunkiem jest posiadanie co najmniej trójki dzieci.

Finansowe wsparcie Państwa wzrośnie

W przypadku osób lub rodzin z dwójką dzieci z 15 do 20%, tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania, zaś w przypadku rodzin lub osób z trójką dzieci nawet 30%. Wzrośnie ponadto powierzchnia mieszkań, które będą mogły zostać dofinansowane. Obecnie dla rodzin lub osób z trójką dzieci limit ten wynosi 50 mkw. – zmiany zakładają jego wzrost do 65 mkw.

Innym szalenie istotnym elementem zmian jest zniesienie bariery pierwszego mieszkania. Obecnie do programu kwalifikowały się wyłącznie osoby, dla których kupowane mieszkanie było pierwszym. Proponowane zmiany przewidują, że program obejmie również mieszkania kupowane jako kolejne – np. w celu poprawy warunków bytowych.

Przykładowo dziś rodzina z trójką dzieci mieszkająca na 45 mkw. we własnym mieszkaniu, która chciałaby kupić mieszkanie 65 mkw. i przenieść się do niego, nie kwalifikowała się do programu. Po wprowadzeniu zmian będzie miała taką możliwość. Ograniczeniem jest konieczność posiadania minimum trójki dzieci.

Można przypuszczać, że jednym z bodźców do wprowadzenia zmian była krytyka programu wynikająca z faktu, że w pierwszym roku jego funkcjonowania większa część środków (prawie 400 mln zł) została niewykorzystana. Mimo iż wydatkowanie środków nie jest celem samym w sobie, trudno mówić o sukcesie, gdy kontraktacja dotyczy zaledwie około 30% przewidzianych środków. Zdaniem ministerstwa wykorzystanie środków w kolejnych latach będzie dużo lepsze dzięki proponowanym zmianom, które automatycznie zwiększą podaż mieszkań pasujących do programu.
Już dziś można powiedzieć, że rok 2015 będzie miał wyższe wskaźniki. Tylko na koniec stycznia liczba złożonych wniosków pokrywała 22% z 715-milionowego limitu przeznaczonego w tym roku na realizację programu MdM.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij