Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

[Kraków] Gdzie warto zamieszkać – Śródmieście

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Analizując nowe inwestycje deweloperskie w Śródmieściu, bierzemy pod uwagę nie tylko ścisłe centrum, lecz także sięgającą północnej granicy miasta dzielnicę Prądnik Czerwony. Spodziewaliśmy się głównie wysokiej klasy apartamentów i faktycznie Ci, którzy oczekują wygodnego lokum w niedalekiej odległości od Wawelu, znajdą coś dla siebie. A jak to wygląda z perspektywy innych sektorów rynku?

Inwestycje w Kraków Śródmieście

Analiza dzielnic: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony

Przegląd inwestycji rozpoczynamy od Wiślanych Tarasów. Pełnię walorów tego projektu dostrzeżemy dopiero ze zdjęć lotniczych, które świetnie pokazują wkomponowanie go w nadwiślański krajobraz Grzegórzek. Bez wątpienia elementem wyróżniającym jest tu lokalizacja. Projekt znajduje się tuż nad brzegiem Wisły. Aby dojść do nadwiślańskich bulwarów, wystarczy dwuminutowy spacer. Z okien z jednej strony rozpościera się widok na Wisłę, z drugiej widać Wawel. Wiślane Tarasy mają wszystko, co powinna mieć wyższej klasy inwestycja w mieście takim jak Kraków – przestronnie rozplanowane mieszkania i tarasy, recepcję, eleganckie patio oraz dobrze zagospodarowane tereny zielone. W ofercie jest jeszcze sporo mieszkań, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdzie, pod warunkiem że kwota od 7500 zł/mkw. będzie w pełni akceptowalna.

Trochę taniej, ale wciąż w wysokim standardzie, kupimy mieszkanie na osiedlu Grzegórzki Park. Taniej, ponieważ lokalizacja nieco bardziej oddalona od Wisły i w tym przypadku trudno mówić o projekcie nadwiślańskim. Czy to jednak oznacza, że gorszym niż wspomniane wcześniej Wiślane Tarasy? Naszym zdaniem absolutnie nie. Wszystko oczywiście jest kwestią gustu, ale nam bardzo spodobała się architektura już zrealizowanego i planowanych budynków. Na tle otoczenia wyraźnie wyróżnia się jako enklawa nowoczesnego stylu. Trzy pokoje można już pomieścić na niecałych 60 metrach, a jeśli komuś to mało, znajdzie przestronniejsze mieszkanie kilkanaście metrów większe. Całe osiedle ma składać się aż z 4 budynków, więc to miejsce jeszcze przez długi czas będzie dostarczać ciekawych mieszkań na krakowski rynek. Deweloper przewidział także punkty handlowo-usługowe, dzięki czemu projekt nabiera kompleksowości. Co ważne tereny zielone zostały na tyle uwzględnione w planie osiedla, że wykorzystanie w nazwie słowa „park”, nie jest żadnym nadużyciem. Ogólnie projekt ma wszystko, czego potrzeba, by osiągnąć rynkowy sukces.

Wróćmy jednak do tego, co lokalizacja w Śródmieściu ma najcenniejszego do zaoferowania – połączenie bliskości Wawelu, Rynku Starego Miasta i Wisły. Po drugiej stronie ulicy Kotlarskiej, można powiedzieć vis a vis Wiślanych Tarasów, powstaje projekt Apartamenty przy Bulwarze. Zawsze, gdy w nazwie pojawia się słowo „apartamenty”, nasza czujność rośnie i oceniamy dany projekt nieco surowszym okiem. W końcu apartament zobowiązuje. Nie kierujemy się tu oficjalnymi wytycznymi, że apartament to wyłącznie lokal powyżej określonej powierzchni z udogodnieniami na poziomie 4-gwiazdkowego hotelu. Niemniej jednak taki projekt musi wyróżniać się od typowego bloku. W tym przypadku tak też się dzieje. Zewnętrzna elewacja pokryta jasnym tynkiem szlachetnym. Wewnętrzna to ogromne tafle szkła, które nie tylko wpuszczają światło, lecz także nadają bardzo prestiżowy charakter. Zagospodarowanie terenów zielonych jak w wysokiej klasie hotelach. Z zewnątrz zatem wszystko wygląda bardzo ciekawie. Problemy zaczynają się, gdy przyjrzymy się samym mieszkaniom. Tu trzeba powiedzieć już jasno: nie każde jest w naszym odczuciu apartamentem. Nie mamy żadnych uwag do jakości wykończenia, ale prawie 60-metrowy lokal bez balkonu to w naszej opinii co najwyżej podwyższony standard. Jesteśmy więc bardzo na tak, ale interesują nas wyłącznie lokale z przestronnymi balkonami dające poczucie tego, że rzeczywiście mieszkamy w apartamentowcu. Tyle jeśli mielibyśmy kupować dla siebie. Myśląc natomiast o wynajmie krótkoterminowym, to nawet brak balkonu nie powinien być tu dużym kłopotem. Ogólny standard projektu i lokalizacja w zupełności wystarczą, by to właśnie tu zatrzymać się na 2-3-dniowy pobyt w Krakowie.

