Banki łagodzą politykę kredytową

Maciej Jurgielewicz

Z kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego („Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”) wynika, że banki coraz bardziej optymistycznie oceniają sytuację na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Przekłada się to na luzowanie polityki kredytowej, w tym obniżanie wymogów odnośnie wkładu własnego.

Informacja udostępniona przez NBP powstała na podstawie wyników ankiety rozesłanej do 23 banków, których łączny udział w rynku kredytowym wynosi 88%. Zebrane dane pozwalają określić zmiany w polityce kredytowej banków, jak też ocenić popyt na kredyty. Ankieta oprócz oceny I kwartału 2021 roku dotyczyła też prognoz na II kwartał.

Z odpowiedzi udzielonych przez komitety kredytowe banków wynika, że pogorszyła się sytuacja w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. Zaostrzono kryteria ich udzielania, co przełożyło się na spadek popytu. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw dużych, jak i MŚP, przy czym wyjątkiem są długoterminowe kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw, w których zanotowano wzrost popytu o 6,8%.

W kontraście do tego stoją dane dotyczące kredytów dla gospodarstw domowych, zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych poluzowanie polityki kredytowej zadeklarowało aż 65,8% respondentów, a 18,3% z nich spodziewa się dalszego łagodzenia kryteriów w kolejnym kwartale.

Źródło: NBP

Obniżenie wymaganego udziału własnego oraz marży, wraz z ogólnie dobrą sytuacją w mieszkaniówce, przełożyło się na bardzo duży wzrost popytu na kredyty hipoteczne. Z ankiety NBP wynika, że większe zapotrzebowanie na tego typu pożyczki odnotowało 58,2% respondentów. Co istotne – ponad 70% pytanych uważa, że w II kwartale 2021 popyt wzrośnie jeszcze bardziej.

Źródło: NBP

Ankietowane banki deklarują, że politykę udzielania kredytów mieszkaniowych łagodzą głównie z powodu dobrych prognoz dla gospodarki i rynku mieszkaniowego oraz presji dużego popytu.

Dane z ankiety NBP korelują z innymi informacjami odnośnie rynku nieruchomości, takimi jak chociażby ciągły wzrost cen mieszkań – Nowe mieszkania w I kwartale 2021.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij