Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Statystyczne mieszkanie w Polsce

Redakcja magazynu ESTATE
Komentarze

Żartów i sloganów na temat tego, czym jest statystyka, mamy wiele. Wystarczy powiedzieć, że właściciel wyprowadzający swego psa na spacer statystycznie ma ze swoim pupilem po trzy nogi, by zrozumieć, że statystyką da się potwierdzić wiele niedorzecznych teorii. Tym razem jednak przyjrzeliśmy się od strony statystycznej obecnej sytuacji polskiego mieszkalnictwa. Nie wysuwamy żadnych teorii, po prostu przedstawiamy fakty.

Pracownicy Lion’s Banku, analizując dane GUS oraz Eurostatu, podjęli się próby odpowiedzi na pytanie: jak wygląda statystyczne mieszkanie nad Wisłą. Obecny obraz rynku w dużej mierze uwarunkowany jest stratami lokalowymi poniesionymi przez Polskę podczas II wojny światowej. Szacuje się, że w trakcie działań wojennych nasze zasoby mieszkalne uszczupliły się o ponad 2 mln lokali. To miało bezpośredni wpływ na strategię mieszkaniową PRL, gdy nad jakością królowała ilość.

Statystyczne polskie mieszkanie ma powierzchnię 73,1 mkw. To niezły wynik, ale problem jest w czymś innym. Zdanych Eurostat wynika, że statystyczny Polak ma do dyspozycji jeden pokój (dokładnie 1,1), podczas gdy europejska średnia to 1,6. Czy to pokazuje, jak duży jest w Polsce popyt na mieszkania? – Nie można tego jednak odbierać bezpośrednio – przestrzega Marek Dornowski z serwisu Nieruchomosci-online.pl. – Fakt, że aby dogonić pod tym kątem Europę potrzebowalibyśmy zbudować jeszcze ponad 7,5 mln mieszkań nie oznacza, że z miejsca znalazłyby swoich nabywców. Nie należy mylić niedoboru z popytem. Gdyby tak było, to liczba oddawanych rocznie mieszkań byłaby znacznie większa niż średnia z ostatniej dekady wynosząca 140 tys. lokali rocznie – dodaje Dornowski.

Ilość to jednak nie jedyny powód do zmartwień. Sytuacja nie wygląda dobrze, gdy przyjrzymy się obecnym zasobom mieszkaniowym od strony jakościowej. Ponad 900 tys. mieszkań bez ubikacji i ponad 2,5 mln bez centralnego ogrzewania to najbardziej wymowne i najczęściej powtarzane dane, które przemawiają do wyobraźni. Podobnie zresztą jak to, że według danych z Lion’s Banku aż 1,4 mln mieszkań i domów nadaje się do remontu. To około 10% wszystkich naszych zasobów mieszkalnych.

Trudno ocenić, jak nowo oddawane obecnie mieszkania będą wpływały na poprawę tych statystyk. O ile procentowy udział mieszkań bez centralnego ogrzewania czy łazienki będzie systematycznie spadał, o tyle trudno jednoznacznie ocenić tempo zużywania się mieszkań z wielkiej płyty i powiększania się liczby mieszkań nadających się do remontu.

Redakcja magazynu ESTATE

Redakcja magazynu ESTATE - Magazyn "ESTATE" tworzony jest w 100% dla profesjonalistów rynku nieruchomości przez zespół portalu Nieruchomosci-online.pl. To wiedza i inspiracje branżowe dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego, a także analizy i komentarze do zmian wpływającym na branżę. Do pobrania bezpłatnie na www.estate.pl

Zobacz także