Inwestycje w sródmieściu Kraków

Następny przystanek zrobiliśmy na ulicy Cystersów 20, gdzie realizowana jest inwestycja Cystersów Garden. To projekt dla osób, które patrzą w pewnej perspektywie czasowej i nie muszą kupować dzisiaj. Zakończenie I etapu planowane jest do końca 2016 roku, więc chwilę jeszcze trzeba poczekać, by zamieszkać pod tym adresem. My sprawdziliśmy, czy warto. Jeśli czytaliście nasze analizy poprzednich inwestycji, możecie nas podejrzewać o to, że mamy bzika na punkcie balkonów i tarasów. Zapewne utwierdzi Was w tym fakt, że analizę tego projektu również rozpoczynamy od pochwały za świetnie zaplanowane i przestronne balkony. Być może przesadzamy, ale wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś płaci za mieszkanie kilkaset tysięcy złotych, ma prawo wymagać odrobiny luksusu więcej niż w blokach rodem z minionej epoki. W przypadku inwestycji przy ulicy Cystersów inwestor najwyraźniej podziela nasze zdanie. Zgadzamy się zresztą nie tylko w tej kwestii. Z pewnością mamy taką samą wizję tego, że mieszkanie musi być ergonomiczne i zaprojektowane tak, by każdy metr mógł być dobrze zagospodarowany, a jednocześnie dawał poczucia przestronności. Podsumowując, rozkład lokali i ich zaplanowanie oceniamy bardzo pozytywnie. Co do zewnętrznych wrażeń estetycznych zdecydowanie na plus jest stonowana kolorystyka, ale wizualizacje przedstawiające architekturę określilibyśmy jako zwyczajną. Nie ma rażących błędów, ale też niczego, co sprawiłoby, żebyśmy kiwali głowami z wyrazami uznania. Zupełnie oddzielnym tematem jest lokalizacja pomiędzy aleją Pokoju a ulicą Mogilską. Mieszkańców Krakowa do tego miejsca przekonywać nie trzeba. Tym, którzy dopiero chcą tu zamieszkać, podpowiadamy, że cena dochodząca do 8000 zł za metr nie bierze się znikąd. Dobra lokalizacja kosztuje i tyle w tym temacie.

Następnym celem naszej podróży było Osiedle Familijne mieszczące się przy ulicy Dobrego Pasterza (Prądnik Czerwony). Tam, w porównaniu do analizowanych wcześniej inwestychttp://krakow.nieruchomosci-online.pl/osiedle-familijne-1.htmlji, ceny wyraźnie spadają. Zapewne wpływ na to ma fakt, iż odległość tego projektu od centrum to już kilka kilometrów. Jeśli jednak codzienne spacery z psem nad brzegiem Wisły nie stanowią dla Was priorytetu, to fakt, iż Osiedle Familijne nie leży przy bulwarach wiślanych, nie powinien Was specjalnie zmartwić. Wprawdzie jest dalej do centrum, ale za to jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska i sieć drogowa. Poza tym osiedle wręcz sąsiaduje z CH Krokus, Multikinem i parkiem wodnym, więc na brak infrastruktury miejskiej narzekać nie można. Cenowo zaś czuć różnicę. Nazwa osiedla bardzo dobrze oddaje jego charakter. To osiedle dla rodzin. Nie ma tu żadnych fajerwerków w stylu fontanny na patio czy dużych przeszkleń. Jest prosta architektura, wydzielone miejsce zabaw dla dzieci, zagospodarowana przestrzeń wspólna. Mieszkania rozplanowane są ergonomicznie i (nie mogliśmy się powstrzymać) posiadają spore balkony. Podsumowując, zaliczylibyśmy ten projekt do klasy ekonomicznej.

O ile nazwę Osiedle Familijne w pełni jesteśmy w stanie zrozumieć, o tyle nazwa kolejnego projektu Ulica „Ostatnia” wzbudza w nas – co najmniej – zdziwienie. Automatycznie odnosimy wrażenie, że mowa jest o podmiejskiej inwestycji pod lasem. W tym przypadku trudno o bardziej mylne skojarzenie, gdyż znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Na swoje usprawiedliwienie autorzy nazwy mają fakt, że projekt rzeczywiście zlokalizowany jest przy ulicy, która nazywa się Ostatnia. Nazwy zostawmy jednak na boku i przejdźmy do meritum. Dziś w pełnej krasie podziwiamy wizualizacje i wyłącznie na ich bazie się wypowiadamy. Niestety dostępne nam makiety nie pokazywały całego planu zagospodarowania terenu osiedla, a jedynie sam budynek. Na tej podstawie stwierdzamy tylko, że to wielkomiejski styl o stonowanej kolorystyce i tradycyjnej bryle. Z pewnością plusem jest szeroki wybór w ofercie. Dotyczy to zarówno samego rodzaju mieszkania, jak i piętra. Dostępne są również warianty: z oddzielną kuchnią i aneksem kuchennym. Jednopokojowe kawalerki zaczynają się już od 30 mkw. Nam jednak najbardziej przypadło do gustu około 70-metrowe mieszkanie, ze świetnie zaplanowanym oddzieleniem części dziennej od nocnej, loggią i prawie 30-metrowym tarasem. Im wyższe piętro, tym lepiej.

Na deser zostawiliśmy prawdziwą wisienkę na torcie: Osiedle Browar Lubicz. Od razu uprzedzamy, tanio nie jest (ceny zaczynają się od 8500 zł/mkw.), ale w naszym odczuciu to inwestycja warta swej ceny. Jeśli szukacie miejsca z wyjątkowym klimatem z lekką nutką industrializmu, będącego jednocześnie tuż obok głównego serca miasta, jakim jest Rynek Główny, to właśnie je znaleźliście. Nie ukrywamy, że projekty spójne wewnętrznie, a jednocześnie idealnie wpasowujące się w otaczający krajobraz, należą do tych, które cenimy najbardziej. W tym przypadku mamy do czynienia z przedsięwzięciem przywracającym świetność dawnemu browarowi Goetzów. Zakłada on nie tylko przestrzeń mieszkaniową, lecz także biura, punkty usługowe, handlowe i gastronomiczne. Wszystko zgodnie z konceptem rewitalizacji tej części Krakowa. Niska zabudowa (do czterech pięter), szeroki rozstrzał metrażowy od 23 do ponad 100 metrów, charakterystyczne „ceglane” elewacje i pewność, że nie będzie tu sąsiadów z przypadku – naszym zdaniem to główne atuty inwestycji. O lokalizacji nawet nie wspominamy – absolutnie ścisłe centrum. Etap I jest już zakończony, natomiast etap II jest w fazie realizacji. Świetna oferta dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż osiedle, i są w stanie za to zapłacić.

Podsumowując, w Śródmieściu Krakowa zgodnie z przypuszczeniami dominują projekty o wyższym standardzie, zarówno jakościowym, jak i cenowym. Trzeba jednak przyznać, że ich atutem nie jest tylko lokalizacja. Z punktu widzenia rozwoju miasta to dobra wiadomość. Mamy do czynienia z budownictwem przemyślanym, uwzględniającym zmieniające się (czytaj: rosnące) oczekiwania klientów.

Aktualne oferty z rynku pierwotnego Kraków Śródmieście

 


Zestawienie pochodzi z Raportu „Rynek pierwotny w Krakowie” [2015]:

Pobierz raport "Rynek pierwotny w Krakowie" 2015

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także